Array ( [0] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 6649bd6746c53709d4beb938 ) [baslik] => Çene Kasılması [metin] => Çene kasılması, çiğneme kaslarının kasılmasıyla ağzın hiç açılmaması veya bulunduğu şekilde öylece kalması durumundadır. Bu tür rahatsızlık genç yaşta veya orta yaşlarda sık sık görülebilmektedir. Çok ciddi olan bir hastalık olmakla birlikte kasılma sonrasında vakit kaybeden bir Uzman olan hekime başvurmak gerekmektedir. Vücudumuzda çenemizde ya da yüzümüzde de kaslar vardır. Bunlara kısaca çene veya yüz kasları adı verilmektedir. Çene eklemleri ise alt ya da üst çene arasında bağlantı kuran veya konuşma, çiğneme, ısınma ve ağzı hareket ettirebilme işlemleri yerine getirmemize yardımcı olabilen önemli olan bir vücut elemanlarıdır. Çene eklemleri çene ya da yüz kasları veya alt ve üst dişler arasında ağız hareketleri içinde adeta bir çalışma mekanizması oluşmaktadır. Bu mekanizma öğelerinden herhangi birisinde bozukluk olur ise bu uyum bozulabilmektedir. Bunun sonucu olarak da çene eklemlerinde kasılma yani halk dilindeki adı ile kitletme meydana gelebilmektedir.

Çene kasılması neden olur?
Çene kasılması belirtileri nelerdir?
[hit] => 864 [tarih] => 2024-05-15 18:30:40 [seo] => cene-kasilmasi.html [aktif] => 1 [site] => kramp.gen.tr [title] => Çene Kasılması Nedenleri? [google] => 1000 [resim] => images/Cene-Kasilmasi-46.jpg [ozgunyazan] => Onur Özbinar [kisametin] => Çene kasılması, çiğneme kaslarının kasılmasıyla ağzın hiç açılmaması vaya bulunduğu şekilde öylece kalması durumundadır. Bu tür rahatsızlık genç yaşta veya orta yaşlarda sık sık görülebilmektedir. Çok ciddi olan bir hastalık olmak [sahip] => 1 [dil] => tr [htmlislem] => 1 [html] => 0 [yorumlar] => Array ( [0] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 666a4d96ee4f297116099d7c ) [isim] => Tuğba [yorum] => Bu çene kasılmasındaki bütün sebebler bende var operasyon ile geçebileceğini söylediler. İğnelerle kaslar temizlenip hastalığın geçme ihtimali olduğunu söylediler napmam lazım [tarih] => 2018-04-16 00:00:00.000 [onay] => 1 [cevapsay] => 1 [ID] => 17558 [cevaplar] => Array ( [0] => Array ( [_id] => Array ( [$oid] => 666aa41cda9efac177070ecd ) [isim] => Bayer [yorum] => Tuğba Hanım, bazı kasılma problemlerinde böyle bir tedavi işlemi bulunabilmektedir. Ancak bu her kasıma sorunu için geçerli değildir. Eğer isterseniz bu bilgiyi doktorunuzla görüşerek onaylatabilirsiniz. Çünkü gerekli muayene ve tedaviler yapılmadan net bir bilgi verilememektedir. [tarih] => 2018-08-19 09:39:47.000 [onay] => 1 ) ) ) ) ) ) Çene Kasılması Nedenleri?
Çene Kasılması Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çene Kasılması Nedenleri?

Çene kasılması, çiğneme kaslarının kasılmasıyla ağzın hiç açılmaması veya bulunduğu şekilde öylece kalması durumundadır. Bu tür rahatsızlık genç yaşta veya orta yaşlarda sık sık görülebilmektedir. Çok ciddi olan bir hastalık olmakla birlikte kasılma sonrasında vakit kaybeden bir Uzman olan hekime başvurmak gerekmektedir. Vücudumuzda çenemizde ya da yüzümüzde de kaslar vardır. Bunlara kısaca çene veya yüz kasları adı verilmektedir. Çene eklemleri ise alt ya da üst çene arasında bağlantı kuran veya konuşma, çiğneme, ısınma ve ağzı hareket ettirebilme işlemleri yerine getirmemize yardımcı olabilen önemli olan bir vücut elemanlarıdır. Çene eklemleri çene ya da yüz kasları veya alt ve üst dişler arasında ağız hareketleri içinde adeta bir çalışma mekanizması oluşmaktadır. Bu mekanizma öğelerinden herhangi birisinde bozukluk olur ise bu uyum bozulabilmektedir. Bunun sonucu olarak da çene eklemlerinde kasılma yani halk dilindeki adı ile kitletme meydana gelebilmektedir.


Çene kasılması neden olur?

 • En çok dikkate alınması gereken sebepler, tetanos, bademcik sıkıntıları veya 20 yaş dişindeki olumsuzluklardır.
 • Çene eklemlerinde sıkıntı yaratacak olan bir diğer husus farkında olarak veya olmayarak dişleri sıkmak veya gıcırdatmaktır.
 • Yanlış bir şekilde çiğneme işlemi çene kaslarının kasılmasına sebep olabilmektedir. Çenenizden ses çıkana kadar yoğun bir çiğneme yapmak yanlıştır. Bu konuda doğru yöntemleri öğrenebilmek için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
 • Anlık stres ya da sinirde de kasılmalara neden olabilmektedir. Bu kasılmalar geçici olabileceği gibi kalıcı hasarlara zemin hazırlayabilmektedir.
 • Ağzı açılması gerekenden çok daha fazla açmaya çalışmak ya da aniden kapatmakta çene kaslarına zarar verebilir. Bu konuda meraklı veya bilgisiz olan çocuklarda mutlaka uyarılmalıdır.
 • Alt ya da üst çenenin birbiri ile uyumlu olmayan kapanışları çene eklemlerinde sorun oluşturmaktadır. Doğru olan kapanış yapabilmek için öncelikle çene veya diş muayenesi yapılmalıdır. Kaza darp veya benzeri olan travmalarda çene eklemlerinde ciddi hasarlar meydana getirilebilmektedir.

Çene kasılması belirtileri nelerdir?

 • Çok sık bir şekilde boyun ya da baş ağrısı
 • Diş sıkma alışkanlığı
 • Dişlerde oluşan aşınma veya buna bağlı olarak da hassasiyet oluşması
 • Özellik ile sabahları çene veya yüz kaslarında oluşan ağrı
 • Sık olarak diş gıcırdatmak
 • Dişlerdeki kapanış şeklinin farklılaşması
 • Yemek yerken çiğnemede oluşan zorluk
 • Dişlerdeki aşırı olan eksiklik
 • Sık olarak kulak çınlaması
 • Ağız açıldığı zaman çene eklemlerinden de ses gelebilmesi
 • Ara sıra çenede kitlenme olduğunu hissetmek gibi belirtiler çok ciddi önem taşımaktadır.

Çene Kasılması Yorumları

soru

Tuğba

16 Nisan 2018 Pazartesi

Bu çene kasılmasındaki bütün sebebler bende var operasyon ile geçebileceğini söylediler. İğnelerle kaslar temizlenip hastalığın geçme ihtimali olduğunu söylediler napmam lazım

Cevap yaz
cevap

Bayer

19 Ağustos 2018 Pazar

Tuğba Hanım, bazı kasılma problemlerinde böyle bir tedavi işlemi bulunabilmektedir. Ancak bu her kasıma sorunu için geçerli değildir. Eğer isterseniz bu bilgiyi doktorunuzla görüşerek onaylatabilirsiniz. Çünkü gerekli muayene ve tedaviler yapılmadan net bir bilgi verilememektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kramp Nasıl Geçer

Kramp Nasıl Geçer

Ayak Parmaklarında Kramp Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmaklarında Kramp Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanına Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanına Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Kramp Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Kramp Belirtileri ve Tedavisi

Dile Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dile Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Krampları Nedenleri

Ayak Krampları Nedenleri

Güncel

Kola Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kola Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kasıkta Kramp Nedenleri?

Gebelikte Kasıkta Kramp Nedenleri?

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Kramp Neden Girer?

Kramp Neden Girer?

Baldıra Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baldıra Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baldıra Kramp Girmesi, bilindiği gibi insan vücudunun her tarafı kaslar tarafından çevrelenmiştir. Bir insanın yaklaşık olarak vücudunda bulunan kas miktarı 640'a yakı[...]

Bebeklerde Kasılma Nedenleri?

Bebeklerde Kasılma Nedenleri?

Bebeklerde kasılma, sebepleri ve bu kasılmaların tedavi yolları ile ilgili birçok bilimsel bulgu bulunmaktadır. Halk arasında kasılma diye adlandırılan bu terim yanlış [...]

Kol Kasılması Belirtileri ve Tedavisi

Kol Kasılması Belirtileri ve Tedavisi

Kol kasılması; birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunudur. Kol kasılması genellikle damar ya da kaslarda meydana gelen kasılmalar nedeniyle olu[...]

Ayağa Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayağa Kramp Girmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayağa Kramp Girmesi, kaslarımızı hareket ettirdiğimiz zaman oluşan kasılmaların bir benzeri olan kramp, kasılmaların aksine istem dışı son derece şiddetli, ağrılı [...]

İlişki Sırasında Kasılma Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

İlişki Sırasında Kasılma Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

İlişki sırasında kasılma, cinsel ilişkiye girmede sorun yaşamanıza neden olan ve tıp dilinde de "Vajinismus" adı ile bilinmektedir. Bu rahatsızlık, cinsel ilişkiye gir[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6