kramp.gen.tr https://www.kramp.gen.tr Kramp, Kramp Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kramp.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Dile Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/dile-kramp-girmesi.html Sun, 11 Nov 2018 08:48:33 +0000 Dile kramp girmesi, adalenin ani kasılmasına kramp denir. Adale normal fonksiyonun da kasılıp gevşer. Ama bazı durumlarda adale kasılıp o şekilde kalırsa buna kramp denir. Krampın bir çok nedeni vardır. En yaygın nedenleri soğuk Dile kramp girmesi, adalenin ani kasılmasına kramp denir. Adale normal fonksiyonun da kasılıp gevşer. Ama bazı durumlarda adale kasılıp o şekilde kalırsa buna kramp denir. Krampın bir çok nedeni vardır. En yaygın nedenleri soğuk ve yorgunluktur. Soğukta ısı azaldığı için adaleye şeker ve ısı az gelir bu durumda adale kendini korumak için kasar ve kramp olur. İkinci neden olan yorgunlukta ise kandaki bazı minerallerin eksikliğinden dolayı kramp olabilir. Kramptan korunmak için adaleyi sıcak tutmak, yorgunluktan kaçınmak, kandaki mineral eksikliğini gidermek gerekir. 

Dile kramp girmesi durumunda ne yapılabilir

Kramp son derece ağrılı, istem dışı ve uzun süren bir kasılmadır. Kramp girdiğinde kasların gevşetilmesi gerekir. Bu son derece acı verici olabilir. Sıcak içecekler içmek dildeki krampın geçmesine yardımcı olacaktır. Kramp giren yeri hareket ettirmek de etkilidir. Basit kramplar birkaç dakika da geçer. Eğer yaşınız ilerlemişse ve kramplarınız sık sık baş gösteriyorsa en kısa sürede uzman bir doktora başvurmanız yararlı olacaktır. Ispanak gibi yeşil sebzeler içinde magnezyum olduğu için iyi birer magnezyum kaynağıdır ve magnezyum kramp girmesini engellemek için kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Ayrıca kuruyemişler ve tohumlar da magnezyum içerirler. Ayrıca muz, avakado, dil balığı gibi yiyecekler de magnezyum açısından zengin besin kaynaklarıdır. Ama krampın asıl sebebi olan yorgunluğu hayatımızdan çıkarmamız ve bol bol su tüketmemiz faydalı olacaktır. 
]]>
Sağ Ayak Kasılması https://www.kramp.gen.tr/sag-ayak-kasilmasi.html Mon, 12 Nov 2018 07:34:30 +0000 Sağ ayak kasılması, ya da ayak kasılmaları ile magnezyum seviyesi arasında sıkı bir bağlantı bulunur. Sağ ayak veya ayak kasılmaları halk arasında kramp olarak isimlendirdiğimiz bu durum çizgili kas hücrelerinde uyarıl Sağ ayak kasılması, ya da ayak kasılmaları ile magnezyum seviyesi arasında sıkı bir bağlantı bulunur. Sağ ayak veya ayak kasılmaları halk arasında kramp olarak isimlendirdiğimiz bu durum çizgili kas hücrelerinde uyarıların üst üste gelmesi sonucu oluşan tetani olayıdır. Tetani durumu çizgili kas hücrelerinde oluşturur. Oluşan bu durum kanda görülen kalsiyum ve magnezyum seviyeleri ile oldukça ilgilidir. Kandaki magnezyum seviyesinin düşüklüğü sinir uçlarındaki iletimin hızlanmasına ve kasılma olayının gerçekleşmesine neden olur.

Ayak kasılmalarının nedenleri

Ayak kasılmaları çevresel durumlardan kaynaklı oluşabileceği gibi hormon ve kandaki minerallerden kaynaklı da olabilmektedir. Sağ ayak kasılması; Kazalar sonucunda meydana gelebilir. Çarpma ve vurma gibi kazalar sonucunda kaslarda zedelenme görülebilir. Bu zedelenmeye bağlı olarak bazı olgularda kramplar ve kasılmalar oluşmaktadır. Kandaki kalsiyum, magnezyum ve sodyum miktarı kasılmaları etkileyebilir. Aşırı stres vücudun çeşitli yerlerinde kasılmaların meydana gelmesine neden olur. Sigara kullanımı ve aşırı kafeinli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi de kasılmaların görülmesine neden olmaktadır

Ayak kasılmalarına ne iyi gelir

Birçoğumuz sağ ayak kasılması ya da ayak kasılması problemi ile karşılaşmaktayız ve bu tür durumlarda ne yapacağımızı bilmemekteyiz. Bu tür bir problemle karşılaştığımızda tedbirsiz kalmamalıyız. Her insan hayatı boyunca bir kaç kez ayak kasılmasına maruz kalmıştır. Bu anlarda ayak kaslarınız kasılır ve sizi hareket edemez bir halde acı içinde bırakır. 

Ayak kasılmalarına karşı evde yapılabilecek yöntemler,

 • Hafif masaj: Kasılan ayağa kasların doğrultusunda yavaş yavaş ovun. Bu kan dolaşımını arttırarak kasılan kasları rahatlatır.
 • Soğuk ve Sıcak Tedavisi: Kasılan ayağı buz ile üç dakika kadar veya kızarana kadar ovun, kızarması kan hücrelerinin kasları ısıtması anlamına gelmektedir. Alternatif olarak ise sıcak su torbası ile kasları gevşetmeyi de deneyebilirsiniz.
 • Beslenme: Eğer ayaklarınızda çok sık kasılma yaşıyorsanız vücudunuz bazı mineraller ( örneğin potasyum ve kalsiyum) yönünden yetersiz besleniyor anlamına gelmektedir. Kalsiyum için yağsız yoğurt ve süt, potasyum içinse muz, patates gibi gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Yetersiz Sıvı: Yeterince sıvı alamamakta ayak kasılmalarına neden olur bunun için gün içinde düzenli su içme alışkanlığı edinmek zorundasınız.
 • Yardımcı gıdalar: Bal gece ortaya çıkan ayak ve bacak kasılmalarını engeller ve ileride karşılaşacağınız ayak kasılmalarının önüne geçer. Elma sirkesi potasyum yönünden zengin bir gıdadır. Bir çay kaşığı elma sirkesi ve iki çay kaşığı balı sıcak suda karıştırıp içerseniz kasılmaların önüne geçmiş olursunuz.

]]>
Parmaklara Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/parmaklara-kramp-girmesi.html Mon, 12 Nov 2018 14:47:54 +0000 Parmaklara kramp girmesi, el ve ayak parmaklarına kramp girmesi çok sancılı bir durumdur. Yetişkinlerde daha fazla görülmekle birlikte, her kişinin parmaklarına kramp girebilir. Kramp girmesi sonucunda, gerekli önlemleri almak en do Parmaklara kramp girmesi, el ve ayak parmaklarına kramp girmesi çok sancılı bir durumdur. Yetişkinlerde daha fazla görülmekle birlikte, her kişinin parmaklarına kramp girebilir. Kramp girmesi sonucunda, gerekli önlemleri almak en doğrusu olur. Çünkü ne yapacağını bilmeden krampın geçmesini beklemek çok zorlu olabilir. Özellikle kişinin ellerine yada ayaklarına gün içerisinde üç veya dört kez kramp giriyorsa, hastanın acilen bir doktora görünmesi gerekir. 

Parmaklara kramp girmesi durumunda yapılması gerekenler,

Yaptıkları işlerin zorluğundan sonra bu durumla karşı karşıya kalırlar. Böyle bir durum yaşandığında panik yapmamak en mantıklısıdır. Çünkü panik yapıldığı an, kişinin sinirleri gerilir ve kasılmalar kramplar daha çok olabilir. Ne kadar rahat ve bilinçli yaklaşırsanız, bu durumu o kadar çabuk atlatabilirsiniz. Ellere kramp girdiği zaman, öncelikle rahatlamalı, panik yapmamalı ve hatta uzanmalıyız. Rahatlayın ve yanınızda biri varsa yardım isteyin. Ellere kramp girildiğinde yavaş yavaş  o bölgeye masaj yapmalısınız. Ele kramp giriyorsa ve geçmiyorsa, bir an önce doktora başvurmalısınız.

Parmaklara kramp girmesinin nedenleri,

Genellikle en önemli nedenlerden biri, vücudun susuz kalması olabilir. Kişi susuz kalıyorsa ve kramplar başlıyorsa, su içme oranını fazlalaştırmak gerekir. Vücutta görülen mineraller ve vitaminlerin eksikliği, kramplara neden olabilir. Vücutta görülen krampların nedeni vitamin ve mineral eksikliği ise, bir an önce vitamin, mineral takviyesi  alınmalıdır. Ellere giren krampları önemsememek yanlış olur. Kramplara bağlı olarak kullanılan ilaçların, fazla kullanılmasından kaynaklı sıkıntılar çıkabilir. Örneğin, böbrek hastalıkları, vücuttaki fosfor seviyesinde görülen artış, troid hastalıkları, kalpte ve damarda görülen rahatsızlıklar krampların girmesiyle oluşabilmektedir. Hamilelik dönemlerinde de ellere ve ayaklara kramp girmesi görülebilir. 

Ayak parmaklarına kramp girmesi, genellikle fazla yorulmuş olan kişiler, çok yürümüş olan kişiler, koşarak egzersiz yapan kişilerde görülebilir. Ayak parmaklarına girilen krampların en büyük etken maddesi, kalsiyum eksikliğidir. Ayak parmaklarına giren kramplarda yapılması gereken bazı şeyleri bilmek çok önem taşır. Diğer yerlere giren kramplardan çok, ayak parmaklarına giren kramplar daha sancılı olur ve krampın geçmesi uzun sürebilir. Bunun nedeni, kan dolaşımının en son ayak parmaklarında son bulmasıdır. Diğer yerlerde görülen kramplar on ile on beş dakika arasında geçerken, ayak parmaklarında oluşan krampların geçmesi otuz dakikayı bulabilir, hatta geçebilir bile.

Ayak parmaklarına kramp girdiği zaman, kesinlikle panik yapmamalısınız. Ayak parmaklarına girilen krampların, el parmaklarına girilen kramplardan çok daha kötü sonuçlar doğurabileceği saptanmıştır. Araba kullanıyor olabilirsiniz ve ayak parmağınıza kramp girdiyse, panik yapmadan, arabayı durdurmak ve masaj yöntemiyle ayak parmağını rahatlatmalısınız.

El ve ayak parmaklarında oluşan krampların, kemik erimesinden kaynaklı olduğunu da söyleyebiliriz. Yaş ilerledikçe kemik ölçümü yapılmalı, kemiklerin güçlü olması, kramp girmesini engelleyebilir. Kemik erimesi olan kişilerde krampların oluşması, kişiyi çok zorlayacağından, ilaç tedavisine başlanabilir, kortizon ve ya iğne yöntemine de başvurulabilir. Parmaklara kramp giriyorsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir.
]]>
Kramp Girince Ne Yapılır https://www.kramp.gen.tr/kramp-girince-ne-yapilir.html Mon, 12 Nov 2018 23:57:59 +0000 Kramp Girince Ne Yapılır, Kramp herhangi bir kasınızı kendi yapmış olduğunuz hareket sonucunda oluşan kasılmalarla değilde bazı sinirlerin kendi kasılmalarıyla oluşan son derece şiddetli, ağrılı ve uzun süren kasılma Kramp Girince Ne Yapılır, Kramp herhangi bir kasınızı kendi yapmış olduğunuz hareket sonucunda oluşan kasılmalarla değilde bazı sinirlerin kendi kasılmalarıyla oluşan son derece şiddetli, ağrılı ve uzun süren kasılmalardır. Kramp giren kasta sertleşme meydana gelir ve ağrılı geçer. Kramplar kısa sürebildiği gibi 15 dakika veya daha uzun sürebilir. Bu kasılmalardan diyabet hastaları, böbrek hastaları, kalp damar hastalığı olanlar oldukça şikayetçi olurlar. Hatta mineral eksikliği olan kişilerde bile görülmektedir. Bunun nedeni magnezyum, potasyum, kalsiyum eksiklikleri kramplara, kasılmalara sebep olmaktadır. Gebelik döneminde de sık sık görülmektedir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin iyice büyümesinden kaynaklanan bu durum toplardamar üzerinde bir baskıya neden olur bunun sonucunda da kasılma meydana gelebilir. Aynı şekilde annenin bünyesi bebeğin kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yeterli olamadığı durumlarda da kramplar artış gösterebilir. Kasların spor yada meslek gereği fazla kullanmak kasların yorulmasına ve kasılmaların fazlalaşmasına neden olmaktadır.

Kramp Girince Ne Yapılır

Kramp girdiğinde öncelikle sakin olmanız gerekmektedir. Sakin olmamanız durumunda kendinizi sıkarak kasılmayı daha da artıracak ve uzun sürmesine sebep olacaksınız. Eğer yanınızda birileri varsa o kişilerden yardım isteyiniz. Yardım istediğiniz kişininde gayet sakin ve soğukkanlı olması gerekir. Yardım eden kişi ilk önce kramp giren kişi yatağa veya düz bir zemine yatırarak kası esnetmesi gerekmektedir. Bu esnada dikkatli olmak lazım. Kramp girmiş ayağı bir elinizle kavrayıp diğer elinizle de baldırını desteklemeniz gerekir. Kramp giren ayağı eski haline getirmeye çalışırken yani yukarı doğru kaldırırken baldırına da hafifçe baskı uygulayın. Sıcak su torbası veya ısıtılmış sıcak bir havlu yardımı ile kramp giren kası gevşetmeniz mümkündür. Eğer kramp geçirirken tek başınıza iseniz kasılan kasınızı veya ekleminizi düz bir şekilde tutarak gevşemesine yardımcı olmak için küçük dokunuşlarla ovalayarak veya yukarıya doğru hareket ettirerek kasın gevşemesine yardımcı olabilirsiniz. 

]]>
Gebelikte Kasıkta Kramp https://www.kramp.gen.tr/gebelikte-kasikta-kramp.html Tue, 13 Nov 2018 07:03:54 +0000 Gebelikte kasıkta kramp şikâyeti sıkça görülen bir şikâyettir. Rahimde büyüme sebebiyle rahim etrafındaki bağların gerilmesiyle kasık ağrılarının hissedilmesi normaldir. Bu ağrı aşağı yukarıya olarak hamileliğin 6-8. Gebelikte kasıkta kramp şikâyeti sıkça görülen bir şikâyettir. Rahimde büyüme sebebiyle rahim etrafındaki bağların gerilmesiyle kasık ağrılarının hissedilmesi normaldir. Bu ağrı aşağı yukarıya olarak hamileliğin 6-8. haftasına denk gelen dönemlerde yani regl gecikmesi yaşandıktan ileri iki haftalık sürede hissedilecektir.

Gebelikte kasıkta kramp nedenleri,

Hamilelik sürecinde karın ağrısı hissedilmesi ise karında sertleşme ve kasılma aynısı şikâyetlerin neticesinde ortaya çıkan, bu şekilde yorumlanan bir hal olarak tanım edilebilir. Genellikle 6. ay ardından anne adayının karnının sertleşmesi gibi bir halle karşılaşmak normal kabul edilebilir. Fakat gün içersinde sık olarak tekrarlıyorsa erken doğum sendromu olabileceği varsayılır. Kasılmalar, sertleşmeler sık olarak tekrarlanıyorsa hekime müracaat edilmesin yerinde olacaktır. Hem de bu sıkıntının yanı sıra lekelenme, kanama, su gelmesi, idrar uygulanan sırada yanma hissi, ateş gibi bulgular görülüyorsa hekime danışmanızı tavsiye ederiz. Doktorunuz bu kasılmaları yalancı doğum sancıları ya da bir erken doğum sancısı olup olmadığını belirler. Bu şekilde lüzumlu bulunduğu takdirde tedavi uygulanabilir. Fakat birçok halde bu kasılmalar tedavi gerektirmeyen kasılmalar, sancılar olacaktır. Göbek deliğinde ağrı, birtakım anne adaylarında görülen düzleşme ve çıkıntı hali ise rahmin büyümesi ve karın içi basıncın yükselmesi neticesi ortaya çıkmış olabilir. Doğum ardından bu sorun ortadan kalkacaktır. Ama göbek deliğinde aşırı bir şişme ya da dışarı çıkıntı olması halinde göbek fıtığı problemi ile de karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bu halde genel cerrahi uzmana danışmak yerinde olacaktır. Tabi hissettiğiniz ağrılar yalancı doğum ağrıları olmayabilir ya da başka sebeplerden kaynaklanmıyor olabilir. Kabızlık yada gibi sorunlar, gaz olması gibi sorunlar da kasık ağrılarına yol açabilir. Hem de apandisit, safra kesesi iltihabı, mide ülseri gibi gebelikle alakalı olmayan sorunlar sebebiyle de karın ya da kasık ağrılarını hissediyor olabilirsiniz. Dolayısıyla hissettiğiniz ağrıların nedeninin doğru olarak belirleme edilmesi önemlidir. Tekrarlayan ya da değişik bulgular gösteren ağrılar söz hususu bulunduğunda hekiminiz ile görüşmek önemlidir. Bu şekilde ağrıların kaynağı doğru şekilde belirleme edilebilir.  Ağrıların azalması için ayaklarınızı yukarıya kaldırmanız ve rahat bir pozisyonda dinlenmeniz rahatlamanızı sağlayabilir. Ilık bir banyo yapmanızda sancılarınızın zamanla bitmesine yardımcı olur.

Gebelikte kasıkta krampdan dolayı ne zaman hekime başvurulur
 • Ağrılarla beraber ateş, titreme, kanama ya da artmış vajinal akıntı bulunduğunda.
 • Tansiyon ,halsizlik varsa ;
 • Karın, kasık ağrılarıyla beraber idrar şikayetleri varsa ;
 • 6 saatten çok süren karın ağrıları büyük bir olasılık bir komplikasyonun sendromudur. Gebelikte kasıkta kramp gibi uzun süren ağrılarda kesinlikle hekime başvurmalısınız.]]>
Ayak Altı Krampları https://www.kramp.gen.tr/ayak-alti-kramplari.html Tue, 13 Nov 2018 08:09:38 +0000 Ayak altı krampları, Günümüzde sporcularda olmak üzere çoğu şahısta görülen kramplar bedenin eklemsel bölgelerinde görüldüğü gibi ayaklarda da görülebilmektedir. Ayak krampı meydana geldiği zaman bireyin yürüme kısıtl Ayak altı krampları, Günümüzde sporcularda olmak üzere çoğu şahısta görülen kramplar bedenin eklemsel bölgelerinde görüldüğü gibi ayaklarda da görülebilmektedir. Ayak krampı meydana geldiği zaman bireyin yürüme kısıtlaması yaşamasına ve aynı süreçte bireyin hareket edememesine sebep olan bir haldir. Bu hal çoğu zaman bireyin hayatında kısıtlamalara sebep olabilmektedir. Ayak krampı birtakım hallerde şahıslarda görüldüğü zaman çok kuvvetli ağrılara sebep olarak bireyin bu halden son derece sıkıntı duymasına sebep olmaktadır.

Birçok zaman istem dışı bir şekilde gerçekleşen ayak krampı bireyin hiç ummadığı bir anda meydana gelerek bireyin zor haller yaşamasına sebep olmaktadır. Hatta birtakım hallerde şahıslarda yüzme anında meydana gelerek tehlikeli anlar yaşamasına sebep olabilmektedir. Tabi ki bu profesyonel yüzücülerde görülmez. Ancak amatör yüzücülerde çokça meydana gelen bir problemdir. Ayak altı krampları gerçekte bütün kramplarda bulunduğu gibi ayak üstünde tespit edilen kasların kasılmasıyla meydana gelen bir haldir. Kasların bir süreliğine kasılarak eski haline dönmemesi sebebi ile meydana gelen kramp halinde şahıs ayağını hareket ettiremeyebilir.

Ayak altı krampları nedenleri
 • Kramp, Kasların çok kullanılması ve kasların yorulmasına bağlı gelişebilir. Bu hal bilhassa bireylerin sıkı egzersizleri ardından meydana gelerek kasların yorulması ve bireyin kontrolünden çıkarak istemsiz bir şekilde kasılarak krampları oluşturmaktadır. Bu tür kramplar çoğu zaman egzersizlerden birkaç saat ardından bile meydana gelebilmektedir. Bu hallerle karşılaşmamak için ilk evvel egzersizlere ve sporlara başlarken bedenin ısınması sağlanarak başlanmalıdır. 
 • Bir başka ayak krampı sebebi ise bireyin bedeninin uzun süreler süresince susuz kalması halidir. Uzun süreler susuz kalan bedende kasların istemsiz bir şekilde kasılması bedende ayak gibi mafsal yerlerinde kramp problemlerine sebep olmaktadır. Bu haldan uzak durmak için bedene bolca su gerekmektedir. Sizlerde sporlara ya da egzersizlere başlamadan evvel lüzumlu bulunduğu kadar su tüketmelisiniz.
 • Bir başka ayak krampı sebebi olarak genelde bireylerin tıbbi ilaçlar kullanmasıdır. Genellikle bedenin alışık olmadığı birtakım ilaçlardan ötürü sarf edilen tıbbi ilaçlar bedende kramplara sebep olabilmektedir. Bu haldan sizler de kuşku duyuyorsanız hekiminize başvurabilirsiniz.]]>
Kas Kasılması https://www.kramp.gen.tr/kas-kasilmasi.html Tue, 13 Nov 2018 14:59:17 +0000 Kas kasılması; Vücutta bulunan iskelet kasları düzenli bir şekilde çalışmaktadır. Bu kasların kontrolü beyin kabuğu tarafından sağlanmaktadır. Uyarılar motor sinirler aracılığıyla kaslara taşınmaktadır. Kaslara ulaşan Kas kasılması; Vücutta bulunan iskelet kasları düzenli bir şekilde çalışmaktadır. Bu kasların kontrolü beyin kabuğu tarafından sağlanmaktadır. Uyarılar motor sinirler aracılığıyla kaslara taşınmaktadır. Kaslara ulaşan sinir sayısı, kasın görevine göre değişiklik göstermektedir. Tek bir sınır tarafından kontrol edilebilen kas liflerinin bütününe motor ünite denilmektedir. Kas kasılmasının olması için belli bir şiddetin üzerinde uyarılması lazımdır. Kastaki kasılmayı oluşturan uyarana eşik değeri denilmektedir. Kas bu esnada eşik değeri düşükken tepki vermez, fakat yüksek uyaranlara karşı tepki gösterir. Bu durum ya hep ya hiç yasası olarak adlandırılmaktadır. Kas dokusunda ansızın istem dışı kasılması ve o anda gevşeyemeyen kasın sıkılaşması ile meydana gelen kas kasılması yani kas spazmı denilir.

Kas kasılmasından etkilenen kaslar
 • Diz altı bölümündeki bacak kasları
 • Baldır kasları
 • Ayak ve el kasları
 • Diz üstü kaslar
Kasılmalar hafif ve ağrı verici olarak değişmektedir. Kasılmalar bazen birkaç saniye, bazen de 15 dakika civarında seyredebilir. Kasılan kas rahatlıkla gözle görülebilir. 

Kas kasılması en çok kimlerde görülür
 • Fit olmayan ve aşırı kilolu kişilerde
 • Bazı ilaçlardan kaynaklı
 • Nemde ve sıcakta çalışanlarda
 • Uzun mesafe koşan aletlerde
 • 65 yaş üzeri kişilerde
 • Fiziksel aktivilerde yoğun olarak bulunan kişilerde
Kas kasılması nedenleri

Kimyasal maddeler: Strikinin tarzındaki maddeler zehirli kimyasallara karşı göstermiş olduğu reaksiyon yüzünden şiddetli kasılmalara sebep olmaktadır. Yılan, akrep gibi hayvanların taşımış olduğu zehirde de insana bulaştığında şiddetli kas kasılmasına neden olur.

Sakatlıklar ve bazı hastalıklar: Multipl skleroz yada sakatlık durumunda bu tarz rahatsızlıklardan kaynaklı olarak beyin yada omurilikte kasılmalara neden olabilir.

Bazı kaslarda ve sinirlerde bozukluk: Kasa hareket sağlayan sinirlerde sakatlık yada kusur var ise bu sebepten dolayı kontrol dışı kasılma olur. Kaslarda olan sakatlıklarda ise gerilme ve esneme sırasında kasılma meydana gelebilir.

Elektrolit ve su eksikliği: Kasların düzgün bir şekilde çalışabilmesi için elektrolit adında kimyasallar gereklidir. Bu kimyasalların olmaması kas kasılmasını meydana getirir. Bu kimyasalların eksikliği sinir sinyallerin düzgün bir şekilde ilerlemesini engeller. Vücut içerisinde elektriği ileten elektrolitler potasyum, magnezyum ve kalsiyumdur. Bu elektrolitlerin birinin eksik olması kas kasılmasına neden olmaktadır.

Kas kasılmasının önlenmesi ve tedavisi
Kalsiyum alımının arttırın: Vücuttaki kalsiyum eksikliği kas kasılmalarının önemli nedenlerinden biridir. Yemeklerde kalsiyum içeren besinlerin tüketimini arttırın. Peynir, az yağlı süt ve yoğurt kalsiyum açısından çok iyi bir kaynaktır. Vücutta bulunan asitlerden kalsiyum emilimini engeller. Bunun içinde domates ve sirke gibi gıdaların tüketiminden uzak durun. 

Kompress (sıcak uygulama): Kasılmanın olduğu bölgeye sıcak su korsesi koyulabilir. Nemli ve sıcak bir ısı kaynağı da koyulabilir. Kasılmanın geçmesi için çok yararlıdır. Nemli ısının tercih edilmesi daha iyidir. Çünkü nemli ısı deriyi nemlendirerek kan akışını sağlar.

Potasyum alımını arttırın: Potasyum az tüketildiğinde de kas kasılması gerçekleşir. Potasyum eksikliğiniz var ise bu besinleri içeren gıdaları tüketmelisiniz. Potasyum muz, buğday kepeği, soya, domates ve kayısı gibi besinlerde bulunur.

Su ve sıvı takviyesi yapın, masaj, ısınma egzersizleri de kas kasılmasının geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca tropik kremler ile uygulama yapabilirsiniz. Eğer bu uygulamalara rağme]]> Vücuda Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/vucuda-kramp-girmesi.html Wed, 14 Nov 2018 10:09:41 +0000 Vücuda Kramp Girmesi, Kramp olarak isim verdiğimiz esasında kaslarımızın hareket ettirdiğimiz zamanda oluşan kasılmaların benzeridir. Ama bu kasılma istem dışı meydana gelmektedir. Çok şiddetli ağrıyan ve biraz uzun süren k Vücuda Kramp Girmesi, Kramp olarak isim verdiğimiz esasında kaslarımızın hareket ettirdiğimiz zamanda oluşan kasılmaların benzeridir. Ama bu kasılma istem dışı meydana gelmektedir. Çok şiddetli ağrıyan ve biraz uzun süren kasılmalardır. Vücudunuzda kasınızı kendi hareketlerinizle kasmadığınız halde sinirleriniz kaslarınızı tetikleyerek kasılmaya ve krampa yol açmaktadır. Normal hareketlerimizi yaparken de sıradan bir kasılma sonrasında da kramp olabiliyor. Kramp giren kastaki sertleşme çok rahatlıkla gözle görülebilir ve dokunarak hissedebilirsiniz. Kramplar 1 ile 15 dakika arasına kadar uzayabilen ve hatta durumuna göre daha da uzun sürebilen kasılmalar olabilir. Kramp girmesi günümüzde herkesin başına gelebilir. Kramp sonrasında ise çözülene kadar aynı yerde bir kaç defa üst üste kramp girmesi mümkün olabiliyor. Yetişkin insanlarda çok daha fazla rastlanmaktadır. Vücudumuz da bulunan tüm kaslarımıza kramp girebilmesi mümkündür. Ancak bacak ve ayak krampları çok daha fazla görülmektedir. 

Kramp Nedenleri  ;

Kasların çok fazla kullanılması : Kaslarımızın meslek veya spor gibi durumlarda yoğun bir şekilde kullanılması ve kas yorgunluğu oluşması kramplara neden olabiliyor. Böyle tip kramplar o anda veya saatler sonra da meydana gelebilmektedir. Yorgunluk ve ağrı hissi kaslarınızın yorulduğunu gösterir ve bunu görmezden gelmek sizin enerjinizi tükenmesine ve kramplara neden olabilmektedir. Yemek yedikten sonra yüzülmemesi gerekmektedir. Kaslardan çekilen ve midede toplanan kan, yüzerken kramp girmesine neden olabilir. Aynı pozisyonda çok uzun süre oturmak, yatmak veya bir hareketi defalarda tekrarlamak kas yorgunluğuna ve sonrasında kramplara neden olabilir. 

Yaralanma :  Mesela bir yaralanmadan sonra vücudunuzun savunma mekanizması olarak kramplara neden olabiliyor. Böyle kramplar ise hareketi en aza indirebilmek ve yaralanmış bölgeyi korumaya çalışması için oluşmaktadır. Kas yaralanmalarında da zarar gören kaslara kramp girmesine neden olmaktadır. 

Vücudun aşırı susuz kalması :  Örneğin spor gibi yoğun aktiviteler sonrası  çok fazla terlediğimiz için vücudumuz susuz kalabiliyor ve bu olasılık kramplara neden olabiliyor. Böyle spor ve egzersizlerde kaybedilen sıvılar için bol bol su içerek kramplara önlem alabiliriz. Böyle kramplar en çok sıcak havalarda görülmüştür. Vücudumuzdaki sodyum eksikliği de kramplara neden olabilmektedir. Sodyum vücudumuzdaki kasların düzgün çalışması için gerekli ve sodyum seviyemizin düşmesi su kaybına etki etmektedir. 

Kullanılan İlaçlar : Bir çok ilaçta yan etkileri arasında krampların oluşabileceğini belirtmektedirler. İdrar söktürücü ilaçlar, kolesterol düşürücü ilaçlar, tansiyon ilaçları, doğum kontrol ilaçları ve diyaliz tedavisi ilaçları gibi bir çok ilaçların yan etkisi olarak kramp oluşması mümkündür.
]]>
Ayak Parmaklarında Kramp https://www.kramp.gen.tr/ayak-parmaklarinda-kramp.html Wed, 14 Nov 2018 12:38:02 +0000 Kramp, kaslarımızda meydana gelen ve istem dışı oluşan kasılmalara verilen isimdir. Normalde yaptığımız hareketler sonucu oluşan kasılmalardan daha ağrılı, şiddetli ve uzun süreli geçmektedir. Normal hareketlerimizden dolay Kramp, kaslarımızda meydana gelen ve istem dışı oluşan kasılmalara verilen isimdir. Normalde yaptığımız hareketler sonucu oluşan kasılmalardan daha ağrılı, şiddetli ve uzun süreli geçmektedir. Normal hareketlerimizden dolayı oluşan olağan kasılmalardan sonra beyin gevşeme sinyali gönderir ve kas gevşer  fakat kramp sırasında beyin gevşeme sinyalini net bir biçimde gönderemez ve normalden daha uzun bir sürede kas gevşer.

Ayak parmaklarında kramp, Krampların görülebileceği en tehlikeli yer ayak parmaklarıdır. Vücudun kan dolaşımının en son yeri ayaklardır. Bu sebepten dolayı normal bir kramp 10 dakika içinde geçiyorsa bu süre ayak parmaklarına giren bir krampta geçme süresi 30 dakikayı bulmaktadır. Ayak parmaklarına giren kramp diğer kramplara göre daha sancılı geçmektedir.

Ayak parmaklarına kramp girmesine sebep olan faktörler nelerdir

Vücudun susuz kalması kan dolaşımının aşırı yavaşlaması ve ani olarak hızlanması ile birlikte ayak parmaklarına kramp girmesi kaçınılmaz olacaktır. Susuzluğun yanı sıra sporla ilgilenenler ve özellikle çok fazla yürüyen, yüzen ve basket oynayan kişilerde sıkılıkla ayak krampları görünmektedir. Uzun süre  hareketsiz kalmakta ayaklarda kramplara yol açmaktadır. Kramplarında çıkmasında etkili olan kalsiyum eksikliği ayak parmaklarında kramp olmasında büyük ölçüde önemlidir.

Ayak parmaklarında kramp tedavisi,
 • Ayaklara kramp girdiği an kasılan kaslar gevşetmek gerekmektedir. Örneğin; ayak parmakları kasıldığı zaman yukarı doğru çıkıyorsa tersi hareket yaparak ayak parmaklarını aşağıya doğru indirmeye  çalışmak gerekir.
 • Kramp giren ayak parmaklarını masaj yaparak gevşetmek kan dolaşımını arttıracağından kaslar gevşeyecektir.
 • Kasılan ayak parmaklarının üzerine dayanabileceğiniz kadar sıcaklık (sıcak bir duş, sıcak su torbası) uygulanabilir. Yapılan bu sıcaklık kasların gevşemesine yardımcı olacaktır.
 • Kalsiyum, potasyum ve magnezyum içerikli besinlerin tüketimini arttırmak kramp girmesini önlemek için alınabilecek önlemler arasındadır.
]]>
Boyun Kasılması https://www.kramp.gen.tr/boyun-kasilmasi.html Wed, 14 Nov 2018 15:02:06 +0000 Boyun Kasılması, kulak arkasındaki kemik çıkıntısından göğüs kafesi kemiğine doğru uzanan boyun kasının kısalmasına bağlıdır. Boyun kasılması akut bir şekilde aniden ortaya çıkıp kısa süre içinde kendiliğin Boyun Kasılması, kulak arkasındaki kemik çıkıntısından göğüs kafesi kemiğine doğru uzanan boyun kasının kısalmasına bağlıdır. Boyun kasılması akut bir şekilde aniden ortaya çıkıp kısa süre içinde kendiliğinden geçebileceği gibi uzun vadeli olarak da oluşabilmektedir. Boyun kaslarında ortaya çıkan çeşitli harabiyetler neticesinde boyunda kasılma meydana gelebilir. Çarpma-vurma gibi kazalar neticesinde aniden boyunda kasılma gözlenebilir veya kaslarda yaşa bağlı olarak deformasyon gözlenebilir.

Boyun kasılması: Boyun spazmı veya boyundaki ani, kontrol edilmeyen ve istemsiz kasılma veya kaslarda kontrol edilemeyen sıkma ve titremesi durumu kasların aşırı zorlanma, gerilme, halsizlik, kas ağrısı ya da yaralanmayla ilgili bir duruma cevap olarak ortaya çıkar. Servikal distoni gibi bazı durumlarda, spazm başın burulmasına veya dönmesine sebep olabilir. Her durumda olmasa da boyun spazmları omuriliğe yakın bir yerde veya sinir köklerinde ortaya çıkarak şiddetli ağrıya sebep olabilir.

Boyun kasılması sebepleri:

Boyunda istemsiz kasılma veya spazmlar bilinçsizce yapılan fiziksel efor ya da gerilmelere yanıt gibi hafif sebeplerden olabileceği gibi boyun ve omurgadaki daha ciddi sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu koşula sebep olan faktörler çeşitlidir ve bu faktörler aşağıda sıralanmıştır. Boyundaki bir kırık varlığı, boyun kaslarının ısınmadan aşırı kullanımı ve ağır yapılan egzersizler bunun fiziksel sebepleri arasında yer alır.

Diğer yandan bazı patolojik sebeplerden de boyun spazmı ortaya çıkabilir. Bunun birincil sebebi ise servikal distoni (spazmodik tortikolis) ismi verilen ve boyunda ağrı ile birlikte spazmlara sebep olan bir sağlık sorunudur. Yanı sıra boyunda sertleşme ve duyarlılığa yol açan fibromiyalji, omurga kemikleri üzerinde aşınma ve servikal yırtık, dejeneratif disk hastalığı, ağrı, bel fıtığı, boyun fıtığı bir kemik enfeksiyonu olan osteomiyelit, spinal kanal daralması ve buradaki eklemlerin iltihabi durumu, postür bozukluğu, viral enfeksiyonlardan bazıları ve hatta kullandığınız bazı ilaçların yan etkisi olarak da boyunda kontrolsüz kasılmalar oluşabilir.

Tedavisi: Boyun ağrısı tedavisinin başarılı olabilmesi için öncelikle sebebinin doğru olarak ortaya konması gerekir. Bunun için de öncelikle bireyden boyun ağrısıyla ilgili bilgi alınır. Daha sonra uzman tarafınca, ayrıntılı bir muayene yapılır. İstenilen tetkikler yapılır. Önce boynun iki yönlü filmi çekilir, kan ve idrar tahlilleri yapılır. Çıkan sonuçlara göre daha ileri tetkikler, bölgenin tomografisi, MR tetkiki, gerekirse EMG ve sinirsel hasarı ortaya koyan bir tetkik istenebilir.

Boyun ağrısı ile birlikte baş ağrısı, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, uğultu,  mide bulantısı, uyku bozuklukları birlikte veya tek başına kol ağrısı da oluşabilir. Hatta, kürek kemiği alt hizasına, önde göğüse vuran ağrılar oluşabileceğinden, hastalar kalp hastası olduklarını düşünebilirler. Hekimlerde kalp yönünden ileri tetkiklere baş vurabilirler. İyi bir merkezde bizzat bir fizik tedavi uzmanı tarafınca muayene edilerek gereken tedaviyi yaptırmanız olacaktır.

]]> Kalp Kasılması https://www.kramp.gen.tr/kalp-kasilmasi.html Thu, 15 Nov 2018 04:50:22 +0000 Kalp kasılması, dakikada 60-80 defa olması normal karşılanmaktadır. Taşikardi adı verilen kalbin dakikadaki kasılma sayısının yükselmesi dakikada 100 kere kalp kasının kasılması anlamına gelmektedir. Bunun tam tersi o Kalp kasılması, dakikada 60-80 defa olması normal karşılanmaktadır. Taşikardi adı verilen kalbin dakikadaki kasılma sayısının yükselmesi dakikada 100 kere kalp kasının kasılması anlamına gelmektedir. Bunun tam tersi olarak kabul edilen Bradikardi ise dakikada 60 defadan az sayıda kasılma olması anlamına gelir. Kalbe kasını besleyen atardamarın daralması sonucu kalp kasının yeteri kadar kanı pompalayamaması kalp kasılmasına sebebiyet vermektedir. Damar sertliği nedeniyle damarların daralması ile kalp kası yeterli şekilde kasılamamasına neden olmaktadır. Bu durum kalp damar hastalıklarına sebep olabilir. Kalbi besleyen atardamarın aniden tıkanması sonucunda kalp krizi meydana gelir. Dokular öldükten sonra kas kasılması olmaz. Baypass operasyonu ile ya da daralmış damarın balonla açılması ile kalp kasındaki hasar giderilebilir. Böylece kalp yetmezliğinin önüne geçilmiş olur.

Kalp kası hastalıkları olarak adlandırılan 'kardiyomiyomatil' halk arasında kalp kasında gevşeme ve kasılma bozukluğu olarak bilinmektedir. Aşırı kasılma ve gevşeme sonucunda kalpte şekil bozuklukları oluşabilir. Kalp kası hastalıklarına neden olan etkenler arasında kokain, aşırı alkol kullanımı, bazı enfeksiyonlar, bazı ilaçlar ve guatr fonksiyonundaki bozukluklar olabilir. Kişiye genetik olarak geçebilen bu hastalıkta aile fertlerinin kontrol edilmesi büyük önem arz etmektedir. Erken veya geç dönemde kalp yetersizliğine sebep olan doğumsal kalp hastalıkları da kalp kasılmasına neden olabilir. Kalpte 4 tane kapakçık bulunur. Bunlar kanın kasılma ve gevşeme hareketleri ile doğru yönde gitmesini sağlar. Kalbin kan pompalama işlevini bozan durumların başında kalp kapakçıklarının açılıp kapanmasını etkileyen hastalıklar sebep olmaktadır. Hızlı ve düzensiz kalp atışları kalbi yorarak kalp yetmezliğine sebep olmaktadır. Kalp ritminin hızlı olması kadar yavaş olması da kalbin yeteri kadar oksijen ve kan alamamasına sebep olabilmektedir. Enfeksiyonlar, aşırı alkol kullanımı, bazı ilaçların kullanımı, kokain, guatr bozuklukları kalp kasının hızlı ya da çok yavaş çalışmasına sebep olmaktadır. Sağlıklı bir insanın kalbi dakikada 60-80'd arasından olmaması ileri ki dönemlerde kalp yetmezliği sorununa neden olabilir.

Kalp Kasılmasına neden olan faktörler

Kalbe kasını besleyen atardamarların (koroner arterler) damar sertliği sebebiyle daralması sonucu kalp kasının yeterli beslenememesi kasılma ve kanı pompalama fonksiyonunun bozulmasına sebep olur. Bu durumda daralmış damarın balonla açılması veya Bypass operasyonu ile kalp kasının yeterli beslenmesi sağlanırsa kalp yetersizliğini önleyici tedbirler kalp yetersizliğini azaltabilir.

Kalbi besleyen atardamarların aniden tıkanması ile o damarın beslediği tüm kas tabakasının ölümü sonucunda meydana gelir. Hasta kalp krizinden kurtulursa ölen dokunun yerini kasılmayan doku almaktadır. Hasar miktarı fazlaysa erken veya geç dönemde kalp yetersizliği meydana gelebilir. Damar açılırsa kalp kasındaki hasar ve dolayısıyla kalp yetersizliği oluşma riski de azalmış olur. 

Atardamarlardaki kan basıncının yüksek olması olarak tanımlanan hipertansiyon iki mekanizma ile kalp yetersizliğine sebep olmaktadır. Öncelikle damar iç yüzeyinin devamlılığını bozup, damar sertliği (Ateroskleroz) gelişimini kolaylaştırmaktadır. Bunun sonucunda oluşan kalp damar hastalığı ve kalp krizi kalp yetersizliğine neden olur.

Miyokardit dediğimiz kalp kasında iltihap oluşması ve tiroid bezinde fazla miktarda hormon salgılanması (hipertiroidi) kalp yetmezliğine neden olabilir. 

 

]]>
Ayak Baldırına Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/ayak-baldirina-kramp-girmesi.html Thu, 15 Nov 2018 05:12:59 +0000 Ayak baldırına kramp girmesi: Kramp, bazen bir bazen ise birden daha fazla kasta aniden görülen kısa süreli bazen ise 10 dakika kadar sürebilen ağrılı kasılmalara denmektedir. Ayakta tam baldırın üzerinde oluşan kramplar kişiye Ayak baldırına kramp girmesi: Kramp, bazen bir bazen ise birden daha fazla kasta aniden görülen kısa süreli bazen ise 10 dakika kadar sürebilen ağrılı kasılmalara denmektedir. Ayakta tam baldırın üzerinde oluşan kramplar kişiye çoğu zaman zor anlar yaşatan ve büyük acı veren bir ağrı çeşididir. Kas krampları olarak da adlandırılan bu ağrılar aniden başlayan ve kişiye oldukça fazla acı veren kas kasılmalarıdır. Sık bir şekilde karşılaşılan ayak baldırına kramp girmesi bir çok nedenle kişide oluşmaktadır. Ayak baldırı dışında da kramp giren bölge aniden gerginleşir ve dokunmaya bile hassas bir hale gelir. Fakat özellikle ayak baldırına kramp girmesi anında hareketsiz bir şekilde kalmak kramp süresini uzatmakta ve kişinin daha uzun acı çekmesine neden olmaktadır. Ayak baldırına kramp girdiği anda kişi duyduğu acı karşısında sakin olmalıdır. Eliyle kramp giren bölgeye masaj yaparak ayak parmaklarını hareket ettirmelidir. Elle kramp giren bölgenin hareket ettirilmesi bacağa giren krampın daha kısa sürede geçmesine fayda sağlayacaktır. Kramp sadece egzersiz ve spor anında vücutta hissedilmez bazı hastalıklarda kramp oluşumlarında etkin rol oynamaktadır. İnsan vücudunun hemen hemen her yerinde kaslar vardır ve vücut kaslarla tamamen kaplanmıştır. Kaslar yürüme, koşma, zıplama ve daha bir çok hareketin gerçekleşmesinde görevlidir. Kolların, bacakların ve iç organların çalışmasında bile kasların rolü büyüktür. Kas krampları genellikle kişide yoğun egzersiz sırasında veya dinlenme pozisyonundayken aniden var oluşmaktadır.

Ayak baldırına kramp girmesi nedenleri:
 • Kişide şeker hastalığının bulunması
 • Böbrek hastalıklarının var olması 
 • kadınlarda gebelik nedeni ile özellikle gece uyurken ayak baldırına sıkça kramp girmektedir.
 • Kişinin kalp ve damar hastalığının olması
 • Kişinin gün içerisinde olması gerekenden fazla ayakta kalması
 • Kişi otururken ayaklarının altına bir şey almaması
 • Kişinin uzun süre ayak ayak üstüne atarak uyuması
 • Vücudun aşırı hareketsiz olması
 • Kişinin sıkı ayakkabı giymesi veya kadınların devamlı topuklu ayakkabı giymesi
 • Kişinin özellikle uyurken bilinçsiz ve istemsiz bacak hareketi yapması
 • Alıştırma hareketleri yapmadan spora başlamak
 • Aniden vücudun hazır olmadığı bir anda yukarı doğru bilinçsizce zıplamak
 • Kişinin vücudunda fosfor mineralinin olması gerekenden fazla olması
]]>
Çocuklarda Kramp https://www.kramp.gen.tr/cocuklarda-kramp.html Thu, 15 Nov 2018 21:26:41 +0000 Çocuklarda kramp: Kramp insan vücudundaki bir veya birden fazla kasın, bir kısmının veya tamamının istem dışı ve ağrılı olarak sertleşmesi ve kasılması olayıdır. Vücutta en çok bacak ve ayak kısımlarında kramp olur. So Çocuklarda kramp: Kramp insan vücudundaki bir veya birden fazla kasın, bir kısmının veya tamamının istem dışı ve ağrılı olarak sertleşmesi ve kasılması olayıdır. Vücutta en çok bacak ve ayak kısımlarında kramp olur. Soğuk ve yorgunluk en belirgin sebeplerindendir. Soğuk ortamlarda ve çocuğun gün içinde sarf ettiği enerjiden dolayı yorgun olduğu zamanlarda kasların kasılması için gerekli yeterli oksijen ve şeker yani enerji kaslara iletilemez. Bu nedenle kaslar ani kasılmalarla kendine bir savunma mekanizması oluşturmaya başlar.  Bir diğer sebep de mineral eksikliğiniz. Vücutta mineralin yetersiz olması sebebiyle de kramplara sık rastlanır. Aynı zamanda bulantı, kusma gibi şikayetleri olan çocuklarda, aşırı sıcak ortamlarda ve vücudun sıvı açığı arttığında da kasların kasılması ve sertleşmesi olasıdır.

Büyüme ağrısı mı kramp mı: Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda gelişimden ve uzamadan kaynaklanan ağrılara da çok sık rastlanır. Kramp ağrıları ve büyüme ağrıları karıştırılmamalı, çocuğun problemi tespit edilip soruna yönelik tedavi uygulanmalıdır. Kramplar geçici ve kısa sürelidir ve ağrı saplanma şeklindedir. Buna karşılık büyüme ağrıları daha geniş zamana yayılmış uzun süreli ağrılardır ve genelde eklem yerlerinden ziyade tüm bacak tüm kol gibi geniş alanlara yayılır. Büyüme ağrıları genellikle ovuşturmaya veya tek doz ağrı kesiciye yanıt verirken kramplar daha zor geçer.

Çocuklarda kramp nasıl geçer: 
 • Anlık kramplarda masaj yapılarak o bölge gevşetilebilir.
 • Az yağlı süt ürünleri kullanılmalıdır.
 • Ödeme yani sıvı toplanmasına sebep olabilecek çok tuzlu gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Tam tahıllı bisküvi ve ekmek tüketimine özen gösterilmelidir.
 • B vitamini alınmalıdır.
 • Muz, patates, kabak gibi kalsiyum açısından zengin ürünler tüketilmelidir. 
 • Bol sıvı almaya dikkat edilmelidir.
]]>
Spor Yaparken Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/spor-yaparken-kramp-girmesi.html Fri, 16 Nov 2018 21:25:50 +0000 Spor Yaparken Kramp Girmesi, Spor yaparken gelen kramplar uzun süredir elektrolit ve minareli dengesizliğine bağlanmıştır. Bunlar kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olan ve başka önemli işlevleri olan kalsiyum, potas Spor Yaparken Kramp Girmesi, Spor yaparken gelen kramplar uzun süredir elektrolit ve minareli dengesizliğine bağlanmıştır. Bunlar kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olan ve başka önemli işlevleri olan kalsiyum, potasyum ve sodyum başta olmak üzere kandaki minerallerdir. Fakat son araştırmalar kasların gerginliği ayarlayan sinirlerin kramplarda daha çok rol aldığını düşündürmektedir. Yine de minerallerin alınmasına özen gösterilmesi gerekir. Kasın normal aktivitesi esnasında bu maddeler çok tüketildiği gibi, bazıları terlemeyle de atılmaktadır. Böylece, kasın yorgunluğu ve bu maddelerin eksikliğinde meydana gelen krampların engellenmesi için, bu maddeleri içeren süt ve süt ürünleri, meyveler ve özellikle koyu yeşil, sarı ve kırmızı renkli sebzelerin tüketilmeleri gereklidir.

Bunların yanında, terleme ile kaybedilen sıvının yerine konması gereklidir. Kış mevsiminde en az bir litre, yazın ise en az iki litre su tüketilmesi gerekir. Ayrıca, yoğun terleme ile tuz kaybı da belirgin olacağından aktif olan ya da spor yapan bireyler, özellikle sıcak havalarda günde en az üç çay kaşığı tuz almaları gerekir. Uzun süren zorlayıcı spor etkinlikleri bunları tüketebilir ama bunun kramplara neden olduğuna dair çok az bulguya rastlanır. Dehidrasyon da ana şüphelilerden (elektrolit dengesini negatif bir biçimde etkileyecektir) biridir. Güney Afrika’da Cape Town Üniversitesinde iyi planlanmış bir çalışmada kramplı insanların daha fazla susuz kalmış ya da düşük elektrolit konsantrasyonlarına sahip olmadıkları bulunmuştur.

Spor yaparken giren krampları geçiştirmek için önerilen bol su içmektir, fakat yine bunu destekleyebilecek çok az bulguya rastlanmıştır. Spor içeceği üretici firmaları için çalışan bazı araştırmacılar, terlemeden dolayı sodyum kaybını suçlarlar ve kramp girmesini engellemeye yardımcı olması için tuzlu, tatlandırılmış spor içeceklerini önerirler. Bu araştırmalar ve bulgular yine de yeterli değildir. Birçok araştırmacı, mineral ve vitamin takviyeleri egzersizle gelen kramplarını engelleyemez demektedir.

Spor Yaparken Kramp Girmesi Nasıl Önlenir Yapılan bir araştırmada yetersiz kondisyonun yanı sıra aşırı yorgunluk ve bitkinlik kas krampına neden olabilir. Belirli ilaçlar ve damar sertliği gibi bazı tıbbi durumlar da kramplara sebep olabilir. Ancak kramp geçiren çoğu bireyin sağlığı son derece iyidir. Spor yaparken giren krampı önlemenin anahtarı doğru hazırlık ve antrenmandır. Yüklenme ve dinlenmenin çok iyi ayarlanması gereklidir. Sağlıklı yaşam için spor yapan bireyler için bunun anlamı çalışmaların dozunun kademeli olarak arttırmak olduğudur. Aniden ve aşırı yapılan yüklenmelerden kaçınmalıdır.

Spor esnasında oluşan kramplardaysa, eğer baldır krampını durdurmak için ayak kaval kemiğine doğru bakacak biçimde esnetilir. Ayak parmakları ve parmakların köklerini kavrayıp çekerek esnemesine yardım edilebilir. Kaslara masaj yapmak yardımcı olabilir, bu acıyabilir  ama mutlaka devam ediniz. Birçok sporcuda ısıtma ya da buzla soğutma, kas krampında rahatlama sağlar ama bunlar spor sırasında mümkün değildir. Ayakları duvara dik olarak 70-100 cm uzakta durarak; bir ayağı duvardan 30 cm uzakta olacak biçimde öne getiriniz. Kollar duvarda öne eğiliniz, arka diz düz ve arka topuk yerde olmalıdır. 10-30 saniye tutup, daha sonra bacakları değiştirin ve tekrar ediniz. Düzenli olarak yapıldığında bu esneme hareketleri krampların önlenmesine de yardımcı olabiliyor.

]]>
Ayak Tabanına Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/ayak-tabanina-kramp-girmesi.html Fri, 16 Nov 2018 23:59:01 +0000 Ayak tabanına kramp girmesi, kişinin yürümesini engellerken ciddi bir kasılmayla canını acıtır. Bu durum bütün gün ayakkabının içinde kalan ayakların, fazla yürüme sonucunda ve kişi kiloluysa bu yüke maruz kalmasıyla ortay Ayak tabanına kramp girmesi, kişinin yürümesini engellerken ciddi bir kasılmayla canını acıtır. Bu durum bütün gün ayakkabının içinde kalan ayakların, fazla yürüme sonucunda ve kişi kiloluysa bu yüke maruz kalmasıyla ortaya çıkan bir kasılma durumudur. Genç yaşta ayak tabanına kramp girebileceği gibi bu durum daha çok yaş ilerledikçe yoğunlaşmaktadır. Bazı kramplar saniyeler kadar kısa sürerken bazıları da 10 dakikayı bulabilir. Kramp vücuttaki kasların isteksiz olarak kasılmasıyla oluştuğundan gevşeme olayı kontrolsüz ve gecikmeli olabilir. Hareket etmemizi sağlayan her kasa kramp girebilir. Korkulacak bir durum değildir fakat kişi kramp girdiğinde kişi kendini serbest bırakmalıdır. 

Ayak Tabanına Kramp Girmesi Nedenleri Nelerdir

Ayak tabanına kramp girmesini tetikleyen başka bir durumda kişinin uzun süreli olarak ayakta kalması, ayağını zorlaması, yanlış hareket yapması, kasların birden kasılması ve stres olabilir. Vücut geliştirme sporları ve başka spor dallarıyla uğraşan kişilerde de ayak tabanına kramp girmesi sık sık görülür. Ayak tabanına kramp girdiğinde sakin olunmalı ve hemen kramplı bölgeye masaj yapılmalıdır. Bazen de ayak tabanına kramp girmesinin nedeni yaz aylarında sıcak havadan dolayı sıvı kaybının fazla olmasıdır. Sıcaklığın bir belirtisi olarak görülen durumlarda bol su içilmelidir. Kandaki bazı değerlerin düşük olması durumunda da kramplara rastlanmaktadır. Kandaki magnezyum ve kalsiyumun olması gereken değerin altına düşmesi sonucunda kramplar sıklaşır. Bu tip durumlar genellikle yaşlı ve hamilelerde görülmektedir. Bu tarz durumlarda kramp oluşumunu önlemek için magnezyum ve kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenme ve vitamin takviyesi kramp oluşumunu önler. 

Ayak tabanına kramp girmesi bazen de kullanılan tıbbi ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Ayak tabanına kramp girmesi gece krampları halinde de görülebilir. Gece krampları gün içindeki yorgunluğa ve kas kasılmalarına bağlı olarak gerçekleşir. Ciddi bir durum değildir fakat bazı durumlarda ağrılı olur ve uykudan uyandırır. Ayak tabanına kramp girmesi dolaşım bozukluğundan, kas ve sinirlerin hasar görmesinden dolayı da meydana gelebilir. Ayak tabanına kramp girmesinin birçok nedeni olduğundan dolayı kişi kendi kendine doğru tespitte bulunamayabilir. Ayrıca ayak tabanına kramp girmesi sık sık görülüyorsa doktor kontrolünden geçmeli ve alınması gereken önlemler biran önce alınmalıdır. Ayak tabanına kramp girmesini çeşitli ve doğru egzersizler yaparak atlatabilirsiniz.

]]>
Bebeklerde Kasılma https://www.kramp.gen.tr/bebeklerde-kasilma.html Sat, 17 Nov 2018 12:47:47 +0000 Bebeklerde kasılma, sebepleri ve bu kasılmaların tedavi yolları ile ilgili birçok bilimsel bulgu bulunmaktadır. Halk arasında kasılma diye adlandırılan bu terim yanlış bir kullanımdır. Eski yıllarda kan kalsiyum seviyesi az Bebeklerde kasılma, sebepleri ve bu kasılmaların tedavi yolları ile ilgili birçok bilimsel bulgu bulunmaktadır. Halk arasında kasılma diye adlandırılan bu terim yanlış bir kullanımdır. Eski yıllarda kan kalsiyum seviyesi azlığına bağlı olarak ve aniden ortaya çıkan tüm davranışlar kasılma diye adlandırıldı. Günümüzde ise kasılma yani diğer adıyla tetani kandaki kalsiyum ve magnezyum miktarının az olması nedeniyle vücuttaki düzensizlikten meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu kasılmalara bebeklerde rastlanıldığı zaman oldukça tedirgin edici oluyor. Bebeklerde kasılma bazen önemsiz ve normal gibi görülebilir fakat bu kasılmalar ilerde ciddi ve kalıcı hasarlara neden olabilir.

Bebeklerde kasılma nedenleri;

Temel nedeni raşitizmdir. Raşitizmin günümüzde de var olduğunu bir çok anne baba hatırlamaz. Fakat ılıman iklimlerin hiç biri ya da hiçbir iyi beslenme rejimi yeterince D vitamini size sağlamakta yeterli olamaz. Daha doğumdan itibaren özellikle de normal kilosunun altında ve normalden erken doğmuş çocuklarda günde yaklaşık olarak 6 damla D vitamini almak gerekir. 5 yaşına kadar her çocuk en azından hiç olmazsa  kış aylarında yüksek dozda D vitamini içeren bir ilaçtan bir ampul içmesine ve beslenme rejiminin bol miktarda kalsiyum içerikli olmasına (baklagil süt ve süt ürünleri peynir yoğurt yumurta kuru meyve sebze) dikkat etmelidir. Raşitizm hastalığı bebeklerde kasılmaya neden olur.

Bebeklerde kasılmanın başka bir nedeni su kaybıdır. Bebeğinize yeteri kadar su vermeniz gerekmektedir. Doğumdan hemen sonra bunları kontrol etmeniz gerekir. Yoksa beyinde ve vücutta kalıcı hasarlara neden olabilir.

Bebeklerde kasılma kalsiyum ve mineral eksikliğinden kaynaklı olabilir. Bunları kontrol etmeniz gerekmektedir. Emzirme döneminde tek besin kaynağı süt olan bebeğinizin bu besinleri alabilmesi için içtiği sütün kalitesinin artması gerekir. Buda sizin almış olduğunuz besinler  ile sağlanır. Ayrıca D vitamini için bebeğinizi kısa süreli güneşe çıkarınız.

Bebeklerde kasılmayı önleme yolları;

Kasılmalar çok sık gerçekleşiyorsa doktorunuza başvurun. Yanlış veya bilinmedik tedavi yöntemi uygulamayın. Bunun dışında bebeğinize su vermeyi unutmayın ve sütünüzün kalitesini artıracak besinler tüketmeye özen gösterin.
]]>
Kalbe Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/kalbe-kramp-girmesi.html Sat, 17 Nov 2018 18:39:03 +0000 Kalbe Kramp Girmesi, Kalpte kramp, kalp, insanların dolaşım sisteminin merkezidir. Her bir kalp içinde dört tane odacık vardır, kalbin çalışması yani kalbin atması sinirler tarafından kontrol edilir. Kalp insanların sol tarafın Kalbe Kramp Girmesi, Kalpte kramp, kalp, insanların dolaşım sisteminin merkezidir. Her bir kalp içinde dört tane odacık vardır, kalbin çalışması yani kalbin atması sinirler tarafından kontrol edilir. Kalp insanların sol tarafında yer alır. Kalp, insan vücuduna kan pompalayarak hücrelerimizin kan ihtiyaçlarını karşılama işlemini sağlar. Bu nedenle de kalpte olan herhangi bir rahatsızlık çok ciddiye alınmalıdır. Kalpte batma hissi, bıçak saplanması gibi acı, yanma ve sancılanma da olabilir. Merdiven veya yokuş yukarı çıkarken göğüste olan yani meydana gelen kalpte sıkışmaya benzer bir ağrı sol kola, boyuna, yani sol tarafta olan bazı organlara ve çeneye de dağılabilir. Bu durum stresten ve sıkıntıdan dolayı kaynaklanıyor olma ihtimali çok güçlüdür. Biraz dinlenildiğinde yani istirahat edildiği zaman ağrı azalıp geçer. Bunlardan başka baş dönmesi, göz önünde kararma, terleme, soluk alıp verirken zorlanma yani nefes darlığı ve bulantı da birlikte gelebilir.

Kalbe Kramp Girmesi Nedenleri: Kalpte kramp sol göğüste olan her bir ağrı kalpten dolayı yani kalp kaynaklı olmayabilir. Bu ağrılar 10-15 dakika kadar bir zaman sürebilir. Bu ağrılar dinlenmekle geçebilecek bir ağrı türüdür. Kalpte kramplar, düzensiz, sinirli ve stresli bir hayat yaşayanlarda, çok aşırı güç sarf edenlerde yani çok güç harcayanlarda, sinir bozukluğu yaşayanlarda, düşüncesinde sık sık karışıklık yaşayanlarda, şiddetli romatizma veya doğuştan meydana gelen kalp rahatsızlıkları olanlarda görülebilir. Sindirim sistemine bağlı olan problemlerde, göğüs kafesine bağlı olan sinirler ve kaslarla alakalı bir sorunda göğüste ağrı oluşması olabilir. Bu ağrılar kalpte olan kramplarla kıyaslanabilir yani karıştırılmamalıdır. Kalbi besleyen damarlardaki tıkanıklıklar, kasılma ve sertleşmeler de bu kramplara sebep olabilir.

Kalbe Kramp Girmesi Tedavisi: Şayet  kalpte hastalığa ait bir belirti görülürse eğer ilaç tedavisi ile düzelebilecek bir rahatsızlık söz konusu ise tedavi bu şekilde doktor kontrolünde devam ettirilir. Perhiz vermiş ise uyulur. Şayet hastada hayati tehlike varsa en kısa zamanda kalp ameliyatı ile hastaya müdahale edilir. Açık kalp ameliyatı çoğunlukla kalp kapakçığında, kalp odacıkları tedavisinde, doğuştan meydana gelen kalp bozuklukların düzeltilmesinde ve ağır kalp damar hastalığının tedavisinde uzman doktorlar tarafından gerekli görülür. Ameliyattan sonra hastanın günlük bakımının yapılması, yediği yemeklere dikkat edilmesi ve doktorun vermiş olduğu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Bu durumda olan hasta kendine bakmaz ise kalbinde olan ağrılar tekrar meydana çıkar ve ikinci seferde kalp ameliyatı daha ağır geçebilir. Buda hastada hayati tehlike meydana gelmesini sağlar.
]]>
İlişki Sırasında Kasılma https://www.kramp.gen.tr/iliski-sirasinda-kasilma.html Sun, 18 Nov 2018 18:10:15 +0000 İlişki sırasında kasılma, cinsel ilişkiye girmede sorun yaşamanıza neden olan ve tıp dilinde de "Vajinismus" adı ile bilinmektedir. Bu rahatsızlık, cinsel ilişkiye girmeden hemen önce ve ön sevişmeden hemen sonra kadının İlişki sırasında kasılma, cinsel ilişkiye girmede sorun yaşamanıza neden olan ve tıp dilinde de "Vajinismus" adı ile bilinmektedir. Bu rahatsızlık, cinsel ilişkiye girmeden hemen önce ve ön sevişmeden hemen sonra kadının vajen kaslarında meydana gelen istemsiz kasılmalar nedeni ile cinsel ilişkiye kendini kapatması olarak tanımlanabilmektedir. Böyle bir durumda kadının ne kadar istese de kasların kasılmasının önüne geçemediğini görebilmek mümkündür. Bu sorunu anatomik (yapısal) bir neden olmamasına rağmen kadının korku ve kaygılara bağlı olarak cinsel ilişkiye izin verememesi olarak tanımlayabilmek de mümkündür. 

Kadının yaşadığı korku ve kaygı sebebi ile erkeği ve penisini vajen bölgesine yaklaştırmamakla birlikte bazı kadınlarda bu durumun sadece vajen girişinde yaşadığını görebilmek mümkündür. Ön sevişme esnasında her şey yolunda iken sıra vajinaya giriş yapmaya geldiği zaman bacaklarını kasarak kadının erkeği itmesi söz konusudur. Böyle bir durumda erkek ne yapacağını bilmez bir şekilde şaşkın kalırken kadının ise mahçup olduğunu ve büyük bir korku yaşadığını görebilmek mümkündür.

İlişki Sırasında Kasılma Nedenleri

Vajinismus olarak adlandırılan ilişki sırasında kasılma sorununun neden oluştuğuna bakacak olduğumuz zaman kişilere göre sebeplerin de farklılık gösterdiğini görebilmek mümkündür. Pek çok kadın vajinasının küçük ya da dar olduğunu düşünerek böyle bir sorun yaşadığını düşünüyor olsa da bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü bir vajinanın doğum sırasında çocuğun başının geçebileceği kadar esnek bir yapıya sahip olduğunu görebilmek mümkündür. Buda vajinanın penisin kalınlığından 10 kat daha fazla genişleyebileceği anlamına gelmektedir.

Bazı kişilerin bu kaygı ve endişeleri yaşamasının nedeni ise kızlık zarının çok kalın olduğu düşüncesidir. Hatta bazı kadınlar kendileri buna inandıkları gibi eşlerinin de buna inanmasını sağladıklarını görebilmek mümkündür. Bu sorunu çözmek isteyen bazı çiftlerin uzman bir doktora giderek anestezi altında kızlık zarını ameliyatla açtırdıklarını görebilmek de mümkündür. Ancak bu müdahalenin çözüm getirmediğini görebilmek mümkündür. 

İlişki sırasında kasılma tedavisi

Kadınlara ve erkeklere uygulanan terapilerle rahatlıkla çözümlenebilecek bir durumdur. Yani bunun yaşanması için herhangi bir anatomik bir neden yoktur. Türkiye'de bu sorunu yaşayan kadınların fazla olduğunu ancak bunun için herhangi bir nedene sahip olmadıklarını görebilmek mümkündür. Bu kadınlar çevrelerinde bu konuyu konuşabilecekleri kimse olmadığından çoğu zaman ilişkilerinin sona erdiğini görebilmek de mümkündür.
]]>
Kol Kasılması https://www.kramp.gen.tr/kol-kasilmasi.html Mon, 19 Nov 2018 10:51:13 +0000 Kol kasılması; birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunudur. Kol kasılması genellikle damar ya da kaslarda meydana gelen kasılmalar nedeniyle oluşan bir durumdur. Kol kasılması hayat stan Kol kasılması; birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunudur. Kol kasılması genellikle damar ya da kaslarda meydana gelen kasılmalar nedeniyle oluşan bir durumdur. Kol kasılması hayat standartlarını olumsuz yönde etkileyeceğinden bir an evvel sebeplerinin ortaya konularak tedavi edilmesi gerekir. Özellikle beden gücü isteyen ağır işlerde çalışan insanlar için mücadele edilmesi çok kolay olmayan bir hastalıktır. Herhangi bir fiziksel aktivite sonrasında meydana gelen kol kasılması bir süre devam eder ve beyne ulaşan gevşeme sinyalleri sayesinde bir süre sonra rahatlama meydana gelir. İnsan vücudunda bulunan kaslar isteğe bağlı olarak yapılan her hareketin ana aktörüdür. Kolumuzun içe, dışa arkaya ve öne hareketini kas grupları sağlar. Bu nedenle kas sağlığı insan sağlığı için hayati öneme sahiptir. Kol kasılması aslında normal bir vücut fonksiyonudur. Kaslar bu şekilde görevlerini yerine getirir. Fakat burada oluşan kasılmadan sonra gevşeme oluşmaması sorun yaşatır.

Kol kasılması nedenleri nelerdir
 • Kol kasılması ani fiziksel aktiviteler halinde oluşabilir.
 • Vücut kapasitesinin üzerinde bir iş ile iştigal edilmesi halinde meydana gelebilir. 
 • Kas kasılması ve gevşemesinde beynin büyük rolü bulunmaktadır. Eğer beyne yeterli gevşeme mesajı iletilemez ise kasılan kas gevşeyip rahatlayamaz. 
 • Kramp, sinir sıkışması ve benzeri hastalıkların etkisiyle kol kasılması meydana gelir.
 • Yaralanma, darp, stres ya da soğuk havanın etkisiyle kol kasılması oluşabilir.
Kol kasılması için bir takım doğal çözüm yolları:

Kol kasılması halinde halk arasında ilk başvurulan yol ağrı kesici ve kas gevşetici ikilisinden istifade etmektir. Aslında bilinçsiz olarak kullanılan kas gevşeticiler insan sağlığı açısından tehlikelidir. Kas gevşetici kullanılması halinde bütün kaslar rahatlar ve ağır bir şey kaldırılması bazı kas hastalıklarının oluşumuna davetiye çıkartabilir. Bu nedenle uygulanması gereken en doğru çözüm yolu doğal bir kısım alternatifleri denemektir. Bunlardan bazıları aşağıda sayılmaktadır.
 • Doğal lavanta yağı: Lavanta yağı güzel kokusu ile kullanımı oldukça kolay bir yağ çeşitidir. Lavanta yağı kol kaslarının gevşemesine yardımcı olur. Bunun için Avucunuza bir miktar lavanta yağı dökün ve kasılan kolunuzu hafif hareketlerle yavaş yavaş ovun. Bu işlem için çevrenizden yardım alırsanız daha etkili olacaktır. Tıpkı masaj yapar gibi kolunuzun ovulmasını isteyin. Ayrıca duş yaparken ılık suyun içerisine dökerseniz kol kasılmasının da oluşumunu engellemiş olursunuz.
 • Bitkisel çaylar: Papatya, rezene, atkuyruğu gibi bazı bitkilerden hazırlanan çayların içilmesi kol kasının rahatlamasına yardımcı olur. Ancak bu çayların tüketimi esnasında bazı yan etkilerinin olabileceği ihtimalini unutmamak gerekir.
]]>
Kramp Nasıl Geçer https://www.kramp.gen.tr/kramp-nasil-gecer.html Mon, 19 Nov 2018 16:17:54 +0000 Kramp nasıl geçer: İstem dışı, ağrılı, son derece şiddetli ve uzun süren bir kasılmadır. Hareketimizi sağlamak için kaslar kasılıp gevşerler. Bu sırada kasılan kas gevşemeden tekrar kasılır veya beyin kaslarınıza gev Kramp nasıl geçer: İstem dışı, ağrılı, son derece şiddetli ve uzun süren bir kasılmadır. Hareketimizi sağlamak için kaslar kasılıp gevşerler. Bu sırada kasılan kas gevşemeden tekrar kasılır veya beyin kaslarınıza gevşeme sinyalini ulaştıramaz, bu da kramp ortaya çıkmasına sebep olur. Bu durumda orta dereceli ağrılar ve kılcal damar yırtılmalarına kadar kasılmanın derecesine bağlı olarak değişik sonuçlar meydana gelir.
Daha çok arka ayak kasları, arka ve ön bacak kasları, el, kol ve karın kaslarında kramp meydana gelmektedir. Kramp giren kasta sertleşme görülür. Kramplar bir kaç saniye sürebildiği gibi 15 dakika ya da daha uzun sürelide olabilmektedir. Tamamen çözülene kadar aynı bölgeye üst üste kramp girebilir.

Kramp nasıl geçer, yapılması gerekenler: 
 • Kramp giren bölgeye kasların doğrultusunda masaj uygulayın. Bu uygulama kan dolaşımını arttırarak kasılan kasları rahatlatır.
 • Ilık bir banyo yada sıcak bir duş alın. Sıcak suyu kramp giren kaslara uzun süre tutun. Bu şekilde kasların gevşemesi sağlanacaktır.
 • Baldır bölgesinde oluşan kramplar için ayak parmaklarınız yukarı doğru olacak şekilde bacağınızı başınıza  doğru çekin ve bu şekilde 30 saniye kadar durun.
 • Kramp giren bölgeye buz ile 5 dakika boyunca ovun. Ovulan bölgenin kızarması kan hücrelerinin kasları ısıtması anlamına gelir. Ayrıca sıcak su torbası da uygulayabilirsiniz.
 • Eğer çok sık kramp oluyor ise, vücutta bazı minerallerin yetersiz olduğu anlamına gelmektedir. Bunlardan bazıları potasyum ve kalsiyumdur. Kalsiyum için yoğurt ve yağsız süt, potasyum için ise, muz ve patates gibi besinler tüketmeye özen gösterilmesi gerekir.
 • Yeterince su içmemek kas kasılmalarına neden olmaktadır. Bundan dolayı bol su içilmesi gerekir.
 • Kramplara karşı yardımcı gıdalar vardır. Bal, gece ortaya çıkan bacak ve ayak kramplarını engelleyebilir. Elma sirkesi, potasyum bakımından zengindir. Bir çay kaşığı elma sirkesi ve iki çay kaşığı balı sıcak su içerisinde karıştırarak içebilirsiniz.
Bütün bunlara rağmen kramplar devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır.


]]>
Kramp Ağrısı Nasıl Geçer https://www.kramp.gen.tr/kramp-agrisi-nasil-gecer.html Tue, 20 Nov 2018 14:09:42 +0000 Kramp ağrısı nasıl geçer, kramp günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız bir hadisedir. Son derece şiddetli, ağrılı ve uzun süren bir kasılmalardan meydana gelir. Herhangi bir kasığımızı kendi irademizle kasmadı Kramp ağrısı nasıl geçer, kramp günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız bir hadisedir. Son derece şiddetli, ağrılı ve uzun süren bir kasılmalardan meydana gelir. Herhangi bir kasığımızı kendi irademizle kasmadığımız halde sinirler kasılmayı tetikleyip kramp ortaya çıkmaktadır. Normal yapılan hareketlerimizden oluşan kasılmalar sonrası beynimiz gevşeme sinyali gönderip, kramplarda bu gevşeme sinyali net olmayıp ve kas gevşeyemez. Kramp giren bölgeye sertleşme görülür ve hissedilebilir. Kramplar birkaç saniye sürebildiği gibi bazen 15 dakika bazen de uzun sürebiir. Tamamen çözülene kadar aynı yere üst üste kramp görülebilir.

Kramp ağrılarının geçmesi için ne yapılması gerekir

Kas krampı geçiren bir kişiye yapılacak en faydalı yöntem öncelikli olarak yardım eden kişinin sakin olması gerekir. Gerilen kasları sebebiyle dokunmaya karşı bile aşırı hassasiyeti olan hastaya sabırlı ve nazik davranmak hastaya yapılabilecek yardıma karşı sabır göstermesi de önemlidir. Hastaya yardımcı olabileceğimiz gibi ona rahatlaması söylemek gerekir. Hastayı düz bir zemine yatırıp bir elimizle kramp girmiş ayağı, diğer elimizle de hastanın baldırını sıkıca davranmalıyız. Kramp giren ayağa yavaşça eski haline getirmeye çalıştığımız zaman baldırını da hafifçe baskı uygulamak mantıklı bir hareket olacaktır. Bu neticede ayak ile bacak arasında 90 derecelik bir açı oluşturmuş olacağız. Bir süre bu pozisyonda durmasının ardından hastanın ayağını ileri ve geri yavaşça hareket ettirmesini sağlayarak krampları azalmasına yardımcı olabiliriz.

Eğer havuz veya denizlerde kramp girmişse yapılabilecek en mantıklı şey sakin olup karaya doğru sırtüstü ve kendimizi yormadan hafifçe yüzmek olacaktır. Panik yaptığımız zaman en çok kendimize zarar veririz. Eğer suyun içerisinde yanımızdaki bir kişiye kramp girmişse, biz suyun içinde arkadaşımızın bacağını oyarak veya hafif vuruşlar yaparak rahatlatmaya çalışmalıyız. Krampların kişiyi normalden daha çok yorgun düşüreceği unutulmaması gerekir. Bu yüzden krampta azalma olmuyor. Zaman kaybetmeden sırt üstü yüzerek karaya ulaşmaya çalışmak, yapılabilecek en mantıklı en doğru hareket olacaktır. Kramplardan uzak durmak için aşırı sıcak günlerde sıvı tüketmek çok önemlidir. Yaz günlerinde normalden daha çok sıvı kaybedeceğimizden, bu dönemlerde daha fazla ayran, su ve meyve suyu gibi sıvı şeyler tüketmek gerekir. Asla alkol alıp denize girmemek gerekir. Alkol kramp riskini daha da arttıracaktır. Tek başımıza kimseye haber vermeksizin denize açılmamak gerekir. Özellikle hamilelik döneminde tüketilen süt ve su miktarına itina göstermemiz gerekir.

Kramp ağrısı için kür; Şayet gece ani bir şekilde kramplardan sıkıntı çekilirse, bir çay kaşığı elma sirkesi ile iki çay kaşığı balı suda karıştırdıktan sonra içilmelidir. Bu doğal yöntem kramp şikayetlerinin azalmasında yardımcı olacaktır

]]>
Karın Ağrısı Kramp https://www.kramp.gen.tr/karin-agrisi-kramp.html Wed, 21 Nov 2018 13:49:40 +0000 Karın Ağrısı Kramp, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; belirli nedenlerden dolayı bu sıkıntılar meydana gelir. Kasılma farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir.  Karın kaslarının spazmı sonucunda mey Karın Ağrısı Kramp, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; belirli nedenlerden dolayı bu sıkıntılar meydana gelir. Kasılma farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir.  Karın kaslarının spazmı sonucunda meydana gelen bir durum olarak ortaya çıkar. Genellikle tek seferde oluşan bu ağrının bir daha yaşanmaması kişinin bunu önemsememesi ne sebebiyet verir. Sık sık görülüyor ise mutlaka uzman bir doktorun muayene etmesi gerekir. Karında bulunan karın ağrısı ve krampın kişiden kişiye değişiklik gösterdiği belirtilmektedir. Karında meydana gelerek sancı verir. Aşırı şiddetli ağrılar ile gözlenirken; kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Karın kramplarının başka hastalıklarla ilişkisi olabilir. Bu sebeple ihmal edilmeden muayene olunması erken teşhis için son derece önemlidir. 

Karın Ağrısı Kramp Belirtisi Veren Hastalıklar
 • Karın bölgesinde bulunan krampın kadınlarda görülmesi daha tehlikeli olabilir. Bu şikayet üreme organlarında oluşan iltihaplanmanın habercisi olabilir. Bu sebeple muayene olunması oldukça faydalıdır.
 • Ayrıca karında kramp bulunmasının sebepleri arasında başka organların şikayetlerin bulunduğu da belirtilir. Bağırsak hastalıkları, mide rahatsızlıkları, idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlar karında kramp oluşmasına neden olur.
 • Bu şikayet bayanlarda adet dönemlerinde karın bölgesinde kasılma gibi şikayetler olmasına neden olur. Bunun yanında şiddetli ağrı sancılar ile eşlik ederken karın bölgesine sıcak havlu konulması veya sıcak su uygulaması yapılması bölgede bulunan kasların rahatlamasını sağlar
 • Üşütmeye bağlı olarak da karın kaslarının kasılması kramp oluşturur. Kişinin aşırı terlemesi, cereyanda kalma gibi problemlerde karın kaslarında gerilme oluşturur. Bu sebepten kişinin kendine dikkat etmesi terlediği zaman dışarı çıkmaması üzerini hemen değiştirilmesi gerekir. Böyle durumlara dikkat ederek karında bulunan kasların sancı yapması engellenir.
 • Kişide bulunan bağırsak sorunları karın ağrısı kramp olmasına neden olabilir. Bağırsak şikayetleri içerisinde en yaygın görülen şikayettir. Dikkate alınması önemlidir. Bağırsakta kanser gibi hastalıkların teşhisinde son derece önemlidir. 
 • Bağırsakta bulunan huzursuz bağırsak sendromu karın kaslarının kasılmasını sebebiyet verir. Kişinin bağırsak hareketlerinin etkilenmesi, gaz şikayeti, aşırı şişkinlik gibi problemler karın kaslarının gerilmesine neden olurken; bu durum karın ağrısı ve krampa neden olur. Böyle durumlarda doktora gidilmesi gerekir. Doktorun hastanın öyküsünü iyi dinlenmesi ve tanı konulması için gerekli röntgenlerin çekilmesi kesin teşhisi konulması açısından son derece önemlidir.
]]>
Bacak Kasılması https://www.kramp.gen.tr/bacak-kasilmasi.html Thu, 22 Nov 2018 03:58:04 +0000 Bacak kasılması, Bacak bölgesinde bulunan kasların istemsiz olarak kasılmasına bacak kasılması denir. Bu bacak kasılması kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte bir kaç saniye yada birkaç dakika kadar sürebilir. Ki Bacak kasılması, Bacak bölgesinde bulunan kasların istemsiz olarak kasılmasına bacak kasılması denir. Bu bacak kasılması kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte bir kaç saniye yada birkaç dakika kadar sürebilir. Kişinin bacak kasılması esnasında yapabileceği en doğru pozisyon kasın gerildiği pozisyonda kalarak hafif hafif masaj yapmaktır. Bacak kasılması geçtikten sonra ılık bir duş almak ve kasılan bölgeye nemlendirici kullanarak masaj yapmak iyi gelecektir. Bacak kasılmaları genellikle geçicidir. Lakin bacak kasılmaları dışında vücudun diğer bölgelerinde de kasılmalar yaşandığı takdirde başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Çok yaşanan uzun süren sık tekrarlayan bacak kasılması problemi var ise ihmal etmeden doktora görünmenizde fayda vardır. Bu sayede bacak kasılması probleminizin hangi boyutta olduğunu öğrenebilirsiniz. Akşamları ayakları tuzlu suda bekleterek dinlendirmekte önerilen diğer seçenekler arasında yer alır.Bacak kasılması birçok insanda ara sıra görülebilen bir rahatsızlıktır. Bacak kasılması gün içerisinde olmakla beraber en sık gece yaşanmaktadır. 

Bacak kasılması nedenleri,
 • Aşırı kilo, 
 • Gün içerisinde hareketsiz kalma, 
 • Spor ve aktivite yetersizliği, 
 • Kan dolaşımını yetersizliği, 
 • Hassasiyet, 
 • Gerginlik, 
 • Kas yorgunluğu, 
 • Ağır idman, 
 • Hormonal dengesizlik, 
 • Vücudun susuz kalması, 
 • Sinir bozukluğu, 
 • Şiddetli bacak ağrısı, 
 • Bacağın şiddetli ağrıması gibi bir çok neden gün içerisinde ve gecesinde bacak kasılmasına neden olabilmektedir.
Bacak kasılması tedavisi,

Bacak kasılması yaşayan bir kişinin öncelikle bacak kasılmasının nedenini öğrenmesi gerekir. Neden tespit edildikten sonra öncelikle kişinin beslenmesine dikkat etmesi gereken noktalar bulunur. Bacak kasılmasının nedeni beslenmeye ve sıvı kaybına dayanıyorsa bolca su tüketmelidir. Su tüketiminin yanı sıra taze sıkılmış meyve suları ve soda gibi içecekler tercih edilmelidir. Kahve ve alkol gibi maddeler olabildiğince tüketilmemelidir. Bu süreçte bol miktarda taze meyve, sebze tüketilmelidir. Kalsiyum, potasyum ve magnezyumdan zengin gıdalar ile beslenilmelidir. Örneğin, balık, kuzu eti, hurma, muz, üzüm ve kayısı gibi gün içerisinde uygun ayakkabılar giymek, bacaklara rahatlatacak egzersizler yapmak ve bisiklete binmek bacak kasılmalarına iyi gelebilir. Bu egzersizleri yapmadan önce ısınmak ve esnemek gerektiğini unutmayın.
]]>
Ayak Krampları https://www.kramp.gen.tr/ayak-kramplari.html Thu, 22 Nov 2018 23:45:29 +0000 Ayak Krampları, Günümüzde özellikle sporcularda olmak üzere birçok insanda görülen kramplar vücudun birçok eklem bölgesinde görüldüğü gibi ayaklarda da görülmektedir. Ayak krampı giren kişinin yürümesinde zorluk Ayak Krampları, Günümüzde özellikle sporcularda olmak üzere birçok insanda görülen kramplar vücudun birçok eklem bölgesinde görüldüğü gibi ayaklarda da görülmektedir. Ayak krampı giren kişinin yürümesinde zorluk çekmesine ve hatta kişinin hareket edememesine sebep olan bir durumdur. Bu durum birçok zaman kişinin hayatında kısıtlamalara neden olmaktadır. Ayak krampı bazı kişilerde çok şiddetli görülmektedir. Bu durum ağrılara neden olarak kişinin rahatsız olmasına sebep olur. Çoğu zaman istem dışı gerçekleşen ayak krampları kişinin hiç ummadığı bir anda gerçekleşerek kişinin zor durumda kalmasına neden olur Ayak krampları yüzme anında gerçekleşerek kişinin tehlikeli anlar yaşamasına neden olur. Ayak krampları, ayak üzerinde bulunan kasların kasılması ile meydana gelir. Kasların bir süreliğine kasılarak eski haline gelememesi ile gerçekleşen kramp durumunda kişi ayağını hareket ettiremeyebilir. 

Ayak Krampları Nedenleri: 
 • Kasların aşırı kullanılması ve kasların yorulması, Bu durum kişilerin sıkı egzersizleri sonrasında kişinin kontrolü dışında istemsiz olarak gerçekleşir. Bu tür kramplar egzersizlerden bir iki saat sonra bile gerçekleşebilir. Bu tür krampları engellemek için egzersizlere başlamadan önce vücudu ısınmasını sağlamalısınız. 
 • Vücudun uzun süre susuz kalması, Uzun süre susuz kalan vücut istemsiz olarak kasılır. Bu durumu engellemek için bolca su tüketmelisiniz. Özellikle egzersizlere ve sporlara başlamadan önce yeterince su tüketilmelidir. 
 • Bir diğer durum ise tıbbi ilaçların kullanılmasıdır. Özellikle vücudun alışık olmadığı ilaçlar ayak kramplarına neden olur. Bu durumda hemen doktorumuza başvurunuz. 
 • Bir diğer neden ise geceleri dinlenirken kramp girmesi. Bu durumun diğer kramplarda bir farkı yoktur. Gece, kişinin yorulan kaslarının dinlenmesi ile kaslarda görülen kramp türüdür. Bu durum kas ağrıları ve kasılmalarla birlikte uyku problemlerine de neden olur.  
]]>
Kafaya Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/kafaya-kramp-girmesi.html Fri, 23 Nov 2018 19:40:24 +0000 Kafaya kramp girmesi; Bazı insanlar ender olarak bağ ağrısı yaşar fakat birtakımları için baş ağrısı hayatın bir parçası olabilir. Arada bir yaşanan baş ağrıları göz yorgunluğu, stres, sinüs enfeksiyonları, boyun bölg Kafaya kramp girmesi; Bazı insanlar ender olarak bağ ağrısı yaşar fakat birtakımları için baş ağrısı hayatın bir parçası olabilir. Arada bir yaşanan baş ağrıları göz yorgunluğu, stres, sinüs enfeksiyonları, boyun bölgesinde tespit edilen kasların sertleşmesi neticesinde oluşabilmektedir. Kafaya kramp girmesi durumuna sebep olan migren ise saatlerce sürebilir, ortamın karartılması ve doğru ilaçlarla hafifletilebilmektedir. Şiddetli ve ani baş ağrıları bilhassa birtakım başka bulgular ile beraber ortaya çıkıyorsa önemsenmelidir. Bu bulgular arasında çift görme yada bulanık görme, bedenin bazı yerlerinde uyuşma, halsizlik ve kaslarda güçsüzlük, ateş ve ense bölgesinde sertleşme olarak sayılabilir. Eğer ani baş ağrısı sizi uykunuzdan uyandırıyorsa, çok sık meydana geliyorsa kesinlikle bir hekime görünerek doğru tespitin konulmasını sağlamalısınız. Ağrı 72 saatten uzun sürdüyse anında bir sıhhat kuruluşuna gitmelisiniz.

Kafaya kramp girmesi sebepleri

Şiddetli ve ansızın ilerleyen baş ağrılarının pek çok sebebi olabilir. Bulguları iyi analiz etmeli ve ağrı dışında yaşanan semptomlara dikkat edilmelidir. Sürekli olarak yaşanan ani baş ağrılarının sebepleri arasında bunlar olabilir;
 • Baş bölgesinde damar iltihaplanması olması
 • Yüz bölgesinde sinir iltihaplanmaları
 • Kafa travması
 • Beyinde tümör
 • Menenjit
 • Kimyasal maddelerden etkilenme
Beyin Anevrizmaları: Beyinde tespit edilen kan damarlarında meydana gelebilecek hasarlar ve damarın yırtılması, sızıntı yapması neticesi yaşanan hemorajik inme kuvvetli ve ani baş ağrısına sebep olur. Bu ağrı alın bölgesinde olabileceği gibi gözlerin gerisinde da görülebilir. Hastalar yönünden dayanılmaz olarak tanım edilen ağrı kısa vakitte hayati tehlikeye yol açar bu amaçla acil tıbbi araya girmek gerektirir.
Enfeksiyonlar: Beyin bölgesinde tespit edilen dokularda meydana gelen bakteriyel ya da virüs enfeksiyonları kuvvetli baş ağrılarına sebep olabilir. Mesela menenjit boyunun üst bölgesinde ve başın arka kısmına doğru bıçak gibi saplanan, elektrik veriliyormuş gibi hissettiren ani baş ağrılarına sebep olur.
Küme Baş Ağrıları: Özellikle 20’li yaşlardaki erkeklerde görülen grup baş ağrıları göz çevreleri başta olmak üzere bir hafta içerisinde birkaç kez oluşabilir. Ağrı keskindir ve soğuk kompres ile hafifletilebilir. Sebepleri arasında stres, bölgesel faktörler ve beslenme bağımlılıkları gösterilmektedir.
Zehirlenme: Birçok temizlik üründe tespit edilen toksik kimyasallara maruz kalmak ani baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Mesela uzun vakit çamaşır suyu solumak ansızın başlayan ve 1-2 saate kadar vakit baş ağrısına yol açabilir.
Travma: Baş bölgesinde yaşanan yaralanmalar ani baş ağrısının en sık görülen amaçları arasındadır. Travmanın şiddetine göre kafaya kramp girmesi ağrısı şekilleri ve zamanı değişiklik gösterebilir.
]]>
Damar Kasılması https://www.kramp.gen.tr/damar-kasilmasi.html Sat, 24 Nov 2018 02:22:39 +0000 Damar Kasılması, Atardamar duvarında oluşan sertleşmeyle birlikte damarın esnekliğini kaybetmesiyle yaşanan ve ateroskleroz damar sertliği olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Erkekleri daha çok etkiler. Damar kasılması,be Damar Kasılması, Atardamar duvarında oluşan sertleşmeyle birlikte damarın esnekliğini kaybetmesiyle yaşanan ve ateroskleroz damar sertliği olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Erkekleri daha çok etkiler. Damar kasılması,beyin kanaması, kalp enfarktüsü, beyin trombozu olgularında ana etkendir. Bacaklarda oluşan kangren de önemli bir unsurdur. Bu tür durumlara sebep olmadığında, özgün bir belirtiye de sahip değildir. Damar kasılmasının niçin kaynaklandığı konusunda da yeterli bilgi yoktur. En fazla vücutta bulunan orta ve büyük atardamarlarda damar kasılmasına rastlanır. Normal durumda esnek bir yapıya sahip olan atardamar çeperleri, içinden geçen kanın miktarına göre genişleyebilir ya da daralır. Bu özellik atardamarlara kan dolaşımındaki kanın miktarını düzenleme olanağı sağlar. Fakat damar kasılması oluştuğu zaman atardamar duvarları sert bağ dokularıyla kaplanır ve sahip oldukları esneklik ortadan kaybolur. Oluşan bu sorunu damarda içeriye doğru büyüyen oluşumlar ve aterom plakları takip eder. O zamanda damarların boşluğunda daralma ve içinden geçen kanın miktarında azalma meydana gelir. Daralma arttıkça damar tıkanması sorunu meydana gelir.  

Damar kasılması nedenleri: Bunun oluşma nedenleri için çeşitli varsayımlar ortaya atılmıştır. Bu varsayımların arasında ikisi daha fazla dikkate alınır. İlkinde damar kasılmasının sebebi olarak yağlar sorumlu tutulmuştur. Üç katmandan meydana gelen atardamarlarda iç katmanda bir kat hücre,ortadaki katmanda kas dokusu, altında elastik bağ dokusu bulunur. Yağlar damar basıncı tarafından iç katmana doğru gönderilir. Normalde yağlar atardamar duvarından lenf dolaşımına gider. İkinci varsayımda ise, bu rahatsızlığın başlamasına neden olan süreç farklılaşır. Damar kasılmasını başlatan sebep, damar duvarında bulunan lezyondan kaynaklanan pıhtılaşma olayıdır.

Damar kasılması belirtileri: Bu rahatsızlığın kendine özgün belirtileri yoktur. Ortaya çıkan belirtiler damardaki lezyonların belirgin hale gelmesi ile belli olur. Sadece %5-10 vakada klinik belirtiler görülür. Belirtiler damarda lezyonun bulunduğu yere göre değişiklik gösterir. Çünkü dokulara yeteri kadar oksijen gitmemekte ve bölgedeki kan dolaşımı kısıtlanmaktadır. Beyinde damar kasılması meydana gelirse, görmede ve konuşmada problemler, yer ve zaman kavramlarında bozukluk, hafıza kaybı, kol ve bacaklarda ani güç kaybı ortaya çıkarak, beyin trombozu meydana gelir. Kalbi etkilediği zaman oksijen azlığından kalp kasılması zayıflar. Bu olay kalpte ritim bozukluğuna, koroner damar  lezyonlarına sebep olarak, miyokart enfarktüs gelişir. Bacaklarda damar kasılması meydana gelirse, kramplar, ciltte kalınlaşma, ağrı, renk koyulaşması gibi sorunlar kangrene kadar gider. Böbrekleri etkileyen damar kasılması şayet küçük damarları da etkilerse oldukça tehlikeli durumlara yol açabilir. 

Damar kasılması tedavisi:  Bu rahatsızlığın neden kaynaklandığı tam olarak bilinmediği için, damar kasılmasına has tedavi seçenekleri yoktur. Ama en önemli tedbir insanın doktorun beslenme önerilerine uymasıdır. Çünkü kabul edilen varsayıma dayanarak aşırı yağlı beslenmenin damar kasılması üzerinde etkili olduğu söylenebilir. Bu tür besinleri tüketmekten kaçınarak, damarlarda oluşan fazla yağ birikimine engel olmak mümkün olabilir. Bunun yanı sıra  kolesterol ilaçları ve pıhtı çözücü ilaç tedavisi  kullanılabilir. Gerekli olursa damar kasılması sorunu meydana gelen damarda bu bölgenin by pass ameliyatı ile değiştirilmesi sağlanabilir.]]>
Hamilelikte Ayağa Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/hamilelikte-ayaga-kramp-girmesi.html Sat, 24 Nov 2018 08:42:31 +0000 Hamilelikte ayağa kramp girmesi; Hamilelikte özellikle geceleri ya da sabaha karşı ayağa kramplar giriyor. Bu durum hamilelik döneminde gebe kalan kişiyi gece ya da sabaha karşı giren kramplar uykuyu da bölüyor. Ayakta olan kramplar Hamilelikte ayağa kramp girmesi; Hamilelikte özellikle geceleri ya da sabaha karşı ayağa kramplar giriyor. Bu durum hamilelik döneminde gebe kalan kişiyi gece ya da sabaha karşı giren kramplar uykuyu da bölüyor. Ayakta olan kramplar zaman zaman kısa süreli olurken, zaman zaman 10 dakika kadar sürebiliyor. Genellikle hamileliğin 24. haftasında kramp görülmektedir. Gün içinde yorgunluk, stres, fazla ayakta kalma ve büyümek üzere olan rahmin dolaşım ve sinir sistemine baskı yaptığından kaynaklı ayakta olan varislerin hamilelikte bacak kramplarını daha fazla arttırıyor. Hamilelik döneminde kilo alımları arttıkça ayakta  kramplarda çoğalır. Hamilelikte en çok ayakta kramp olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da kramplar olmaktadır. Ayak krampları oldukça hassas olduğundan kaynaklı çok acı verir ve dokunmaya bile çok duyarlıdır. Hamilelikte ayakta kramp dinlenme anında da oluşabiliyor.

Hamilelikte ayağa kramp girmesi nedeni ise; kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller dolaşımın ve kaslarınızın düzgün çalışması için gereklidir. Minerallerin eksikliğinde ani kramplar meydana gelebilir. Hamilelik döneminde mineraller bebeğe anne karnında gelişimine harcandığı için eksiklikler doğar.Kramp bu yüzden oluşur. Geceleri kan dolaşımı daha yavaş olduğundan kaynaklı kaslarınıza daha az oksijen ulaşır. Bu nedenden kaynaklı ayakta kramp meydana gelir. Hamilelik döneminde yeterince süt ve süt süt ürünleri tüketilmezse kramp oluşur. Hamileliğin ilerleyen sürecinde yük daha fazla arttığından kaynaklı büyümekte olan uterusun toplar damar sistemine yaptığı baskı da artmış olur. Buda yine ayakta kramplara neden olur.

Hamilelikte ayağa kramp girmesini önlemek için önlemler;
 • Oturur şekilde iseniz ayağınızın altına yüksek olan yastık ya da herhangi bir şey koyabilirsiniz.
 • Çalışan biriyseniz yada ev hanımıysanız ayakta fazla kalmamaya önem gösterin.
 • Uzun süre ayak ayak üstüne atmış şekilde kalmayın.
 • Bol bol su tüketin.
 • Yürüyüş yapma, egzersiz ve hareket etmeye önem verin. Çok fazla ayakta kalmamaya da dikkat edin. 
 • Uyurken sol yanınıza doğru yatar şekilde olun.
 • Ayaklarınıza bol bol masaj yapın.
 • Beslenmenize özen gösterin.
 • Mineral açısından zengin olan besinleri tüketmeye özen gösterin.
 • Varis varsa mutlaka varis çorabı kullanmalısınız.
 • Uyumadan önce ılık duş alın. Ilık duş kaslarınızı gevşetip krampı önler.
 • Ayağa kramp girdiği an sıcak kompres yapabilirsiniz.
 • Süt ve yoğurt tüketin.
 • Eğer ki krampların yanında şiddetli ağrılarınız oluşuyor ise mutlaka doktorunuza danışın.
]]>
Gebelikte Kasılma https://www.kramp.gen.tr/gebelikte-kasilma.html Sun, 25 Nov 2018 00:15:23 +0000 Gebelikte Kasılma, her annenin yaşadığı biyolojik bir olaydır. Gebelik sayesinde insan nesli devam etmektedir. Anneler de insan neslini devam ettirmek adına en kutsal görevi üstlenmiştir. Genel olarak 9 ay süren gebelikte her a Gebelikte Kasılma, her annenin yaşadığı biyolojik bir olaydır. Gebelik sayesinde insan nesli devam etmektedir. Anneler de insan neslini devam ettirmek adına en kutsal görevi üstlenmiştir. Genel olarak 9 ay süren gebelikte her ay farklı kasılmalar meydana gelebilir. Bu kasılmalar sadece doğum kasılmaları olabilir. Doğum kasılmaları dışında da gebelik döneminde meydana gelen bazı kasılmalar vardır. Bu kasılmalar arasında kalan anneler sürekli telaşa düşüyor ve bazı kasılmalar doğum kasılması ile karıştırılıyor.

Gebelikte kasılma nasıl olur

Kasılmanın nasıl hissettireceğini önceden anlamak mümkün değildir. Gebelikte kasılmalar zamana, bölgeye ve nedenlerine göre değişkenlik gösterir.

Braxton Hicks Gebelik kasılmaları (Yalancı Doğum Sancısı): Gebelik döneminde bu kasılma genelde ilk hissedilen tiptir. İlk gebelik kasılması olduğu için kasılma ısınmaları diye tanımlanır. Genelde gebelik döneminin 4-9 ayları arasında meydana gelir. Karın bölgesindeki kasların kasılması ile oluşur. Genellikle fiziksel işlerle meşgul olurken meydana gelir. Bu şekilde kasılmaları hiç yaşamamız olabilirsiniz bu endişe edilecek bir durum değildir. Bazı anneler bu kasılmaları fiziksel şartlardan dolayı yaşamazlar. Bu kasılmalar fazla can yakmaz ve gelip geçicidir. Düzensiz olarak kasılmaları hissedebilirsiniz. Bulunduğunuz pozisyonda değişiklik yaparak kasılmayı yok edebilirsiniz.

Gebelikte Erken Doğum Kasılması: Bebeğinizin gelmek üzere olduğunu haber veren kasılma tipidir. Tüm anneler bu kasılmaları hisseder. Sadece kasılmaları hissetme şiddetleri değişkenlik gösterir. Bazen yalancı doğum sancıları ile karıştırılır. Bu kasılmalarda pozisyon değiştirmek kasılmaları önlemez. En kısa sürede hastaneye gitmeniz gerekir. Çünkü bu kasılmalar doğumun habercisidir. Karın kaslarınız sertleşir ve sancılarınız artar. Bu kasılmalar rahim ağzını uyardığı için ağrılar daha fazla olur. Bu kasılmalar erken doğumun habercisidir.

Gebelikte Doğum Kasılması: Bu kasılma bebeğinizin gerçek habercisidir. Diğer kasılmalardan farklı olarak burada sancılar daha fazla şiddetlenir. Hissedilen sancılar adet sancılarına benzer. En kısa sürede hastaneye gitmeniz gerekir. Bazı annelerde sancı belden başlayarak dalgalı bir şekilde karna kadar ilerler. Sancı önce orta seviye de gelir daha sonra zirveye çıkar ve son olarak da söner. Bu süreçte karnınız çok sertleşir ve karnınızın alt arka kısmında sancılar daha çok hissedilir. Bu kasılmalar anneden anneye farklılık gösterir. Kasılmalar genel olarak 60 ile 80 saniyede bir gelir ve doğum gerçekleşene kadar sancılar devam eder.

Gebelikte Kasılma Olursa Ne Yapmam Gerekiyor

Doğum yaklaştıkça yukarıda saydığımız kasılmalar artar. Kasılmaların gerçek doğum kasılması öğrenmenin en kolay yolu rahim ağzını muayene etmektir. Kasılmaların ne kadar sürdüğüne-şiddetine dikkat edin. Sonra bu kasılmaları kontrol zamanı doktorunuz ile paylaşın.
]]>
Mide Krampı Nasıl Geçer https://www.kramp.gen.tr/mide-krampi-nasil-gecer.html Sun, 25 Nov 2018 15:12:04 +0000 Mide krampı nasıl geçer: Ağır bir yemek sonrası yaşanabileceği gibi sindirim sistemi sorunları, böbreklerde yaşanan rahatsızlıklar veya dalak rahatsızlıkları sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Mide krampları uzun sürüyor ve Mide krampı nasıl geçer: Ağır bir yemek sonrası yaşanabileceği gibi sindirim sistemi sorunları, böbreklerde yaşanan rahatsızlıklar veya dalak rahatsızlıkları sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Mide krampları uzun sürüyor ve alınan önlemlere rağmen kramplarda bir azalma sağlanmadıysa, başka bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek için doktora başvurulmalıdır.

Genel olarak midenin tamamında görülen kramplar ve hafif ağrılar çoğunlukla zararsızdır. Bu ağrılar 1-2 saat içinde geçer. Bunun dışında görülen ağrıların nedenleri şöyledir; regl sırasında mide ağrısı ve krampların görülmesi normaldir. Keskin bıçak gibi saplanan ağrılar apandisit rahatsızlığına işarettir. Bel bölgesinden mideye doğru gelen  ağrılar böbrek taşı rahatsızlığının belirtisi olabilmektedir. Midenin yan kısımlarında oluşan ağrılar idrar yolu enfeksiyonuna işaret eder. Ayrıca çok miktarda yemeği kısa sürede tüketmek mide kramplarına neden olmaktadır.

Mide krampı nasıl geçer, ne iyi gelir
 • Papatya çayı, antienflamatuvar özellik göstererek mide ağrısını hafifletir. Aynı zamanda mide kramplarına ve mide kaslarını rahatlatır.
 • Rahat bir şekilde uzanarak, karın bölgesine sıcak su torbası koyup dinlenin. Sıcak, kasları rahatlatarak, krampların önüne geçebilirsiniz.
 • Pirinçleri suda haşlayın ve süzün. Kalan pirinç suyuna biraz bal ekleyerek içebilirsiniz. Bu şekilde mideniz rahatlayacaktır.
 • Taze nane çayı, safra üretimini arttırarak sindirim düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Bunun yanında mide kaslarını rahatlatır, şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi gelir.
 • Ilık limonlu su, yüksek asit seviyesi sayesinde hidroklorik asit üretimini arttırır. Bu şekilde besinlerin daha rahat parçalanmasını sağlar ve hazımsızlığa oldukça faydalıdır.
 • Zencefil çayı, içeriğinde bulunan kimyasallar sayesinde mide ve bağırsak kaslarını rahatlatır. Ayrıca mide bulantısına da faydalıdır.
 • Rezene tohumu, sindirime yardımcı sıvıların salgılanmasını tetikler ve şişkinliğe faydası vardır. Yemeklerden sonra 1 çay kaşığı çiğneyerek tüketebilirsiniz.
 • Soda ve limon karın ağrısına iyi gelir. Sodanın içine birkaç damla ekleyerek yemeklerden sonra içebilirsiniz.
]]>
Ayak Kasılması https://www.kramp.gen.tr/ayak-kasilmasi.html Sun, 25 Nov 2018 22:21:25 +0000 Ayak Kasılması, zorlayıcı bir antrenman, uzun süre ayakta durmak ya da eksik beslenme nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Ayak kasılmaları ile vücuttaki magnezyum seviyesi arasında sıkı bir ilişki vardır. Ayak kasılm Ayak Kasılması, zorlayıcı bir antrenman, uzun süre ayakta durmak ya da eksik beslenme nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Ayak kasılmaları ile vücuttaki magnezyum seviyesi arasında sıkı bir ilişki vardır. Ayak kasılması halk arasında kramp diye de adlandırılır. Ayak kasılması çizgili kas hücrelerinde aşırı zorlanmalar sonucunda uyarıların üst üste binmesi ile oluşur. Kasılmaya neden olan ise tetani adı verilen uyarılarılardır. Tetani olayı çizgili kas hücrelerinde meydana gelmektedir. Oluşan bu tetani durumu kandaki magnezyum ve kalsiyum oranı ile doğrudan ilişkilidir. Kandaki kalsiyum ve magnezyum oranının düşük olması sinir uçlarındaki iletimin artmasına ve ayak kasılma olayının gerçekleşmesine neden olmaktadır. 
Ayak kasılması istem dışı gerçekleşir ve kişiye acı verir. Yaşa bağlı olarak değişkenlik göstermez fakat yaşlılara göre gençlerde daha çok görülür. Bunu da gençlerin daha hareketli ve aktif olmasına bağlayabiliriz. Ayak kasılması birkaç saniye de sürebilir, 1-2 dk da sürebilir. Ayak kasılması özellikle geceleri olursa kişinin çektiği acı daha fazla olmaktadır. Böyle durumlarda aşırı stres kasılmaları artırır.

Ayak kasılması neden olur
 • Ayak kasılması çevresel şartlardan dolayı olabilir ya da hormon ve kandaki vitamin eksiliğinden olabilir.
 • Bu kasılmalar beklenmedik kazalar sonucunda ortaya çıkabilir. Vurma ya da çarpma gibi kazaların sonunda ayak kaslarında zedelenme ve ezilme meydana gelebilir. Bu hasarlara bağlı olarak bazı dokularda kramplar ve kasılmalar gerçekleşebilir.
 • Kandaki sodyum, kalsiyum ve mineral oranları yeterli seviyede olmayabilir.
 • Aşırı stres yapmak çeşitli kasılmalara sebep olabilir. Bu kasılmaların arasında ayak kasılması da vardır.
 • Sigara kullanmak, kafeini çok tüketmek ve rahatsız ayakkabı giyilmesi de ayak kasılmalarına neden olduğu tespit edilmiştir.
Ayak kasılması olursa ne yapmalıyım
 • Kasılma olursa 20 dakika boyunca sıcak su içerisinde ayağınızı bekletebilirsiniz. Bu sayede kasılma geçecektir. 20 dakika bekleyip tekrar 20 dakika suyun içerisinde bekleyebilirsiniz.
 • Ayak kasılması sırasında kasılmasının en çok olduğu noktayı bularak avuç içiniz ile baskı uygulayabilirsiniz. Ağrı artınca sizde basıncı artırın. Bu şekilde kasılmanın bir anda geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kasılma yaz ayında olmuşsa su için bu şekilde kasılmadan daha kısa sürede kurtulacaksınız.
 • Kalsiyum ve magnezyum açısından yüksek yiyecekleri, meyve ve sebzeleri tüketin. Bu şekilde kanınızdaki mineral ve magnezyum oranları istenilen seviyeye gelecektir.
Ayak kasılması sakat bırakır mı
Ayak kasılmaları genelde kısa süreli rahatsızlıklardır. Bu hastalıkta sakat kalma olasılığı neredeyse hiç yoktur. Eğer bu kasılmalar sürekli oluyorsa mutlaka doktorunuza görünün. Ayrıca yaptığınız tedavi yöntemleri sonuç vermezse ve ayak kasılması devam ederse doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.
]]>
Çene Kasılması https://www.kramp.gen.tr/cene-kasilmasi.html Mon, 26 Nov 2018 09:36:21 +0000 Çene kasılması, çiğneme kaslarının kasılmasıyla ağzın hiç açılmaması vaya bulunduğu şekilde öylece kalması durumundadır. Bu tür rahatsızlık genç yaşta veya orta yaşlarda sık sık görülebilmektedir. Çok ciddi olan Çene kasılması, çiğneme kaslarının kasılmasıyla ağzın hiç açılmaması vaya bulunduğu şekilde öylece kalması durumundadır. Bu tür rahatsızlık genç yaşta veya orta yaşlarda sık sık görülebilmektedir. Çok ciddi olan bir hastalık olmakla birlikte kasılma sonrasında vakit kaybeden bir uzman olan hekime başvurmak gerekmektedir. Vücudumuzda çenemizde yada yüzümüzde de kaslar vardır. Bunlara kısaca çene veya yüz kasları adı verilmektedir. Çene eklemleri ise alt yada üst çene arasında bağlantı kuran veya konuşma, çiğneme, ısınma ve ağzı hareket ettirebilme işlemleri yerine getirmemize yardımcı olabilen önemli olan bir vücut elemanlarıdır. Çene eklemleri çene yada yüz kasları veya alt ve üst dişler arasında ağız hareketleri içinde adeta bir çalışma mekanizması oluşmaktadır. Bu mekanizma öğelerinden herhangi birisinde bozukluk olur ise bu uyum bozulabilmektedir. Bunun sonucu olarak da çene eklemlerinde kasılma yani halk dilindeki adı ile kitletme meydana gelebilmektedir. 

Çene kasılması nedenleri,
 • En çok dikkate alınması gereken sebepler, tetanoz, bademcik sıkıntıları veya 20 yaş dişindeki olumsuzluklardır. 
 • Çene eklemlerinde sıkıntı yaratacak olan bir diğer husus farkında olarak veya olmayarak dişleri sıkmak veya gıcırdatmaktır.
 • Yanlış bir şekilde çiğneme işlemi çene kaslarının kasılmasına sebep olabilmektedir. Çenenizden ses çıkana kadar yoğun bir çiğneme yapmak yanlıştır. Bu konuda doğru yöntemleri öğrenebilmek için doktorunuza danışmanız gerekmektedir. 
 • Anlık stres yada sinirde de kasılmalara neden olabilmektedir. Bu kasılmalar geçici olabileceği gibi kalıcı hasarlara zemin hazırlayabilmektedir. 
 • Ağzı açılması gerekenden çok daha fazla açmaya çalışmak yada aniden kapatmakta çene kaslarına zarar verebilir. Bu konuda meraklı veya bilgisiz olan çocuklarda mutlaka uyarılmalıdır.
 • Alt yada üst çenenin birbiri ile uyumlu olmayan kapanışları çene eklemlerinde sorun oluşturmaktadır.doğru olan kapanış yapabilmek için öncelikle çene veya diş muayenesi yapılmalıdır. Kaza darp veya benzeri olan travmalarda çene eklemlerinde ciddi hasarlar meydana getirilebilmektedir.
Çene kasılması belirtileri,
 • Çok sık bir şekilde boyun yada baş ağrısı 
 • Diş sıkma alışkanlığı
 • Dişlerde oluşan aşınma veya buna bağlı olarak da hassasiyet oluşması
 • Özellik ile sabahları çene veya yüz kaslarında oluşan ağrı
 • Sık olarak diş gıcırdatmak 
 • Dişlerdeki kapanış şeklinin farklılaşması
 • Yemek yerken çiğnemede oluşan zorluk 
 • Dişlerdeki aşırı olan eksiklik 
 • Sık olarak kulak çınlaması
 • Ağız açıldığı zaman çene eklemlerinden de ses gelebilmesi
 • Ara sıra çenede kitlenme olduğunu hissetmek gibi belirtiler çok ciddi önem taşımaktadır.
]]>
Gece Krampları https://www.kramp.gen.tr/gece-kramplari.html Mon, 26 Nov 2018 23:49:29 +0000 Gece krampları özellikle de bacak ayak ve baldırları tutan gece uykudan uyandıran oldukça acı ve ağrı veren kaslarda istemsiz kasılmalar meydana getiren kramplardır. Kramplar bir kaç saniye sürebilirken bir kaç dakika da sürebil Gece krampları özellikle de bacak ayak ve baldırları tutan gece uykudan uyandıran oldukça acı ve ağrı veren kaslarda istemsiz kasılmalar meydana getiren kramplardır. Kramplar bir kaç saniye sürebilirken bir kaç dakika da sürebilir. Kendi kendiliğine geçer. Kramplar gece gelişebileceği gibi sabah da gelişebilir. Geceleri uykudan uyandırması sebebi ile gece krampları daha sıkıntılıdır. Yaşam kalitesini oldukça düşürür. Gece krampları yaş ilerledikçe artar. Kadın ya da erkeklerde görünme sıklığı oranı arasında herhangi bir fark yoktur. Ancak özellikle gebelerde gece krampları daha sık görülür. Bu kramplar 2-10 dakika arasında sürebilir. 

Gece Krampları Nasıl Oluşur

Gece krampları rem uykusu döneminde istemli hareket ettirebildiğimiz motor kasların herhangi bir bölümünün aşırı ateşlenerek en yüksek güçte kasılmasıdır. Bu ateşlenmeye omurilikten çıkan sinirler neden olmaktadır. Omurilikten çıkan sinir kontrol ettiği kası aşırı uyararak aşırı ateşlenmesine sebep olur. Gece kasılmalarına genetik faktörlerin sebep olduğu da düşünülmektedir.

Gece Krampları Nedenleri

Gece kramplarının nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Sadece bazı olay ve durumların gece krampları oluşmasına sebep olabileceği tahmin edilmektedir. Özellikle ishal kusma ve aşırı terleme durumlarında kaybedilen sıvı ve elektrolitler hastalık sırasında olmasa da ilerleyen dönemlerde gece kramplarının oluşmasına sebep olabilir. Kalsiyum ve magnezyum eksikliğinde sinir uçlarının kas kavşaklarını aşırı uyardığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden gece krampları oluşabilmektedir. Dengesiz ve düzensiz beslenme de kramplara sebep olabileceği düşünülmekte. D vitamini eksikliği kalsiyumu da etkilediğinden D vitamini de önem arz etmekte. Nedeni bilinmemek ile beraber B1 B5 ve B6 vitaminlerinin eksikliği bunların yanı sıra diyabet dolaşım bozukluğu ve alkol kullanımının da neden olduğu gözlemlenmiştir.

Gece Kramplarını Tetikleyen Hastalıklar Ve Nedenler
 • Bel fıtıkları
 • Sinir sıkışmaları
 • Nöropati
 • Distoni
 • Multiple Skleroz
 • Şeker hastalığı
 • Tiroid hastalığı
 • Hipoglisemi
 • Hipokalsemi
 • Doğum kontrol hapları
 • İshal kusma terleme
 • Kolesterol ilaçları
 • Damarsal sorunlar
 • Aşırı alkol
 • Steroid kullanımı 
Gece Kramplarını Azaltabilecek Uygulamalar

Özellikle düzenli spor ve egzersiz yapmak egzersiz yapmak yapmadan önce de ısınma hareketlerini atlamamak iyice esnemek önemlidir. Su kayıplarını önlemek için günde 6-8 bardak su içilmeli fazlasıyla sıvı alınmalıdır. Yatmadan önce güzelce esnemekte kramp oluşumunu azaltır. 

Gece Krampları Tedavisi

Öncelikle gece kramplarının oluşmasına ortam hazırlayan hastalıklar iyice araştırılmalı ve bu hastalıkların tedavisi yapılmalıdır. Eğer gece krampları bir hastalıktan kaynaklanmıyor ise ayak bileği germe ve gevşeme hareketleri verilir. Eğer bu yöntemle de sorun çözülemezse o zaman ilaç tedavisine başvurulur. İlaç tedavisinde kinin magnezyum kalsiyum ve E vitamını takviyeleri verilebilir.
]]>
Hamilelikte Kasılma https://www.kramp.gen.tr/hamilelikte-kasilma.html Tue, 27 Nov 2018 01:06:32 +0000 Hamilelikte Kasılma, Yumurtlama döneminde gebe kalınmasıyla birlikte gebeliğin ilerlemesi ve embriyonun rahime yerleşmesi 7-10 günlük bir süreci kapsar ve hamileliğin ilk haftalarında adet gecikmesi ile birlikte karın Hamilelikte Kasılma, Yumurtlama döneminde gebe kalınmasıyla birlikte gebeliğin ilerlemesi ve embriyonun rahime yerleşmesi 7-10 günlük bir süreci kapsar ve hamileliğin ilk haftalarında adet gecikmesi ile birlikte karın ve kasık bölgelerinde hafif hafif kasılmalar oluşmaya başlar. Genelde kramp tarzı bir rahatsızlık hissidir ve pek çok anne adayı bu durumu fark eder. Karın bölgesindeki kasılmalar daha ziyade gebeliğin son aylarında daha fazla gerçekleşir. Bu kasılma ve ağrılara kasık ağrıları da eşlik etmeye başlar. Bu durumlar aslında hamileliğin başından sonuna normal süreçlerdir. 

Hamilelikte kasılma neden olur ve ne zaman başlar

Anne adaylarında hamileliğin 6. ayının tamamlanmasından itibaren doğum gerçekleşene kadar olan süreçte karındaki kasılma ve sertleşmeler sık sık hissedilen bir durumdur. İlk gebeliğini yaşayan anne adayları doğal olarak yaşadıkları her kasılma da panik içerisine girebiliyorlar. Her kasılma ve sancıyı acaba doğum gerçekleşiyor mu şeklinde düşünebiliyorlar. Kasılmalar ile alakalı daha önceki gebelikten dolayı tecrübesi olan kadınlar aşağı yukarı ne olduğunu anlayabilmektedir.

Gebelikteki kasılmalar, meydana geliş zamanlarına, hissedildikleri bölgeye ve nedenlerine göre değişmektedir. Brackton Hicks kasılmaları adı verilen yalancı doğum kasılmaları gebelikte hissedeceğiniz ilk kasılma türlerinden biridir. Bunlar ilk kasılmalardır. Gebeliğin 4. aylarından itibaren yaşanan kasılmalardır. Yalancı doğum kasılmaları karın kaslarının kasılmasıdır. Çoğunlukla hareket halinde iken ortaya çıkan kasılmalardır.

Bazı hamileler de bu kasılmaları hiç yaşamayabilir. Bundan dolayı neden ben yaşamıyorum diye endişeye kapılır. Bunu mutlaka her hamile kadın yaşar diye bir kural yok. Brackton hicks kasılmaları ağrısız olup, karın bölgesinde hissedilirler. Ne zaman gelip gideceği belli olmayan düzensiz kasılmalardır. Hareket şeklinizi değiştirdiğinizde kasılma kendiliğinden yok olur.   

Eğer pozisyon değiştirmenize rağmen kasılmalar ve geçen süre durumu değiştirmiyor ise doğumu haber veren kasılmalar oluşmuş demektir. Bu durum da karın kasları da sertleşir. Bu kasılmalar rahim ağzını uyardığından dolayı, sancınız olması normaldir. Bu arada kasılmaların aralığını mutlaka dakika olarak takip etmeniz çok önemlidir. Kasılma aralığı 5-10 dakikaya tekabül ediyorsa mutlaka hastaneye gitmelisiniz. 

Doğum kasılmaları, bebeğin geliyor olduğunun habercisidir. Bu kasılmalarda sancı çok daha fazladır. Adet sancısından daha şiddetlidir. Sancı başlar, zirve yapar ve geçer. Bu kasılmalar kadından kadına değişiklik gösterebilmektedir. Artık kasılmalar 1-1.5 dakika arasında gidip gelmeye başlar. Ve 15-20 dakika kadar sürer.  

Aşırı derece de sancı ola kasılmalarda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Kasılmalara suyun gelmesi, vajinal kanama, rahim ağzına göbek kordonunun düşmesi, ve sancılardan dolayı yürüyememe gibi durumlarda eklenmişse hiç vakit geçirmemelisiniz.   

]]>
Gebelikte Kramp https://www.kramp.gen.tr/gebelikte-kramp.html Tue, 27 Nov 2018 19:31:11 +0000 Gebelikte kramp: Gebeliğin 2-3. aylarından itibaren vücudun belli bölgelerine kramp girmesi anne adayının acılı anlar yaşamasına neden olmaktadır. Gebelikte kramp bir çok anne adayının ortak şikayetleri arasında yer almaktadır Gebelikte kramp: Gebeliğin 2-3. aylarından itibaren vücudun belli bölgelerine kramp girmesi anne adayının acılı anlar yaşamasına neden olmaktadır. Gebelikte kramp bir çok anne adayının ortak şikayetleri arasında yer almaktadır. Zaman zaman kısa süreli kendini hissettiren kramplar bazı zamanlarda 10 dakika kadar sürebilmektedir. Kramp, bir veya birkaç kasın aniden istek dışı olarak ağrılı bir şekilde gerilmesi ve kasılmasıdır. Kalsiyum magnezyum ve potasyum mineralleri dolaşımın ve kasların düzgün çalışmasına fayda sağlamaktadır. Bu minerallerin eksikliğinin vücutta eksilmesi kramp oluşumlarını tetikleyen unsurlar arasında yer almaktadır. 

Gebelikte anne adayının vücudundaki vitamin ve mineraller anne karnındaki bebeğin gelişimine harcandığından dolayı vücut yeteri kadar vitamin ve mineral depolayamaz. anne adayında kramp oluşumlarının en büyük nedeninden biri budur. Bir diğer atken ise büyüyen rahmin sinir ve dolaşım sistemine baskı yapmasıdır. Bu baskı yine gebelikte kramp oluşmasına neden olmaktadır. Gebelikte kramp çeşitli nedenlerden dolayı vücutta var olduğu anda anne adayının kıpırdamadan hareketsiz bir şekilde kalması kramp süresinin uzamasına ve anne adayının daha uzun bir süre acı çekmesine neden olmaktadır. Bunun için yani kramp süresini kısa tutmak için kramp girdiği anda anne adayı kramp oluşan noktaya baskı uygulayarak hafif hafif masaj yapması ve o bölgede kasları elleriyle hareket ettirmesi gerekmektedir. Böylece kramp süresi kısaltılmış olur. Gebelikte kramp özellikle gece uyurken veya yatar pozisyondayken bacak kısmında oluşmaktadır. Anne adayını çoğu zaman uykudan uyandıran ve uyku anında büyük bir acı duymasına neden olan kramp yapılan araştırmalar sonucunda fosfor fazlalığından oluştuğu açıklanmıştır. Gebelikte bunun için fosfor minerali helede kramp şikayetlerinin fazla olduğu kişilere önerilmemektedir.

Gebelikte kramp oluşmaması için yapılması gerekenler:
 • Gebelik dönemindeki anne adayının özellikle otururken ayaklarını daire çizer gibi hareket ettirmesi gerekir
 • Özellikle uyumadan önce anne adayının bacaklarına sıcak su işle masaj yapması gece uyurken kramp oluşmasını engellemektedir.
 • Fosfor minerali yönünden fakir, magnezyum ve kalsiyum yönünden ise zengin beslenmek gereklidir.
 • Uyumadan önce alınacak sıcak bir duş yine vücuda giren krampları önleyici niteliktedir.
 • Gebelik döneminde olan anne adayının hareketlerini ani bir şekilde gerçekleştirmemesi gereklidir.
 • Anne adayının bol su tüketmesi gerekmektedir.
 • Kendinizi yormadan kısa mesafeli yürüyüşler yapılmalı ve vücudun çok fazla hareketsiz kalmasına engel olmalısınız.
 • Çok fazla ayakta kalmaktan ve olması gerekenden fazla hareket etmekten de kaçınmalısınız.
 • Uyumadan önce anne adayının 10 dakikalık bacak egzersizi yapması kramp oluşmamasında fayda sağlayacaktır.
 • Anne adayında varis var ise varis çorabı giyinmesi gerekmektedir.


]]>
Uykuda Ayağa Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/uykuda-ayaga-kramp-girmesi.html Wed, 28 Nov 2018 08:06:59 +0000 Uykuda Ayağa Kramp Girmesi, Kramp gün içerisinde sayısızca kasılıp gevşeyen bir veya birçok kasın aniden kasılması istem dışı ve ağrılı olarak sertleşmesine denmektedir. Kramp, kasılma vücudun en çok baldır ve ayak Uykuda Ayağa Kramp Girmesi, Kramp gün içerisinde sayısızca kasılıp gevşeyen bir veya birçok kasın aniden kasılması istem dışı ve ağrılı olarak sertleşmesine denmektedir. Kramp, kasılma vücudun en çok baldır ve ayak bölgesinde görülür. Kramp genellikle geceleri daha çok görülür ve nedenleri de çok çeşitli olmaktadır.

Uykuda Ayağa Kramp Girmesi Kimlerde Görülür Daha çok geceleri meydana çıkan kramp vücut mekanizmasında büyük rol oynayan vitaminler, potasyum, kalsiyum ve minerallerin eksikliği olan kişilerde görülmektedir. Uykuda ayaklara kramp en çok kasların Dehidrolize olması ve uzun bir süre aynı pozisyonda hareketsiz yatılması sonucu meydana çıkar. Geceleri meydana gelen kramp en çok hamileler, yaşlılarda görülür.

Ayaklara Kramp Neden Girer: Krampın girme nedenleri arasında en çok bilinen iki nedeni vardır insan vücudu yorgun veya soğuk ortamlarda fazla kaldığında kan dolaşımı yavaşlar, kasların çalışması için gerekli olan şeker ve oksijenin kaslara eksik ulaşması ile kaslar kendilerini ani kasılmalar ile korumaya almasından dolayı meydana gelir. Gün içinde ayaklara aşırı yüklenmek, yorucu egzersizler yapmak, aşırı yorgunluk, fazla su kaybı, uzun süre hareketsiz kalmak gibi nedenler uykuda ayaklarda kramp oluşmasına neden olmaktadır. Ayaklarda oluşan kasılmalar birkaç dakika sürer, kramp girdiği an fazla zorlamadan hafif masaj yapılarak kasılma süresini azaltmak mümkündür. Kramp geçtikten sonra kramp giren ayakta uzun bir süre ağrı devam eder. Gece uykudayken ayaklara veya başka bölgelere kramp girmesi çoğu insanların başına birçok defa gelmektedir. Ayaklarına kramp giren hastalar kramp girdiği esnada ayaklarını gererek kurtulabilirler. Gece ayaklara kramp girmesine neden olan birçok etken olabilir. Kramplara neden olabilecek pek çok dahili ve nörolojik hastalıklar vardır. Bunlar sinir sıkışması, bel fıtığı, distoni, nöropati,  parkison hastalığı, damarsal yetersizlik, alkol alımı, kullanılan bazı ilaçlar gece uykudayken ayak, bacak kramplarına neden olmaktadır.

Uykuda Ayağa Kramp Girmesi Tedavi: Kramp tedavisinde ilk olarak bir nöroloji uzmanına gidilerek altta yatan hastalıkların tespit edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Yapılan tetkikler sonucu bir sorun bulunmazsa gece ayaklara kramp girmesi en az iki aydır devam ediyorsa ve haftada en az 3-4 defa gece giriyorsa ve bir gece içinde birden fazla ortaya çıkıyorsa tedavi edilmelidir. Tedavi ilk önce hastaya ayak bileklerini germe ve gevşetme egzersizleri yaptırılır. Fakat bu yöntemler ile bir sonuç alınmaz ise ilaç tedavisine başlanılır. İlaç tedavisinde E vitamini, kinin, kalsiyum ve magnezyum gibi vitamin ilaçları önerilir.

Gece veya gün içinde ayaklara kramp girmesinde kurtulmak için öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Gün içinde alınan gıdalarda mutlaka magnezyum ve potasyum tüketimine önem verilmelidir. Magnezyum ve potasyum alımı krampların oluşumunun önlenmesinde büyük faydası olacaktır.


]]>
Kramp https://www.kramp.gen.tr/kramp.html Wed, 28 Nov 2018 16:51:11 +0000 Kramp, vücutta istenmeyen şekilde oluşan kasılma tarzındaki olgulardır. Vücudumuzda her tarafta kaslar bulunmaktadır. Kaslar gün içinde sayısını bile bilemediğimiz miktarda kasılır ve gevşer. Bunlar aniden istem dışı, ağr Kramp, vücutta istenmeyen şekilde oluşan kasılma tarzındaki olgulardır. Vücudumuzda her tarafta kaslar bulunmaktadır. Kaslar gün içinde sayısını bile bilemediğimiz miktarda kasılır ve gevşer. Bunlar aniden istem dışı, ağrılı şekilde kasılıp sertleştiğinde kramp dediğimiz rahatsız edici sorunları yaşarız. İnsanlar en fazla ayaklarında ve baldır kısmında krampları yaşar. Geceleri kramp oluşması daha sık görülür. Özellikle hamile kadınlarda, yaşlı kişilerde, vücudunda vitamin ve mineral eksikliği olanlarda kramp daha fazla oluşur.

Kramp neden olur

Krampın oluş nedenleri arasında yorgunluk ve soğuk önemli bir yer tutar. Çünkü soğukta kan dolaşımı yavaşlar ve kasların çalışmasını sağlayan oksijen ile enerji gereksinimin sağlandığı şeker kaslara yeteri kadar gitmez. Yorgun olunan zamanlarda aynı etkiler söz konusu olur. Bu yüzden kaslar özellikle kendilerini korumak amacıyla aniden kasılarak krampların olmasına neden olurlar. Bunun dışında egzersizlerin gereğinden fazla yapılması, kasları çok yormak, vücudun su kaybetmesi, hareketsiz şekilde aynı pozisyonda uzun süre kalınması gibi etkenlerde kramp oluşumuna yol açabilir. Kramp önemli bir hastalığın neticesinde ya da vitamin eksikliği gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenle bir belirti olarak önemsenmeli ve doktora gidilmelidir.

Kramp
Kramp sırasında ne yapılmalı

Kramp sırasında meydana gelen kasılmalar birkaç dakika etkisini devam ettirebilir. Bu sırada krampın etkisini ve süresini azaltabilmek amacıyla bölgeye masaj yapılması, kasların esnemesini sağlayacak hareketler yapılması yararlı olacaktır. Halk arasında kramp oluştuğunda bölgeye iğne batırma, çimdikleme gibi uygulamaları uzmanlar tavsiye etmemektedir. 

Kramplardan yakınan kişilerin beslenmesine özen göstermesi de gerekir. Özellikle potasyum alımına dikkat edilmelidir. Çünkü potasyum ve magnezyum eksikliği kramp nedeni olarak bilinir. Bu yüzden potasyum içeriği fazla olan yiyecekler tüketilmelidir. Bu özellikle potasyum eksikliğinden kramp sorunu olan kişilere faydalı olur. Bunun yanında bazı besinlerin tüketiminden de kaçınılmalıdır. Özellikle alkol, sigara ve kafein alımı mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Bunlar krampların olma sıklığının azalmasına yardımcı olur.

Özellikle masa başı çalışanlarında, yatak istirahati yapan kişilerde kan dolaşımının yavaşlaması yüzünden oluşan krampların önlenmesi amacıyla, bacak kaslarının güçlendirilmesine yardımcı olacak egzersizler yapılmalıdır. Bu oldukça yararlı etkiler yapacaktır. 

Krampları önlemek amacıyla neler yapılabilir
 • Kan dolaşımını sağlamak, vücuttan laktik asit ile atıkların atılmasını sağlamak amacıyla bol su içilmelidir.
 • Az yağlı süt ve süt ürünleri tüketilerek kalsiyumun kasların hareketlerini düzenlemesini sağlamak
 • Potasyum içeren muz, domates suyu, patates, kabak, kavun, kuru meyve, narenciye, süt gibi besinler daha fazla tüketilmelidir
 • Enerji ihtiyacının sağlanması amacıyla yeteri kadar karbonhidrat tüketilmelidir
 • Enerji dönüşümünde yararı olan demir içeren besinler tüketilmelidir
 • B vitamini kaynakları beslenmede yer almalıdır
 • Vücutta su tutan tuz ve tuzlu besinler azaltılmalıdır
 • Kaslara kan gidişine engel olacak sigara tüketimi azaltılmalı, hatta bırakılmalıdır, aynı şekilde kahve, çay gibi içinde kafein olan besisnlerden uzak durulmalıdır.
]]>
Kas Krampları https://www.kramp.gen.tr/kas-kramplari.html Thu, 29 Nov 2018 15:38:32 +0000 Kas krampları, vücudunuzu saran kaslarda çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Bunlar kasların istem dışı, ağrılı ve oldukça şiddetli kasılmasıyla ortaya çıkar. Süresi kasların gevşemesine kadar devam eder. Normalde ka Kas krampları, vücudunuzu saran kaslarda çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Bunlar kasların istem dışı, ağrılı ve oldukça şiddetli kasılmasıyla ortaya çıkar. Süresi kasların gevşemesine kadar devam eder. Normalde kaslar isteğimiz dahilinde kasılır. Ancak kas kramplarında istek dışında bazı sinirler bu kasılmayı tetiklemekte ve kas krampları ortaya çıkmaktadır. İstek dahilinde kaslar kasıldığında beyin gevşeme sinyalini gönderir ve durum normale döner. Kas kramplarında ise, beyinden gelen gevşeme sinyali doğru anlaşılmaz, dolayısıyla kaslarda gevşeme olmaz.

Kaslarda meydan gelen kramplarda kasların sertliği dokunmayla ve gözle rahatlıkla görülebilir. Krampların tam olarak düzelmesine kadar bazen üst üste kramplarda olabilir. Bunun nedenleri farklı olduğu gibi, herkes bunun etkisinde olabilir. Özellikle yaşın ilerlemesi durumunda daha sık yaşanır. Hamile kadınlarda da sıkça gözlenir. Özellikle bacaklarda ve ayaklarda görülen kas krampları yaygındır.

Kas krampları nedenleri

Yaralanmalar: Yaralanma, kemik kırığı gibi sorunların ardından vücudun savunma mekanizması kas kramplarının oluşmasına neden olabilir. Bunun sebebi bölgenin hareketini azaltmak ve korumak amacıyla olabilir. Kasların zarar görmesi durumunda da kramplar gözlenebilir.

Kas Krampları
Kasların aşırı kullanılması: İşi gereği ya da aşırı spor yapmanın neticesinde fazla kullanılan kaslarda kramplar olabilir. Kramplar hareket sırasında, sonrasında gelişebilir. Kaslardaki aşırı yorgunluk, çok çalıştırılan kasların gevşemesine yetecek enerjinin tükenmesi sonucunu doğurabilir. Bu nedenle uzmanlar insanların bazı hareketleri yapmamasını tavsiye ederler. Örneğin yemekten sonra aşırı egzersiz, yüzme gibi aktiviteleri bu nedenle önermezler. Özellikle yüzme sırasında gelişen kas krampları, yemeğin ardından vücudun mideyle ilgilenmesi sonucunda meydana gelir. Ayrıca aşırı çalışmadan sonra atılan terle birlikte vücutta mineral kaybı olması da, kas kramplarının bir nedenidir.

Uzun süre oturmak, yatmak: Bu tür davranışlar kan dolaşımını yavaşlatacaktır. Ayrıca kaslarda yorgunluğa yol açacaktır. Bu kas kramplarının oluşma nedenleri arasındadır.

Vücudun susuz kalması: Suyun az içilmesi ya da ağır çalışmayla birlikte su kaybının olması kramplara yol açabilir. Sıcak havalarda, egzersizlerden sonra, idrar sökücü ilaçların alınması, suyun az içilmesi gibi etkenler vücudu susuz bırakacağından, kas krampları daha fazla etkili olur. Aşırı terleme, sodyum eksikliği gibi nedenlerde krampların oluşumunda etkilidir.

Kanda potasyum, kalsiyum, magnezyum eksikliği: Kalsiyum, magnezyum eksikliğinde sini uçları ve sinirlerin etkili olduğu kaslarda uyarım artar. Hamile kadınlarda, yaşlılarda görülen kas kramplarının nedenleri arasında bunlar bulunmaktadır. Bu süreçlerde beslenmede yapılan hatalar, kalsiyum ve magnezyum eksikliğine neden olabilir. Ayrıca idrar söktürücü ilaçların kullanılması, aşırı kusma, derin ve uzun süreli nefes alma, yetersiz beslenme, paratiroit bezinde çalışma düzeni bozukluğu, D vitamini eksikliği kas kramplarına neden olabilir. Doğum kontrol hapları, tansiyon ilaçları, kolesterol hapları, diyalize girme gibi etkenlerde kas kramplarına yol açabilir.

Çeşitli hastalıklar: Özellikle diyabet, böbrek hastalıkları, bel fıtığı, nöropati, MS, sinir sıkışması, ishal, tiroit hastalıkları, parkinson hastalığı gibi rahatsızlıklar kas kramplarına neden olabilir. Bu tür kramplar genellikle geceleri etkili olur.
]]>
Kalçaya Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/kalcaya-kramp-girmesi.html Thu, 29 Nov 2018 16:59:31 +0000 Kalçaya kramp girmesi, oldukça acı verici, anide başlayan kas krampları sonucunda gelişir. Böyle bir sorunda kalçanız dokunmaya bile hassas hale gelir. Bu kişinin yürümesini bile etkiler. Hareketlerini kısıtlar, kramp geçin Kalçaya kramp girmesi, oldukça acı verici, anide başlayan kas krampları sonucunda gelişir. Böyle bir sorunda kalçanız dokunmaya bile hassas hale gelir. Bu kişinin yürümesini bile etkiler. Hareketlerini kısıtlar, kramp geçinceye kadar ağrı çeker. Kalçaya kramp girmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Sadece egzersizlerden sonra değil, hastalıklarda, gebelikte, yaşlılıkta sıkça görülebilir. Özellikle böbrek hastalığında, diyabet ve kalp hastalıklarında kramp oluşması yaygındır. Kaslar kişinin hareketlerini yapmasına yardımcı olan, iç organların çalışmasında etkili olan önemli yapılardır. Hareketleri isteğimiz dahilinde olduğunda, faydaları çoktur. Ancak gelişigüzel, istemsiz şekilde kasılmaları bu sorunların yaşanmasına yol açabilir. Kramplar çeşitli şiddetlerde, sürede meydana gelebilir. Birden fazla kas demetinde görüldüğünde daha şiddetli kramplar meydana gelir.

Kalçaya kramp girmesi durumunda ne yapılmalıdır

Kalçaya kramp girmesi sorunu olan kişiye yardım edecek olan kişi öncelikle sakin olmalıdır. Kasları gerginlikten dolayı dokunmaya bile hassaslaşan kişiye karşı sabırlı olunmalı, nazik davranılmalıdır. Hastalarda kendisine yardım edecek kişilere karşı sabırlı olmalıdır. Hastanın rahatlaması için, kendisine yardım edeceğinizi bilmesi gerekir.

Öncelikle hastanın düz bir yere yatırılması gerekir. Kalçada kramp giren bölge sıkıca kavranmalıdır. Bu şekilde kramp giren bölge yavaşça eski konumuna getirilmelidir. Bu sırada hafif bir baskı uygulanması yeterli olur. Kalçanın hafifçe hareket ettirilmesi krampın etkisini azaltacaktır. Bunu yapabilirse hastanın kendisi de yapabilir. Ancak gebelik döneminde kalçaya kramp girmesi halinde, mutlaka bir başkasının desteği alınmalıdır.

Kalçaya Kramp Girmesi
Kalçaya kramp girdiğinde kişinin bacağı da hareketsiz kalır. Bu esnada yürümede zorluk çekilir, hatta kişi yürüyemez. Bu yüzden dinlenmeye alınan kişinin bacağı hareket ettirilmelidir. Ancak ağır hareketlerle bunu yapmalısınız. Bunu yaylanarak yaparsanız daha faydalı olur.

Yüzme sırasında kalçaya kramp girmesi halinde, kişinin sakin olması ve sırt üstü şekilde yavaşça yüzerek dışarı çıkması gerekir. Panik yapılırsa çok zor durumda kalınabilir. Eğer yanınızda biri varsa, kalçanızı hafifçe ovmasını isteyebilirsiniz. Kramp etkisindeki kişi kısa sürede yorulacağından, en kısa sürede suyun içinden çıkmaya çalışmalıdır.

Kalçaya kramp girmesine engel olmak amacıyla bol su tüketilmelidir. Özellikle sıcak günlerde buna özen göstermelisiniz. Alkol alımını kısıtlamalısınız. Kramp oluşmasının altında yatan etkenler belirlenerek, bunlardan uzak durulmalıdır. 
]]>
Kramp Neden Girer https://www.kramp.gen.tr/kramp-neden-girer.html Fri, 30 Nov 2018 13:54:24 +0000 Kramp Neden girer, Kişinin kendi isteği dışında, çok fazla şiddetli, ağrılı ve uzun süreli olan kasılmalara kramp adı verilmektedir. Kişinin kendi iradesi ya da yaptığı bir hareket sonucu olması dışında bazı sinirl Kramp Neden girer, Kişinin kendi isteği dışında, çok fazla şiddetli, ağrılı ve uzun süreli olan kasılmalara kramp adı verilmektedir. Kişinin kendi iradesi ya da yaptığı bir hareket sonucu olması dışında bazı sinirlerin kasılmayı tetiklemesi ile kramp ortaya çıkmaktadır. Normalde kişinin yaptığı bir hareketten dolayı meydana gelen olan kasılmaların ardından kişinin beyni gevşeme sinyali göndermektedir. Kramp olması durumunda ise, beynin gönderdiği gevşeme sinyali net olmadığı için kas gevşememektedir.

Kramp Girmesinin sebepleri: Vücudun herhangi bir bölgesine kramp girmesinin sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

Kramp Neden Girer

 • Yaralanma: Kişinin yaralanması sonucunda kişide savunma mekanizması olarak yani hareketin azalmasını sağlamak ve böylece yara alan bölgeyi korumak amacıyla kramplar görülebilmektedir.
 • Kasların Fazla Kullanılması: Kişinin kaslarını fazla kullanacak ve yoracak faaliyetlerde bulunması sonucunda aktivite sırasında ya da daha sonrasında kramp oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra, kişinin hareket etmeden uzun süreli olarak oturması, yatması ya da aynı hareketi tekrar ettirmesi kas yorgunluğuna ve krampa sebep olabilirken, fazla hareket etme sonucunda kişinin terlemesi ile kaybedilen sıvılar ve mineraller sonucunda da kramp oluşabilmektedir.
 •  Vücudun Susuz Kalması: Kişinin yoğun aktivitede bulunması ve ardından terlemesi sonucunda vücudun susuz kalması da krampa sebep olabileceği için kişinin bol bol su içerek kaybettiği sıvıları geri alması gerekmektedir. Vücudun susuz kalmasından dolayı oluşan kramplar genel olarak yaz aylarında kişinin fazla terlemesi sebebi ile oluşmakta ve sıcak çarpmasının ön belirtisi olarak kabul edilmektedir. Yine kişinin sıvı kaybetmesinden kaynaklanan sodyum eksikliği de kramp oluşumuna sebep olabilmektedir.
 •  Kanda Kalsiyum, Magnezyum, Düşüklüğü: Kanda mevcut bulunan kalsiyum ve magnezyum eksikliği yaşlı kişilerde ve hamile olan kişilerde sıklıkla görülmektedir ve kramp oluşumunu önlemek için kişinin beslenme ile bunları alması gerekmektedir.
 •  Gece Giren Kramplar: Gece giren kramplar genellikle ya da daha fazla gece uyku halindeyken meydana gelmektedir ve genel olarak bir tehlike oluşturmamaktadırlar. Ancak nedeni kesin olarak bilinmemekte olan bu kramplar kişiyi uykusundan uyandıracak kadar ağrılı olmaktadır. Bu krampların sebebinin genetik ya da sinirler ile ilgili bir problemden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra, gece krampı diye düşünülen şey dolaşım bozuklukları, periyodik bacak hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, istem dışı kasılmalar ya da sinir hasarına sebep olan distoni gibi hastalıklar sonucunda da oluşabilmektedir. Gece kramplarının uzun sürmesi durumunda kişinin bir doktora başvurması ve doktor tavsiyesi ile tedavi olması gerekmektedir.
]]>
Ele Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/ele-kramp-girmesi.html Sat, 01 Dec 2018 12:59:37 +0000 Ele kramp girmesi, başta yetişkinler olmak üzere birçok insanda görülen bir problemdir. Bu durum genellikle elde ve çevresinde bulunan kasların aniden farklı nedenlere bağlı olarak kasılması durumudur. oldukça yaygın olarak meyd Ele kramp girmesi, başta yetişkinler olmak üzere birçok insanda görülen bir problemdir. Bu durum genellikle elde ve çevresinde bulunan kasların aniden farklı nedenlere bağlı olarak kasılması durumudur. oldukça yaygın olarak meydana gelen bu durum bazen çok büyük nedenlerden dolayı meydana gelebileceği için kesinlikle bu gibi durumlarda gerekli önlemleri almak gerekmektedir. Özellikle iki gün içerisinde üç kez elde kramp sorununun görülmesi durumunda kişinin acilen uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda kişilerde çok büyük hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Ele kramp girmesi sorununun görüldüğü kişiler, birçok zaman zorlu işler yaptıktan sonra bu durumu yaşamaktadır. Bu durumun yanı sıra kişiler egzersizler yaparken bu gibi sorunlar ile karşılaştıklarında genellikle o anda müthiş bir panik yaşarlar. Bu gibi durumlarda aslında dikkat edilmesi gereken en büyük şey paniklemeden ağrıya katlanarak yapılması gereken diğer işlemleri yapmaktır. Böyle bir kramp durumunda öncelikle bir yere oturun ya da uzanın. Kendinizi rahatlatın ve varsa çevrenizdeki insanlardan yardım isteyin. Bu kişiler eğer bu konu hakkında bilgili kişilerse siz geriye yaslanarak gerisini onlara bırakın. Bilinmelidir ki kramp sorunları yapılan en küçük uygulamalar ile kolay bir şekilde iyileştirilebilir. Fakat önemli küçükte olsa bu uygulamaların yapılmasıdır. Ele kramp girmesi durumunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler bazen oldukça küçük bazen de oldukça önemli nedenler olabilir. Bu nedenle sorunun nedeni çok iyi araştırılmalı ve buna göre hareket edilmelidir. Ele kramp girmesi durumunda en yakın sağlık merkezine başvurmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. 

Ele Kramp Girmesi
Nedenleri
 • El kramplarının nedenleri aslında vücudun diğer bölgelerinde görülen kramplara göre farklılıklar göstermektedir. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri vücudun kişi farkında olmasa da susuz kalması durumudur. Bu gibi durumlarda kişinin eline aniden kramp yani kasların kasılması sorunu meydana gelerek kişide büyük ağrılara neden olacaktır. Bu nedenle kramp sorununun meydana geleceğini düşünüyorsanız bol bol su içmeye özen gösterin.
 • Vücutta görülen mineral ve vitamin eksiklikleri de yine kas ve sinirlerin bu gibi istemsiz bir şekilde görevlerini yapamamasına neden olmaktadır. Eğer ele kramp girmesi durumu sık sık görülüyorsa bu durumun nedeni mineral eksikliği olabilir. Bu nedenle bu durumdan da şüphe duyabilirsiniz
 • Bazen kişiler farklı nedenlere bağlı olarak çok hızlı nefes alıp verir. Bu durum kimi zaman spor yaparken ya da ağır işlerde çalışırken, kimi zaman ise işe acele bir şekilde giderken kanda bulunan karbondioksit seviyesinin azalmasına bağlı olarak özellikle sol kolda görülen kramplar şeklinde kişinin karşısına çıkabilir.
 • Eğer sizlerde de sebebini bilmediğiniz el krampları sorunları görülüyor ise bu krampın meydana gelmesinden birkaç saat öncesine kadar kendinizi götürerek elinize ya da ele yakın bölgelere herhangi bir darbe alıp almadığınıza bakın. Bazen küçük çaplı darbeler bile ele giren kramp sorununun en büyük nedenlerinden biri olabilmektedir. 
Bazen ele kramp girmesi sorunlarının nedenleri kişilerin bile aklına gelmeyen sürekli ilaçların kullanılması durumudur. Bu ilaçlar genellikle vücut kaslarının sinirsel etkilerinden dolayı meydana gelmektedir. Bu nedenle sürekli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bunu doktorunuza söylemeniz gerekmektedir. Bunun yanında daha birçok neden bu sorunların oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle sizlerde de bu gibi sorunlar var ise yapmanız gereken en doğru şey uzman bir doktorun detaylı muayenesinden geçmektir. 
Diğer nedenler;
 • Böbrek hastalıkları,
 • Kalp damar hastalıkları,
 • Troid hastalıkları,
 • Vücuttaki fosfor seviyesinin artması,
 • Hamilelik,
 • Ağır egzersizler
]]>
Hamilelikte Kramp https://www.kramp.gen.tr/hamilelikte-kramp.html Sat, 01 Dec 2018 21:57:30 +0000 Hamilelikte kramp, Hamilelerde  genellikle bacaklara kramp girer. Bunun sık görülmesinin sebebi çok net bilinmemekle birlikte, krampların ortaya çıkmasında tahmin edilen bazı nedenleri vardır. Kalsiyum eksikliği, magnezyum eks Hamilelikte kramp, Hamilelerde  genellikle bacaklara kramp girer. Bunun sık görülmesinin sebebi çok net bilinmemekle birlikte, krampların ortaya çıkmasında tahmin edilen bazı nedenleri vardır. Kalsiyum eksikliği, magnezyum eksikliği ve fosfor fazlalığı gibi, daha çok mineral değişiklikleri, rahim büyümesine ve ağırlaşmasına bağlı olarak bacaklara binen yükün daha da artması, yine aynı şekilde büyüyen rahmin bacaklardan gelen toplar damarlara baskı yapması ve bacaklardaki şişkinliğin oluşması ve hamileliğe bağlı kilo alınması ile bacaklarda yağın birikmesi gebelikte krampların artmasına neden olduğu tahmin edilmektedir.

Hamilelikte Kramp

Yukarıda bahsedilen nedenler daha çok ayakta kalındığında karnın bacaklara ağırlık yapmasına bağlı gibi görünse de, buna rağmen bacak krampları sıklıkla geceleri görülür. Anne adayını gece uyurken, aniden uyandıracak ve rahat bir şekilde uyumasını engelleyecek şekilde çok sık olabilir. Hamilelik döneminde çok sık yaşanan bu rahatsızlıklar 23 ve 24. haftadan itibaren çoğalır. 

Kramp girdiğinde anne adayının yapması gerekenler ise;

 • Bacak krampları rahatsızlık verdiği zaman kalça kaslarınızı geren egzersizler yapılması gerekir.
 • Eğer birden kramp girerse sakin olunarak dizlerinizi geri çekin ve ayağınızı hafif bir şekilde yukarı kaldırılması ağrıyı hafifletir.
 • Kramp girdiğinde birisinden yardım alabileceğiniz mümkünse sırt üstü yere yatarak, yardım alamayacaksanız ellerinizi sert bir yere dayayın ve destek alarak yapmanız daha faydalı olacaktır.
 • Baldır ve bacak kaslarınızı esnetin, yaylandırma yaparak gevşetin.
 • Kramp giren bölgeye hafif bir masaj ile birlikte baldırın üstüne sıcak bir havlu koymak, daha sonra ayak parmaklarını yukarıya germek de krampların ağrılarını hafifletilmesinde faydalı olacaktır.
 • Masaj yapmak ilk başta canınızı acıtabilir, ancak spazmlar çözüldükçe acı da ortadan kaybolacaktır. 

Hamilelikte bacak kramplarını en aza indirmek için, kalsiyum açısından zengin besinlerle beslenmeye dikkat edilmesi, düzenli olacak şekilde yürüyüş ve egzersiz yapmak, dinlendiğimiz anlar da ayaklarımızı yüksekte tutmak iyi gelecektir. Varis olan anne adayları varis çorabı alınıp giyilmesi de fayda sağlayacaktır. Oturduğumuz zamanlarda da ayağımızın altına her hangi bir şey koyarak yüksekte kalmasını sağlayıp, ayak bileklerimizi de dairesel hareketler çizerek ayak egzersizi yapın. Mümkünse gece yatmadan önce ılık bir duş alarak baldır ve bacak kaslarını gerdirici hareketler yapın ve yatağa sol tarafınızı dönerek uyuyun. Hamilelikte kilo alımını en aza indirmeye çalışın. Hamile eğitimi almak krampların önüne geçmede faydalı olacaktır. Hamilelik bayanların kasların çalışmasını olumsuz yönde etkilenir, bundan dolayı çok ağrılı rahatsızlıklar vermektedir. Kramplarınız gittikçe şiddetli bir hale geliyorsa kesinlikle vakit kaybetmeden doktorunuz bilgilendirilmeli, kas ve damarlarla ilgili bir sorun olup, olmadığı kontrol edilmelidir.

]]>
Ayağa Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/ayaga-kramp-girmesi.html Sun, 02 Dec 2018 16:55:48 +0000 Ayağa Kramp Girmesi, kaslarımızı hareket ettirdiğimiz zaman  oluşan kasılmaların bir benzeri olan kramp, kasılmaların aksine istem dışı son derece şiddetli, ağrılı ve uzun süreli olan kasılmalar dır. Herhangi bir  ha Ayağa Kramp Girmesi, kaslarımızı hareket ettirdiğimiz zaman  oluşan kasılmaların bir benzeri olan kramp, kasılmaların aksine istem dışı son derece şiddetli, ağrılı ve uzun süreli olan kasılmalar dır. Herhangi bir  hareketiniz ile kaslarınızı kasmadığı nız halde bazı sinirler kasılmayı tetikleyerek kramp ortaya çıkmaktadır. Normal hareketlerimizi yaparken oluşan sıradan kasılmalar sonrasında beynimiz gevşeme sinyali gönderir, kramplarda bu gevşeme sinyali net değildir ve kas gevşeyemez. Kramp giren kasta oluşan  sertleşme gözle görülebilir veya dokunarak hissedilebilir düzeydedir. Kramplar birkaç saniye sürdüğü gibi 15 dakikaya kadar uzanan ve hatta daha uzun süren kasılmalar şeklinde de meydana gelebilmektedir. Sonunda tamamen kramp geçene kadar aynı yere üst üste kramp girmesi de mümkündür. Kramp girmesi hemen herkesin başına gelebilir fakat  farklı nedenlere bağlı olarak oluşan  farklı kramp türleri de vardır. Yetişkinlerde daha sık rastlanan kramp şikayetinde yaşın ilerlemesiyle birlikte artış görülmektedir. Vücudumuzda hareket sağlayan hemen her iskelet kasına kramp girebilmektedir ancak ayak ve bacak krampları  daha yaygın olarak görülmektedir.
Ayağa Kramp Girmesi

Ayağa Kramp Girmesi; uzun süreli yaşanıyor ise öncelikle doktor yardımı alınması ve oluşan krampların sebebi araştırılmalıdır. Özellikle ayak krampları yoğun egzersiz ve susuz kalma sonucu olabilmektedir. Şeker hastaları, gebeler, kalp damar hastalığı olan kişiler ve böbrek hastalığı olan kişilerde görülmektedir. Ayak  kramplarında minerallerin önemi büyüktür. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksiklikleri kramplara neden olabilmektedir. Gebelik dönemlerinde de kramplara sıklıkla rastlanır. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğin de hızlı bir şekilde gelişme göstermesi  toplardamar üzerindeki baskıyı artırarak  gebelerde dolaşım problemlerine neden olmaktadır. Toplardamara artan basının yanı sıra kalsiyumdan fakir beslenme de gebelerde kramplara neden olabilmektedir. Özellikle gebeliğin  son aylarında bebeğin kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyması ve annenin de bu ihtiyaca yeteri kadar karşılayamaması geceleri ayaklarda ve bacaklarda  kramp oluşmasına neden olmaktadır.; kaslarımızı hareket ettirdiğimiz zaman  oluşan kasılmaların bir benzeri olan kramp, kasılmaların aksine istem dışı son derece şiddetli, ağrılı ve uzun süreli olan kasılmalardır. Herhangi bir  hareketiniz ile kaslarınızı kasmadığı nız halde bazı sinirler kasılmayı tetikleyerek kramp ortaya çıkmaktadır. Normal hareketlerimizi yaparken oluşan sıradan kasılmalar sonrasında beynimiz gevşeme sinyali gönderir, kramplarda bu gevşeme sinyali net değildir ve kas gevşeyemez. Kramp giren kasta oluşan   sertleşme gözle görülebilir veya dokunarak hissedilebilir düzeydedir.. Kramplar birkaç saniye sürdüğü gibi 15 dakikaya kadar uzanan ve hatta daha uzun süren kasılmalar şeklinde de meydana gelebilmektedir. Sonunda tamamen kramp geçene kadar aynı yere üst üste kramp girmesi de mümkündür. Kramp girmesi hemen herkesin başına gelebilir fakat  farklı nedenlere bağlı olarak oluşan  farklı kramp türleri de vardır. Yetişkinlerde daha sık rastlanan kramp şikayetinde yaşın ilerlemesiyle birlikte artış görülmektedir. Vücudumuzda hareket sağlayan hemen her iskelet kasına kramp girebilmektedir ancak ayak ve bacak krampları  daha yaygın olarak görülmektedir.

Ayağa Kramp Girmesi; uzun süreli yaşanıyor ise öncelikle doktor yardımı alınması ve oluşan krampların sebebi araştırılmalıdır. Özellikle ayak krampları yoğun egzersiz ve susuz kalma sonucu olabilmektedir. Şeker hastaları, gebeler, kalp damar hastalığı olan kişiler ve böbrek hastalığı olan kişilerde görülmektedir. Ayak  kramplarında minerallerin önemi büyüktür. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksiklikleri kramplara neden olabilmektedir. Gebelik dönemlerinde de kramplara sıklıkla rastlanır. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğin de hızlı bir şekilde gelişme göstermesi  toplardamar]]> Mide Krampına Ne İyi Gelir https://www.kramp.gen.tr/mide-krampina-ne-iyi-gelir.html Mon, 03 Dec 2018 13:37:58 +0000 Mide Krampına Ne İyi Gelir, günümüzde en çok yakınılan rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Bir çok kişi hayatlarında en az bir defaya mahsur olmak şartıyla mide krampına maruz kalmıştır. Mide krampları verdikleri Mide Krampına Ne İyi Gelir, günümüzde en çok yakınılan rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Bir çok kişi hayatlarında en az bir defaya mahsur olmak şartıyla mide krampına maruz kalmıştır. Mide krampları verdikleri yakıcı sancılardan dolayı oldukça ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Nitekim mide krampların gerçekleşmesine etken olan faktörleri göz önüne aldığımızda bir çok kişide görüleceği gibi çok büyük ciddi bir hastalık olarak görülmemektedir. Fakat sık sık mide krampları gerçekleşiyor ve tedavi yöntemleri, uygulanmasına rağmen uzun bir süre devam ederek geçmediği takdirde en yakın hastaneye başvurulması gerektiğini belirtmekte faydalı olacaktır. Mide krampları, genel olarak öğünlerde çok fazla yemek yemek,  tüketilen yemeklerin yağ oranı bakımından çok yağlı olması, ve hazımsızlığa neden olan diğer besinlerin tüketilmesi gibi nedenlere bağlı olarak mide krampları meydana gelmektedir. Bundan dolayı, ani bir şekilde midenizde kramp oluştuğu takdirde kimyasal ilaçlar kullanmak yerine doğal yöntemler ile bu sancıları azaltabilir ve mide krampların oluşmasını önceden önleyebilirsiniz. Bizde sizler için mide kramplarında kullanılan yöntemleri maddeler halinde açıklayacak olursak;
Mide Krampına Ne İyi Gelir
 • Papatya Çayı; Mide kramplarında en etkili yöntem arasında görülmektedir. Bir fincan papatya çayı tüketerek mide kramplarını engelleyebilir ve kramp oluştuğu anda bile direkt olarak etki sağlayarak oluşan sancıları azaltmaktadır. Papatya çayının bilindiği üzere en büyük fayda sağladığı bölüm ise vücuttaki tüm kasları rahatlaması ile aynı zamanda mide de bulunan mide kaslarını da rahatlatmakla birlikte aynı zamanda hazımı kolaylaştırmaktadır.
 • Sıcak Su Torbası; Sıcak su torbası da aynı şekilde mide kramplarına iyi gelen bir diğer etkili yöntemdir. Midenize kramp girdiği sırada sıcak su torbasını midenizin üstünde durdurarak sırt üstü yatış pozisyonunda sancıların geçmesinde etkili bir çözüm sunacaktır
 • Pİrinç Suyu; Pirinç suyu, mide kramplarında evde uygulayacağınız bir diğer yöntemdir. Normal olarak suda haşlamış olduğunuz pirinçleri süzgeç ile süzdükten sonra altta kalan suyuna bal karıştırarak tüketebilirsiniz.
 • Limonlu Su; Limonlu su ile mide krampları sancılarından kurtulabilirsiniz. Evet yarım su bardağı kadar ılık suya taze sıkılmış limonu ekleyerek mide krampından kurtulabilirsiniz. Limon un başlıca özelliği arasında içerdiği asitlerden kaynaklı olarak midenin asit dengesini düzenleyerek hazımı kolaylaştırmaktadır.
 • Nane Çayı; Nane çayı, genel olarak taze 5-6 yaprağı bir litre kadar kaynamış suda demledikten sonra tüketerek mide krampından kurtulabilirsiniz. Ayrıca nane çayı sindirim sistemlerini etkili olarak düzenleyeci özelliğinden dolayı zayıflamak isteyenler ve sindirim sistemlerinde sorun yaşayanlarında bir numaralı şifa kaynağıdır.
 • Zencefil Çayı; Zencefil çayı da bir diğer mide krampına iyi gelen yöntemler arasındadır. Fakat belirtmek gerekirse zencefiller genel itibarıyla çok fazla tüketilmemesi gereken besindir. Bundan dolayı, günlük olarak iki çay fincanını geçmemek şartıyla kaynamış suda zencefillerinizi demleyebilirsiniz.
 • Soda Ve Limon Karışımı; Soda ve limon karışımı genel olarak mide krampları oluştuğunda ve şişkinliklerde en etkili yöntemler arasındadır. Ufak boyda birer sodaya bir kaç damla limonu sıktıktan sonra tüketebilirsiniz. Hazır olarak meyveli sodaları tüketmek yerine kendiniz evde limonu karıştırmanız daha etkili olacaktır.
 • Rezene Tohumu; Rezene tohumu bilindiği üzere sindirim sistemleri düzenlemede ve hazımsızlığı önleyeci etkisi ile birlikte aynı zamanda mide kramplarına da iyi gelmektedir. Özellikle yemeklerden sonra bir kaç adet rezene tohumunu çiğneyerek mide kramplarını önleyebilirsiniz.
]]>
Karna Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/karna-kramp-girmesi.html Mon, 03 Dec 2018 23:34:10 +0000 Karna kramp girmesi, insanlar tarafından aslında her ne kadar mide krampı olarak bilinse bu durum birçok zaman farklı organlardan dolayı meydana gelmektedir. Bu durum genellikle karın bölgesinde bulunan farklı kasların spazmı sonucu Karna kramp girmesi, insanlar tarafından aslında her ne kadar mide krampı olarak bilinse bu durum birçok zaman farklı organlardan dolayı meydana gelmektedir. Bu durum genellikle karın bölgesinde bulunan farklı kasların spazmı sonucunda meydana gelen durumlardan dolayı meydana gelmektedir. Günümüzde oldukça yaygın olarak görülen fakat genellikle tek sefer meydana gelerek sonrasında etkilerini ortadan kaldıran bu durum ikinci kez ortaya çıkmadığı için insanlar tarafından çok fazla önemsenmez. Fakat bu gibi kramplar sık görülüyorsa hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktorun muayenesinden geçmek çok önemlidir. Çünkü mide krampları bazen çok önemli kas, sinir, kalp ve damar hastalıklarının etkilerinden dolayı meydana gelmektedir. Karna kramp girmesi durumu kişiden kişiye değişiklikler göstererek çok farklı durumlara neden olabilmektedir. Özellikle birçok kişide karna giren kramplar aniden meydana gelerek birçok soruna neden olmaktadır. Aniden giren kramplar ise çok şiddetli ağrılara neden olduğu için birçok zaman kişinin iş hayatında ya da eğitim hayatında sorunlara neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda eğer yadım alacağınız kişiler var ise şanslı olursunuz. Kramplar eğer yardım alınırsa çok kısa bir sürede kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Aksi durumlarda karna giren krampı kendiniz müdahale ederek ortadan kaldırarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. 
Karna Kramp Girmesi
Karna kramp girmesi durumu aslında kadınlarda görülüyorsa çok daha tehlikeli olabilmektedir. Çünkü kadınlarda görülen bu gibi durumlar birçok zaman kadınların üreme organlarında oluşa iltihaplar ya da diğer nedenlerden dolayı meydana gelebileceği için bu durumda kadınların daha detaylı muayeneye ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu nedenle kadınlarda görülen karın kramplarına çok daha fazla özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle rahimde meydana gelen sorunlar olmak üzere hamilelik ile ilgili durumlardan dolayı bu gibi kramplar görülebilmektedir. Bu durumun yanı sıra karın boşluğuna yakın olan organların olumsuz durumlar nedeni ile etkilenmeleri durumunda kişinin karna kramp girmesi sorunundan etkilenmesi çok fazla görülmektedir. Bazen kişilerdeki bağırsak hastalıkları, mide hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar çok büyük karın kramplarına neden olacağı için eğer böyle bir hastalığınız var ise zaman kaybetmeden doktorunuza gidin. Bu durumun yanında eğer herhangi bir hastalığınız yok ise ve karna giren kramp sık sık meydana gelerek sizlere rahatsızlık veriyorsa bu durumda yine zaman kaybetmeden doktora gidebilirsiniz. Genellikle bu gibi durumlarda doktor kasların istemsiz bir şekilde kasılmamasını sağlamak amacı ile tıbbi olarak tedaviler yapacaktır. Sizlerde doktorunuzun bilgisi dahiline bazı bitkisel ürünleri kullanarak bu gibi büyük rahatsızlıklar veren hastalıkları çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. 

Karna giren kramp, kadınlarda genellikle adet dönemlerine yakın ya da adet dönemlerinde meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda eğer krampın şiddeti aşırı yüksek değilse bu durumda evde kendi tedavilerinizi yapabilirsiniz. Karna kramp girmesi durumunda yapmanız gereken en büyük tedavi tabi ki karın bölgesine sıcak bir havlu ile yapacağınız sıcak uygulamadır. Bu şekilde sürekli olarak karın bölgenizi sıcak tutarak ağrıları oldukça azaltabilirsiniz. Bu durumun yanında karna giren kramp sorunu her kimde olursa olsun eğer bu kramplar ile birlikte herhangi bir kusma, iştahsızlık, mide bulantısı ya da yorgunluk belirtilerinden herhangi biri kişinin rahatsızlık duyacağı kadar çok olmasında sorun gerçekten çok büyük olabilir. Bu nedenle kişinin acil bir müdahaleye ihtiyacı olacağı için zaman kaybetmeden doktora gidilmesi şarttır. 
]]>
Ayak Parmaklarına Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/ayak-parmaklarina-kramp-girmesi.html Tue, 04 Dec 2018 00:39:29 +0000 Ayak Parmaklarına Kramp Girmesi, Ayak parmaklarına kramp girmesi, genel olarak bir çok kişide görülmekte olan problemler arasındadır. Normal şekilde kramp oluşumunu ele alacak olursak bir çok etkenlerden kaynaklı olarak kasların Ayak Parmaklarına Kramp Girmesi, Ayak parmaklarına kramp girmesi, genel olarak bir çok kişide görülmekte olan problemler arasındadır. Normal şekilde kramp oluşumunu ele alacak olursak bir çok etkenlerden kaynaklı olarak kasların çekilmesi yani sertleşmesi sonucu istem dışı çalışmasına bağlı olarak gerçekleşir. Krampların oluşmasında en büyük etken kalsiyum eksikliğinden kaynaklı olduğu saptanmıştır. Vücutta oluşan krampların kuşkusuz en tehlikelisi olan bölge ayak parmaklarına giren kramplar gösterilebilir. Çünkü ayak kısımlarında özellikle ayak parmaklarına giren kramplarda araç kullanılması gibi durumlarda çok tehlkelii durumlar arz edebilmektedir. Bundan dolayı ayak parmaklarında kramp girmesi durumunda yapılması gerekenleri ve tedavi yöntemlerini çok iyi bilmek gerekmektedir. Ayak parmaklarına giren kramplar ayrıca diğer bölgelerde giren kramplara oranla çok daha sancılı geçmekle birlikte çok daha uzun sürebilmektedir. Bunun en büyük nedeni ise vücudun kan dolaşımı en son bölge olarak ayak parmaklarına ulaşmaktadır. Bundan dolayı diğer kramplar maksimum 10 dakikaya kadar geçmekte iken ayak parmaklarında oluşan kramplar yarım saate kadar sürebilmektedir. Bizde sizler için ayak parmaklarına kramp girmesi durumunda yapılması gerekenleri ve nedenlerini ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

Ayak Parmaklarına Kramp Girmesine Neden Olan Faktörler; Ayak parmaklarına kramp girmesine neden olan faktörlerin başında diyabet hastalıkları ilk sırada yer almaktadır. Bununla birlikte kalp hastalıkları ve damar hastalıkları ile özellikle böbrek rahatsızlıkları olanlarda görülme riskleri yüksektir. Bu tür hastalıklar direkt olarak kan değerlerine etki etmekle birlikte vücudun susuz kalmasını sağlamaktadır. Vücut susuz kaldığı takdirde kan dolaşımının aşırı  yavaşlaması veya ani olarak hızlanması ile birlikte ayak parmaklarına kramp girmesi kaçınılmaz bir durum olmaktadır. Aynı zamanda ayak parmaklarına kramp girmesi özellikle yaz aylarında çok sıcak olmasından kaynaklı olarak susuz kalınmasından kaynaklı mevsimler arasında en çok yaz aylarında ayak parmaklarına kramp girmektedir. Evet ayak parmaklarına kamp girmesi bunlar dışında sporla ilgilenenlerin ve gün içerisinde çok yürümeye maruz kalması sonucu da gerçekleşmektedir. Spor dallarında özellikle yüzme sporunu iştirak edenlerde sık sık ayak parmaklarına kramp girmesine neden olmaktadır. Ayrıca basketbol gibi zıplamaya bağlı olarak ayak parmaklarına kramp girmektedir. Belirtmek gerekirse sık sık ayak parmaklarında kramplar girmesi durumunda en yakın hastaneye giderek uzman bir doktor tarafından kontrolü yapılmalıdır. Çünkü ayak parmaklarına kramp girmesinin belirtmiş olduğumuz etkenlerin yanında özellikle kan değerleri arasında kalsiyum eksikliği bulunanlarda ve mineral bakımından eksikliği bulunanlarda çok sık görülmesi ile birlikte çok daha şiddetli sancılar gerçekleşir.

Ayak Parmaklarına Kramp Girmesi
Ayak Parmaklarına Kramp Girmesi Durumunda Uygulanması Gereken Metodlar; Ayak parmaklarına kramp girmesi durumunda ilk olarak çok sık ayak parmaklarınıza kramp giriyor ise mutlaka yalnız kalmamaya dikkat ediniz. Evet vücudun bölge olarak üstünde durulmasının güç olunmasından kaynaklı olarak çok zorluklar çekebilirsiniz. Özellikle araç kullandığınız takdirde yanınızda mutlaka birinin olmasına dikkat ediniz. Ayak parmaklarına kramp girdiği sırada yapmanız gereken ilk kural kesinlikle panik yapmamanızdır. Yanınızda bulunan insanların böyle bir durumda sizi sakinleştirmeye çalışmalıdır. Panik ile sancılar daha çok artmaktadır. Aynı zamanda kendiniz yalnız olduğunuz esnada ilk olarak bir yerlere tutunarak sırt üstü uzanmaya çalışın ve ayak parmaklarınızı yavaş yavaş oynatma çalışarak hafif geri ve ileri olarak oynatınız. Ardından eliniz ile masaj yaparak el parmaklarınız ile ayak parmaklarınıza masaj yaparak sancıların kesilmesini sağlayabilirsiniz. 
]]>
Mide Krampı https://www.kramp.gen.tr/mide-krampi.html Tue, 04 Dec 2018 17:40:30 +0000 Mide krampı günümüzde birçok insanın başına gelen bir şeydir. Beklenmedik anlarda meydana gelen mide krampı gibi sorunlar birçok zaman insanların çok zor durumlara düşmesine neden olabilmektedir. Özellikle toplantılarda, iş h Mide krampı günümüzde birçok insanın başına gelen bir şeydir. Beklenmedik anlarda meydana gelen mide krampı gibi sorunlar birçok zaman insanların çok zor durumlara düşmesine neden olabilmektedir. Özellikle toplantılarda, iş hayatında ya da eğitim hayatında aniden ortaya çıkarak kişide çok büyük sorunlara neden olan bu gibi durumlar günümüzde çok sık karşılaşılan fakat insanların bu durum hakkında çok bilgisi olmayan durumlardan biridir. Genellikle çocukluk dönemlerinden daha sonraki kişilerde görülen mide krampı sorunu bazı durumlarda daha da artabilmektedir. Özellikle çok soğuk yiyecek ya da içeceklerin tüketilmesi, insanların çok fazla egzersiz yapması ya da farklı ilaçların kullanılması başta olmak üzere çok daha farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Fakat belirmek isterim ki insanlar bu gibi durumların farkında olduklarında birçok sorunu çok daha kolay bir şekilde çözebilir. Özellikle o anda yapılması gereken şeylerin bilinmesi durumunda kişiler bazen mide kramplarının meydana geleceğini bir süre önceden hissedebilir. Fakat bu durumun bu şekilde anlaşılması için tabi ki kişilerin bazı bilgilerden haberdar olması gerekmektedir. Bu durum en çok yetişkinlerde görülmektedir. Bu gibi durumlar çocuklarda da meydana gelen durumlar arasında yer alır. Fakat bu gibi sorunlar yetişkinlere göre çok daha az görülen durumlardır. Bu nedenle bu durumun asıl hedefi yetişkin insanlardır. 
Mide Krampı
Mide krampı, Karın kaslarının bulunduğu bölgeler olan üst göğüz ile pervis arasında kalan boşlukta meydana gelen istemsiz kasılmalardır. Bu kasılmaların şiddeti oldukça yüksek olabilir. Bu nedenle meydana gelen mide krampları kişilerde çok büyük sancılara neden olabilir. Bu durum kişinin ayakta duramayacağı kadar şiddetli olabilir. Bu nedenle mide krampının meydana gelmesi durumunda kişiler elindeki işe devam edemez ve karnını tutarak dişlerini sıkar. Bu durumun nedeni ise tabi ki midenin kasılması nedeni ile meydana gelen şiddetli ağrılardır. Mide krampları birçok zaman mideden farklı sorunlardan dolayı meydana gelebilmektedir. Günümüz insanlarından birçoğu hayatının bir döneminde bu mide kramplarını azda olsa mutlaka yaşar. Bu durum eskilerden günümüze kadar böyle gelmiştir. Mide krampı hiçbir zaman sadece mide ile sınırlandırılmamalıdır. Çünkü mide krampı birçok zaman pervis olarak adlandırılan bölümden dolayı, idrar ve mesane hastalıklarından dolayı, kasıkta meydana gelen diğer hastalıklardan dolayı görülebilmektedir. Bu sorunun aslında birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerden bazıları özellikle kişilerde oluşacak olan mide krampının daha önceden tahmin edilmesini sağlayabilir. 

Belirtileri:
 • Çok sık geğirme,
 • Aşırı şişkinlik,
 • Sık sık yellenme,
 • Mide bulantıları,
 • Midenin çok guruldaması
gibi sorunlar genellikle bir süre sonra yerini mide ağrılarına ve mide kramplarına bırakmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi belirtilerden biri ya da birkaçı görülüyor ise planlarınızı bir mide krampı meydana geldiğinde sizleri zor duruma düşürmeyecek bir şekilde yapmanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

Nedenleri:
 • Apandisit problemleri,
 • Bağırsak hastalıkları,
 • Son zamanlarda sık görülen kabızlık,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Aşırı yemek yeme,
 • Mide üşütmesi,
 • Karaciğer iltihapları
gibi durumlar bu hastalıkta en büyük nedenlerdir. Bu durumların dışındaki nedenler genellikle çok fazla mide krampı görülmeyen nedenler arasında yer almaktadır. Eğer sizlerde de mide krampı sorunu çok sık bir şekilde yaşanıyorsa mutlaka uzman bir doktora giderek gerekli muayenelerden ve testlerden geçin. Çünkü bu gibi sorunların bazen nedeni kanser hastalıklarına kadar gidebilmektedir. Hangi hastalık olursa olsun erken teşhis birçok zaman can kurtarır.
]]>
Uyurken Bacağa Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/uyurken-bacaga-kramp-girmesi.html Wed, 05 Dec 2018 13:13:22 +0000 Uyurken Bacağa Kramp Girmesi, Kaslarda şiddetli ağrıyla birlikte istem dışı meydana gelen ani kasılmalara kramp denir. Her insanın başına gelebilir. İnsanı hareket edemez hale getirip, acı çekmenize sebep olabilir. Birkaç Uyurken Bacağa Kramp Girmesi, Kaslarda şiddetli ağrıyla birlikte istem dışı meydana gelen ani kasılmalara kramp denir. Her insanın başına gelebilir. İnsanı hareket edemez hale getirip, acı çekmenize sebep olabilir. Birkaç dakika sürdükten sonra kendiliğinden geçer. Kramplar genelde bacaklarda, kollarda ve sırt bölgesinde meydana gelir. Gece uyurken bacağa giren krampa sebep olan nedenler şunlardır:
Uyurken Bacağa Kramp Girmesi
Zorlamak, zedelemek ve çok uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak krampa neden olabilir. Kasların kasılmasını engellemek ya da kasılma süresini azaltmak için masaj ve esneme egzersizleri yapmak kişiyi rahatlatır. 

Kramp genelde şu kişilerde görülür:

Yoğun ve ağır egzersiz yapanlar
Herhangi bir şekilde potasyum ve tuz kaybedenler (Hamileler, tansiyon hastaları gibi)
Isınmadan ani hareket yapanlar
Kalsiyum ve potasyum bakımından yeteri kadar besin alamayanlar
İçinde potasyum barındıran kurutulmuş meyve, yeşil sebzeler, domates, muz gibi yiyeceklerle beslenmeye dikkat ederek krampları önleyebiliriz.
Kahve, çay, kola ve sigarayı azaltarak, düzenli egzersiz yaparak, düzenli su içerek, b grubu vitaminleri bakımından zengin ekmek yiyerek, enerji veren besinleri tüketerek krampları önleyebiliriz. 
Kramp anında önemli olan konu, kasları gevşetebilecek doğru müdahalenin yapılmasıdır. Bu biraz acı verici olabilir. Kramp bölgesine masaj yapılır. Baldır bölgesine krampı önlemek için germe hareketi yapılır. Buz tedavisi uygulanır. Sıcak su torbası da kasları gevşetmek için yararlıdır. Gece meydana gelen ani kramplardan kurtulmak için bir çay kaşığı elma sirkesiyle iki çay kaşığı balı suda karıştırıp için. Bu krampa karşı faydalı olacaktır. 

]]>
Bacağa Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/bacaga-kramp-girmesi.html Thu, 06 Dec 2018 07:28:48 +0000 Bacağa kramp girmesi birçok zaman özellikle sporcular olmak üzere çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bacağa kramp girmesi durumunda kişilerde çok şiddeti sancılar ve ağrılar meydana geldiği için bu kişiler bu sorunda Bacağa kramp girmesi birçok zaman özellikle sporcular olmak üzere çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bacağa kramp girmesi durumunda kişilerde çok şiddeti sancılar ve ağrılar meydana geldiği için bu kişiler bu sorundan çok şiddetli bir şekilde etkilenirler. Bacakta meydana gelen kas kasılması durumlarında kişi genellikle hareketli halde olduğu için bu kaslar kasılı iken kişi hareket için zorlaması nedeni ile kramp nedeni ile kişi bacağını zorlamış olur. Bu durumun yanı sıra krampın aniden etkisini göstermesi durumunda ise kişiler bu duruma engel olamadığı için birçok zaman insanlar zor durumda kalmaktadır. Aslında bazı durumlarda bacakta kramp sorunu oldukça normal bir şekilde karşılanmaktadır. Özellikle soğuk havalarda vücudun da soğuk olması gibi durumlarda kasların aniden kasılarak o şekilde kalması ile kramplar çok yaygın bir şekilde görülür. Bu nedenle bacakta görülen krampların görülme sıklığı kış aylarında oldukça artış gösterebilir. Aslında insanların yanlış bildikleri bir durum vardır. Birçok insan bacakta görülen krampların sadece yoğun olarak yapılan egzersizler ve egzersizler sonrasında girdiğini düşünürler. Evet bu durum egzersizler sırasında ya da egzersizler sonrasında görülse de en az  bu o kadar da diğer nedenlerden dolayı görülebilmektedir. Örneğin, şeker hastalığı olan insanlarda ya da böbrek hastalığı olan insanlarda bu gibi bacağa kramp girmesi durumları görülebilmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi hastalıklar var ise kramp sorunları mutlaka başınıza bir kere de olsa gelmiştir. 
Bacağa Kramp Girmesi
Bacağa neden kramp girer
İnsanlarda görülen bacak krampının en genel nedeni tabi ki yoğun geçen egzersizlerdir. Genellikle kişilerin aniden egzersiz yapmaya başlaması ile vücudun soğuk bir şekilde zorlanması durumunda kaslar istemsiz bir şekilde kasılır ve kişide kramp sorunu meydana gelir. Bu gibi durumların nedeni eğer egzersizler ise kramp sorunu kişinin egzersiz sırasında ya da egzersizin bitiminde meydana gelerek şiddetli ağrılara neden olur. Hatta bazen günümüzde de bazı sporcular spor sırasında bacağa kramp girmesi nedeni ile zor durumlar yaşamaktadır. 
Bir diğer neden ise insanların vücudunda görülerin vitamin ve mineral eksikliği sorunları bacağa kramp girmesi sorununa neden olabilir. Eğer bu gibi durumlar sizlerde de görülüyorsa genellikle bu durum sık sık kendisini tekrarlar. Bu durum ta ki kişi gerekli olan vitamin ve mineralleri tamamlar ise işte o zaman kramp sorunu kendiliğinden ortadan kalkar. 
Bacağa kramp girmesi durumunun bilinen bir diğer nedeni ise kalp ve damar hastalıklarıdır. Bu nedenden dolayı meydana gelen kramp sorunları genellikle yetişkinlere yaşlılarda ve bunlar arasında sigara içen insanlarda görülmektedir. Genellikle bacağa giden damarların tıkanması ya da zarar görmesi durumunda çok şiddetli kramp sorunları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kalp ve damar hastalığı olan insanlar bu gibi durumlarda risk grubunda yer almaktadır. 

Ne Yapmalı
Bu gibi kramp durumlarında karşıdaki kişide kramp gerçekleşmiş ise kesinlikle yardım edecek kişinin nazik ve sakin olması gerekmektedir. Aksi durumlarda karşıdaki kişinin canını yakabilirsiniz. İlk aşamada hastanın rahatlamasını ve hareket etmemesini sağlayın. Daha sonra ise hastayı düz ve sert bir zemine yatırın. Elinizle kramp girmiş olan bacağı iyice kavrayın. Aynı zamanda krampın girmiş olduğu bacağı hareket ettirmeye çalışın. Bacak ile ayak arasında 90 derecelik açı oluştuktan sonra hastanın bacağını ileri geri hareket ettirerek krampın azalmasını sağlayın. Eğer kişide hamilelik var ise bu durumda biraz daha dikkatli olun. Böylece bacağa kramp girmesi sorununu ortadan kolayca kaldırabilirsiniz. 
]]>
Gebelikte Bacak Krampları https://www.kramp.gen.tr/gebelikte-bacak-kramplari.html Thu, 06 Dec 2018 07:48:59 +0000 Gebelikte Bacak Krampları, genel olarak gebeliğin 25'üncü haftasında meydana gelmeye başlar ve gebeleri çoğunlukla geceleri rahatsız ederek uykudan bile uyandırır. Gebelerin gün içerisinde yaşadıkları aşırı yor Gebelikte Bacak Krampları, genel olarak gebeliğin 25'üncü haftasında meydana gelmeye başlar ve gebeleri çoğunlukla geceleri rahatsız ederek uykudan bile uyandırır. Gebelerin gün içerisinde yaşadıkları aşırı yorgunluk ve gereğinden fazla ayakta ayak da kalması sonucunda büyüme evresinde olan rahmin sinir ve dolaşım sistemine uyguladığı bası ve ayakta oluşan varisler özellikle gebelerde bacak kramplarının artmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca gebeler için olağan bir durum olan kilo alımı fazlalaştıkça gebelikte kramplarda artmaktadır. Krampların meydana gelmesine neden olarak gösterilen magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksikliği ile fosfor artışı neden olarak gösterilmektedir. Gebelik döneminde krampları en aza indirmek için fosfor açısından fakir sayılan besinlerin tüketilmesinin yanında aynı zamanda magnezyum, kalsiyum ve potasyum zengini besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Ancak bu doğrultudaki diyetin etkisinin sağlanması için belli bir süreye ihtiyaç duyulduğu için tercihen hekiminizin tavsiye edeceği magnezyum ve kalsiyum preparatlarını kullanmanız gebelikte kramp girmesi problemi bakımından sizi oldukça rahatlatacaktır.

Gebelikte Bacak Krampları

Gebelikte Bacak Krampları İçin Alınacak Önlemler

 • Özellikle çalışan bir bayansanız ve iş yerinizde ya da evde gereğinden fazla ayakta kalmamaya dikkat edin.
 • Otururken ayağınızı aşağıya doğru sallamayacak şeklide ayağınızın altına destek amaçlı bir nesne yerleştirin.
 •  Dinlenme sırasında uzun süreli bacak bacak üzerine atarak kesinlikle oturmayın.
 • Bacak ve baldır kaslarınızı gece yatmadan hemen önce hafif egzersizlerle çalıştırarak gerdirmeyi ihmal etmeyin.
 • Oturma halinde iken dairesel hareketler yardımıyla ayak bileğinizi çevirerek çalıştırın.
 • gece yatmadan hemen önce ılık su yardımıyla duş alın ve yatarken sol tarafınıza yatın.
 • Şayet bacaklarınızda varis rahatsızlığınız varsa yüksek ökçeli ve ayağınızı sıkan ayakkabıdan kesinlikle uzak durun ve varis çorabı giymeyi de ihmal etmeyin.
 • Kalsiyum açısından zengin olan ve tam tersine fosfor açısından fakir gıdalarla beslenin. Ayrıca bu durumun tam aksine gebeler için gerekli olan kalsiyumu sağlamak için bol miktarlarda tüketilen süt ürünleri ve süt tüketmeye aşırı şeklide devam ederseniz bu ürünlerden fosforda alınması doğrultusunda krampların azalmamasının yanı sıra aksine fazlalaşacaktır. Bu nedenle gebelerin gereksinimi olan kalsiyumu süt ürünlerinden ve sütten değil de yeşil sebzelerden sağlamayı tercih edin. Ayrıca hekiminizin sizin için tavsiye ettiği kalsiyum tabletlerini almayı ihmal etmeyin. Bu nedenle sütün diğer faydalarından yararlanmak için süt tüketmenizin her hangi bir zararı olmayacaktır. ( elbette aşırıya kaçılmayarak tavsiye edilen miktarlarda)
 • Kramp girdiğinde bacaklarınıza sıcak suyu batırılarak sıkılmış bir havlu ile kaplayın ve ayağınızı havaya doğru kaldırarak ayak parmaklarınızı gerdirerek yukarıya doğru çekin. Gebelikte bacak krampları yaşandığı zaman özellikle bacaklara sıcak kompres uygulamak oldukça rahatlatıcı olacaktır.
 • Meydana gelen bacak krampları için kolonya ya da alkolle masaj uygulamak bazı gebeleri kramp girdiği vakitlerde oldukça rahatlatmaktadır. Ancak masaj ilk zamanlarda acı verse de spazmın açılması ile acıda ortadan kalkacaktır.
 • Meydana gelen kramplara aşırı derecede oluşan ağrılar ekleniyorsa ve bu ağrılar ise zamanla artıyorsa mutlaka hekiminizi haberdar edin. Nedeni ise damarlarınızla alakalı bir sorun olup olmadığını anlamak gerekir. Gebelikte meydana gelen krampların bazı durumlarda ise gebeliği ilgilendirmeyen problemlerin belirtisi olarak da kabul edilmektedir.
]]>
Kola Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/kola-kramp-girmesi.html Fri, 07 Dec 2018 02:24:37 +0000 Kola kramp girmesi, Vücudumuzun her bir yanı kaslarla kaplıdır, Kollarımızın, bacaklarımızın, parmaklarımızın ve iç organlarımızın çalışması bu kaslar sayesinde olmaktadır. Kaslar vücudumuz için ayrı bir önem taş Kola kramp girmesi, Vücudumuzun her bir yanı kaslarla kaplıdır, Kollarımızın, bacaklarımızın, parmaklarımızın ve iç organlarımızın çalışması bu kaslar sayesinde olmaktadır. Kaslar vücudumuz için ayrı bir önem taşımaktadır. Kramp, kaslarda oluşan aniden başlayıp çok acı veren kasılmalardır. Kramp giren yere oldukça çok bir acı verir ve oraya dokunamayacağımız bir hale gelmektedir. Kaslarımızın bazıları bizim istediğimiz hallerde çalışır iken, bazı kaslarımız ise istemsiz olarak çalışmaktadırlar. İşte istem dışı genellikle kol, bacak ve omuz bölgesinde ortaya çıkan ve uzun süre devam edip, şiddetli ağrılara neden olan sıkıntıya kramp denir. Normal durumda kol veya bacak bölgesi hareket ettiği için, oluşabilen kasılmalardan sonra beyne gevşeme sinyalleri gönderilir. Ancak kramp ani çıkması ve istemsiz kasılma durumu olduğunda kollarda oluşan gevşeme sinyali tam net gönderilmez veya beyne iletilemez.

Kola Kramp Girmesi

Kola kramp girmesi anında, kol kaslarında gözle ve elle fark edeceğimiz şekilde kolumuzda bir sertlik oluşur. Kol krampları fazla uzun sürmediği gibi, krampın geçmesi dakikalar boyunca da devam edebilir. Kol krampları yetişkin olan kimseler de biraz daha fazla sıklıkla görülebilir. Kol kramplarının çok görüldüğü kişilerden bazıları da daha çok kol yardımıyla çalışanlar ve basketbol, hentbol, voleybol ve yüzme gibi sporlarla uğraşanlarda da görülmektedir. Bunun nedeni ise yetişkinlerde yaş ilerlemesine bağlı olarak böbrek hastaları, şeker hastaları, kalp ve damar hastalarında, kullandığı ilaçlarında nedeni ile kol krampları girebilmektedir. Sporcu ve kol yardımıyla çalışanlarda ise kolun devamlı egzersiz halinde olması, kolda bulunan kaslarda kasılmalara neden olabilmektedir. Bazen daha fazla kaslarımızda kramp oluşabilir. Bu kramplar uzun sürebilir yada daha kısa da sürebilir. Eğer son zamanlarda çok sık kramp girmesi durumu yaşanıyorsa doktorumuzdan yardım istenebilir.

]]>
Baldıra Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/baldira-kramp-girmesi.html Fri, 07 Dec 2018 09:39:25 +0000 Baldıra Kramp Girmesi, bilindiği gibi insan vücudunun her tarafı kaslar tarafından çevrelenmiştir. Bir insanın yaklaşık olarak vücudunda bulunan kas miktarı 640' a yakındır. Baldıra giren kramp ise kişinin gün iç Baldıra Kramp Girmesi, bilindiği gibi insan vücudunun her tarafı kaslar tarafından çevrelenmiştir. Bir insanın yaklaşık olarak vücudunda bulunan kas miktarı 640' a yakındır. Baldıra giren kramp ise kişinin gün içerisinde sayılamayacak kadar gevşeyip kasılan bir ya da birden fala kasın istem meydana gelerek kasılması veya her hangi bir ağrı nedeni ile kasılarak serleşmesinden meydana gelir. Kasılmalar ise vücut kısımlarında yer alan kaslar arasında baldır ve ayaklarda en fazla rastlanmaktadır. Çoğunlukla geceleri meydana gelen baldır kramplarının nedenleri çok çeşitli olarak sayılabilmektedir. Baldırda meydana gelen krampların grupları ise, özellikle hamile bayanlar, yaşlılar ve  vücut sisteminin çalışmasını sağlayan vitamin ve mineralleri tam almayan kişilerde yaşanmaktadır. Baldıra kramp girmesinin nedenleri içinde en ön sırada yer alan iki nedenden ise yorgunluk ve soğuk olarak bilinmektedir. İnsan vücudu yorgun olduğu zaman ve soğuk ortamda kaldığı dönemlerde genellikle kan dolaşımın yavaşlamasından dolayı kasların normal hareketleri için oldukça gerekli olduğu bilinen şeker ve oksijenin kaslara yeteri kadar ulaşamamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca gün içerisinde kişinin aşırı yaptığı egzersizler nedeni ile aşırı yüklenme sonrasında adalelerin yorulması, aşırı yorgunluk, aynı pozisyonda kıpırdamadan hareketsiz uzun zaman kalmak ve aşırı su kaybı da bu nedenler arasında yer almaktadır. Kramp giren baldır kısmında meydana gelen kasılmalar yaklaşık olarak birkaç dakika kadar devam edebilir. Bu sırada kasılmaların önüne geçmek için veya kasılma süresini en aza indirmek amaçlı masaj uygulama ve esnetme hareketleri krampa yardımcı olmaktadır. Ayrıca kramp sırasında kasılan baldır kısmına iğne batırmak veya çimdik atmak gibi uygulamalar zararlı olacağı için uzmanlarca tavsiye edilmemektedir.

Baldıra Kramp Girmesi

Gün içerisinde veya gece uykuda baldır kramplarıyla karşılaşmamak için ilk olarak beslenmemize dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle tüketilen besinlerde potasyum içerikli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Genellikle magnezyum ve potasyum eksikliğinden dolayı oluşan krampların en aza inmesine faydalı olacaktır. Faydalardan yararlanabilmek için de özellikle yüksek miktarlarda potasyum barındıran besinlerin bol miktarda tüketilmesi gereklidir. Ayrıca krampların azaltılması için bazı gıdaların miktarını artırırken bazı gıdaların da tüketiminin en aza indirilmesi de kramplar üzerinde olumlu etkiler sağlayacaktır.  Bu nedenle nikotin, alkol ve kafeinin aşırı tüketilmesi baldır kramplarının artmasında etken ve zararlı maddeler içinde bulunduğundan tüketiminin en alt seviyelere çekilmesine veya tamamen bırakılması ile krampların vermiş olduğu ağrı ve sıkıntıların yanı sıra krampların oluşma sıklığını en aza indirecektir.

Kan seviye değerlerindeki eksiklikler nedeni ile meydana gelen baldır krampları dışında, yatak hastaları ve masa başında sürekli oturarak çalışmak zorunda kalan kişilerin genellikle kan dolaşımlarının yavaşlaması sebebi ile oluşabilmektedir. Meydana gelen krampları hafifletmek amaçlıda bacak ve baldır kaslarını güçlendirmek adına uygulanan egzersizler de baldır kramplarına engel olabilecek unsurlar içinde yer almaktadır. Sıklıkla ve kısa süre içinde yenilenen krampların her hangi farklı bir hastalığın belirtileri de olabileceği durumunu da göz ardı etmemek gerekirken krampların oluşma nedeni oldukça basit sayılan vitamin eksikliği neticesinde de olabilmektedir. Bu her iki durumdan da emin olabilmek adına mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda büyük fayda vardır

]]>
Kalpte Kramp https://www.kramp.gen.tr/kalpte-kramp.html Fri, 07 Dec 2018 16:36:23 +0000 Kalpte Kramp,  Kalp, dolaşım sistemimizin merkezidir. Kalp içinde dört odacık vardır, kalbin çalışması sinirler tarafından kontrol edilir. Kalp sol tarafımızda bulunur. Kalp, vücuda kan pompalayarak hücrelerimizin Kalpte Kramp,  Kalp, dolaşım sistemimizin merkezidir. Kalp içinde dört odacık vardır, kalbin çalışması sinirler tarafından kontrol edilir. Kalp sol tarafımızda bulunur. Kalp, vücuda kan pompalayarak hücrelerimizin ihtiyaçlarını karşılar. Bu yüzden kalpte olan herhangi bir şikayet ciddiye alınmalıdır. Kalpte batma hissi, yanma ve sancılanma görülebilir. Merdiven ya da yokuş çıkarken göğüste meydana gelen sıkışmaya benzer bir ağrı sol kola, boyna, çeneye yayılabilir. Bu stresten de kaynaklanıyor olabilir. Biraz dinlenildiğinde ağrı azalıp geçer. Bunun dışında baş dönmesi, terleme, nefes darlığı ve bulantı da beraberinde gelebilir. Sol göğüste meydana gelen her ağrı kalp kaynaklı olmayabilir. Ağrılar 10- 15 dakika kadar sürebilir. Dinlenmekle geçebilecek ağrılardır. Kalpte kramplar, düzensiz ve stresli bir hayat yaşayanlarda, aşırı güç sarf edenlerde, sinir bozukluğu yaşayanlarda, şiddetli romatizma veya doğuştan meydana gelen kalp rahatsızlıkları yaşayanlarda görülebilir. Sindirim sistemine ait problemlerde, göğüs kafesine bağlı olan sinirler, kaslarla ilgili bir sorunda göğüste ağrı meydana gelebilir. Bu ağrılar kalpte meydana gelen kramplarla karıştırılmamalıdır. Kalbi besleyen damarlardaki tıkanıklıklar ve sertleşmeler de bu kramplara neden olabilir. Kalpte Kramp]]> Sırta Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/sirta-kramp-girmesi.html Sat, 08 Dec 2018 06:30:54 +0000 Sırta Kramp Girmesi; Kaslarda şiddetli ağrı ile beraber istek dışı meydana gelen ani kasılmalar kasılmalara kramp denir. Her insanda hayatında bir kez olsun mutlaka kramp girmiştir. Sırtımıza kramp girdiğinde sizi hareket etmey Sırta Kramp Girmesi; Kaslarda şiddetli ağrı ile beraber istek dışı meydana gelen ani kasılmalar kasılmalara kramp denir. Her insanda hayatında bir kez olsun mutlaka kramp girmiştir. Sırtımıza kramp girdiğinde sizi hareket etmeyecek şekilde acı içinde bırakır. Birkaç dakika sürebilir ve kendiliğinden geçer.Kramplar genelde bacaklarda,kollarda ve sırt bölgesinde oluşur.Sebeplerinden bir tanesi de kasları zorlamak ve zedelemektir. Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak,oturduğumuzda bile hiç kıpırdamam aynı şekilde uzun süre oturuyorsak sırtımıza kramp girebilir. Özelikle de ısınmadan ani hareketler yapmak sırtımızda kramp görülebilir. Herhangi bir şekilde tuz kaybedenler,hipertansiyon hastaları ve hamilelerde sırt krampı görülebilir.
Sırta Kramp Girmesi
Sırt Krampını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler; Kurutulmuş meyve, yeşil sebzeler, domates,muz gibi potasyum bakımından zengin içerikli şifalı bitkilerle beslenmeye dikkat etmeliyiz. Kahve, çay, kola ve sigarayı azaltmamız hatta tamamen bırakmamız gerekiyor. Düzenli olarak egzersiz yapmalıyız, çünkü egzersizleri düzenli olarak yaparsak kaslarımızın kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak bol bol su içilmesi gerekir.Kas çekilmelerini önlemek için az yağlı süt ve yoğurt tüketin. Enerji verici besinler tüketin.Alkolden uzak durun.

Kramp Anında Acil Müdahale önemli olan, kasların gevşetilmesinin başarılmasıdır. Bu biraz acılı olabilir. Birkaç tavsiye verilmesi gerekirse, şunları yapmak da fayda vardır.
 • Sırtımızda ki kramp bölgesini ovuştur.
 • Sırt bölgesindeki kramp için germe hareketi az da olsa yapılabilir.
 • Buz tedavisi veya kızarana kadar ovulur.
 • Sıcak Su torbası da kasları gevşetilmesi için yararlı olacaktır.
Geceleyin uyuduğumuzda aniden sırtımıza gelecek krampları azaltmak için, bir çay kaşığı elma sirkesi ile iki çay kaşığı balı suda karıştırıp için,bu sırtımıza gelecek krampları oldukça azaltır. Unutmayalım basit kramplar, bir kaç dakikada geçer. Bu süre zarfında geçmeyen ve sık sık tekrar eden sırt kramplarında özellikle yaşı ilerlemiş kişilerin mutlaka bir doktora görünmeleri gerekir.
]]>
Çeneye Kramp Girmesi https://www.kramp.gen.tr/ceneye-kramp-girmesi.html Sat, 08 Dec 2018 19:19:02 +0000 Çeneye Kramp Girmesi, Çenenizi davranış ettirince ağrı hissediyor, klik sesi duyuyorsanız çenede bir sorununuz var demektir. Çene ekleminde bulunan kramplar, çene ağrısına, eklem seslerine,  çiğneme bozukluklarına, ağız Çeneye Kramp Girmesi, Çenenizi davranış ettirince ağrı hissediyor, klik sesi duyuyorsanız çenede bir sorununuz var demektir. Çene ekleminde bulunan kramplar, çene ağrısına, eklem seslerine,  çiğneme bozukluklarına, ağız açamamaya ne sebeple olabiliyor. Çene ekleminin, boyunda omurgaya ve ağızda dişlere yakın olması sebebiyle, bu bölgelerdeki rahatsızlıklar çene eklemini rahatlıkla etkileyerek şikayetlere ne sebeple olabilmektedir. Normal bir kişi çene eklemini; çiğneme, yutma, soluk alıp verme ve konuşma esnasında gün içerisinde tahmini 2 bin kez kullanır. Aşağı çenenin hareketleri,  boyun ve çene kaslarının birlikte hareketi ile oluşur. Aşağı çene kemiği; aşağı, yukarı, öne ve yanlara gerçek davranış edebilmektedir. Bu düzenin bozulması, çene ekleminde meydana gelen ya da oluşabilecek bir bozukluğun da habercisi olabilmektedir. Çene eklemi hastalıklarında en mühim tanı yolu muayenedir. Gereğinde yalnızca fizik tedavi doktoru değil, bununla birlikte diş hekimliği, plastik cerrahi üstelik psikiyatrist değerlendirmeleri de gerekebilmektedir. İyi bir kontrol sonucu olarak problem bir sürü büyük oranda tanı edilir. Ne var ki bununla birlikte röntgen, MRI benzeri radyolojik incelemelerinin de teşhiste önemini vurgulamak gerekiyor. Çeneye Kramp Girmesi

Çeneye Kramp  Girmesinin Sebepleri 
 • Dişleri devamlı sıkmak, diş gıcırdatma 
 • Duruş bozuklukları (bilhassa başın öne gerçek eğik olduğu duruşlar) 
 • Çenenin kapanış bozuklukları ve dişlerdeki hastalıklar
 • Tek taraflı çiğneme alışkanlığı
 • Psikolojik sebepler
 • Travmalar, soğuğa maruz kalmak, zorlanmalar  (mesela sert ya da büyük bir lokma ısırmak) 
 • Genel bağ dokusu gevşekliği, tırnak yeme, sakız çiğneme, sürekli ağızdan nefes alıp verme, çekirdek yeme, pipo içme, uzun süre telefonla konuşma,  keman çalma vb benzeri parafonksiyonel davranışlar
 • Tümör, infeksiyon ve iltihaplı romatizma benzeri hastalıklar
Çene Kramplarında Görülen Şikayetler 

Kaslarda hassaslık ve ağrılar: Çene kısmında ya da yanaklarda hissedilen ağrılardır.  Çoğunlukla diş sıkma sebebiyle belirir. En bir sürü görülen şikayetlerden biridir.  
Çene hareketlerinde değişiklik ve kısıtlılık: Eklem anatomisinin bozulmasına ve/veya ağrıya ilişkili olarak ortaya çıkabilir. 

Eklem sesleri: Eklem diskinin yerinden kayması ya da çok kireçlenmeye ilişkili olarak belirir. 

Ağızda kayma: Eklemlerde ortaya çıkan anatomik ve fiziksel bozukluklar, ağız açılışında ve kapanışında bozukluklara sebep olur. 

Çiğneme düzeninin bozulması: Ağrı, ağız hareketinde değişiklik ve tek taraflı çiğneme benzeri etkenler farklı çiğneme bozukluklarına sebep olur. 

Ağzı açamama: Ağrıya, eklem anatomisinde değişikliklere ve ileri derecede kireçlenmelere ilişkili oluşabilmektedir. 

Sıkıntı, karamsarlık ve öbür ruhsal bozukluklar: Ağrı, ağız hareketlerinin kaybı ve beslenme bozuklukları sonucu sıkça karşılaşılmaktadır. 

Kulak çınlaması, başı dönmesi ve halsizlik benzeri şikayetler: Çene ekleminin bilhassa boyun hareketleri ile yakından ilgili olarak  ortaya çıkar. 

Kulak, boyun, dişler, üstelik burun ve göze gerçek dağılan ağrılar: Çene ekleminden farklı bölgelere gerçek dağılan ağrılar sıkça görülmektedir.
]]>